بلفاروپلاستی: تخمینی از هزینه های عمل جراحی زیبایی پلک (لیفت پلک)

بلفاروپلاستی: تخمینی از هزینه های عمل جراحی زیبایی پلک (لیفت پلک)

عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) یک عمل جراحی زیبایی است که پوست و چربی اضافی در پلک‌ها را خارج می‌کند.هدف از انجام این روش از بین بردن افتادگی پلک‌هاست. قبل از انجام عمل باید مطمئن شوید که دلیل کافی برای انجام آن را دارید. هزینه، خطرات و این نکته که نتیجه‌ی عمل قابل تضمین نیست را در نظر داشته باشید.

از لحاظ روانشناسی جراحی زیبایی و زیباتر شدن به فرد اعتماد به نفس بیشتری می دهد و می تواند روحیه را بهبود بخشد.

بهتر است قبل از انجام عمل در این باره با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است عارضه‌ای وجود داشته باشد که پلک‌های شما را درگیر کرده و درنتیجه انجام این عمل برای شما مناسب نباشد.

عوامل مؤثر بر هزینه‌ی عمل بلفاروپلاستی

هزینه‌های انجام شده برای عمل جراحی پلک معمولاً شامل نرخ بیهوشی، هزینه‌های بیمارستان یا کلینیک و دستمزد جراح می‌باشد. هزینه‌ی این جراحی به انجام آن بر روی پلک‌های فوقانی، تحتانی و یا هر دو پلک نیز بستگی خواهد داشت. هزینه‌ی انجام این عمل ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. بعضاً روش‌های دیگری مثل لیفت ابرو، لیفت صورت و یا تزریق بوتاکس نیز همزمان با انجام این عمل جراحی انجام می‌شوند. این روش‌ها نیز می‌توانند هزینه‌ی تمام شده برای شما را تغییر دهند.

زمانی که می‌خواهید یک جراح پلاستیک برای انجام عمل پلک چشم انتخاب کنید به یاد داشته باشید که تجارب جراح و همچنین راحت بودن شما با وی به اندازه‌ی هزینه‌ی تمام شده‌ی جراحی اهمیت خواهند داشت.

در طول عمل جراحی پلک چشم چه اتفاقی می افتد؟

بلفاروپلاستی: تخمینی از هزینه های عمل جراحی زیبایی پلک (لیفت پلک)

به نقل از جراح پلک دکتر یادگاری انجام جراحی پلک چشم معمولاً بین یک تا سه ساعت زمان می‌برد که به انجام عمل بر روی یک یا هر دو چشم بستگی خواهد داشت. در طول این عمل، جراح بریدگی‌های متعددی را در طول خطوط طبیعی پلک چشم ایجاد می‌کند. ایجاد این بریدگی‌ها لازم است تا از شکل گیری بافت اسکار جلوگیری شود. جای زخم‌های ایجاد شده در اثر بلفاروپلاستی معمولاً قابل مشاهده نیستند چراکه در داخل خطوط و چین‌های طبیعی پلک چشم ایجاد شده‌اند. در افرادی که از وجود خطوط اخم و چین و چروک‌های دور چشم خود نیز ناراضی هستند، جراح می‌تواند این بریدگی‌ها را گسترش دهد تا این مناطق را نیز شامل شود.

زمانی که این بریدگی‌ها ایجاد شدند جراح پلاستیک پوست و چربی اضافی را برداشته و پوست را از بافت‌های زیرین آن جدا می‌کند. گام آخر، دوختن بریدگی‌ها با استفاده از نخ بخیه‌های بسیار نازک می‌باشد. فرد معمولاً پس از گذشت چند روز از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی بهبود پیدا می‌کند. در این زمان بیمار باید به هنگام خارج شدن از منزل از عینک آفتابی استفاده کرده به طور منظم به منطقه‌ی انجام جراحی پماد بزند و تمامی دستورالعمل‌های مراقبتی ارائه شده توسط جراح پلاستیک را رعایت کند.

جراحی شامل چه اقداماتی است

عمل جراحی بلفاروپلاستی ممکن است تحت بی حسی موضعی و با کمک داروهای آرام بخش و یا با استفاده از بیهوشی عمومی انجام شود. جراح باید در مورد تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید ازجمله آسپرین و وارفارین اطلاع داشته باشد تا خطر ایجاد لخته‌های خونی کاهش یابد.

جراحی بر روی پلک فوقانی معمولاً شامل گام‌های زیر می‌باشد:

 • ایجاد یک بریدگی در طول شیار پلک در داخل چین خوردگی طبیعی پوست
 • برداشتن پوست، چربی و عضله‌ی اضافی
 • بستن دوباره‌ی بریدگی‌ها جای زخم‌ها درون چین خوردگی‌های پوست مخفی خواهند ماند

عمل جراحی بر روی پلک‌های تحتانی معمولاً شامل اقدامات زیر می‌باشد:

 • ایجاد بریدگی در زیر مژه‌های تحتانی و یا در درون پلک
 • حرکت دادن یا برداشتن چربی‌ها و بعضاً مقداری پوست از پلک‌های افتاده‌ی زیر چشم
 • حمایت از عضلات و تاندون‌های پلک چشم در صورت نیاز

جراح معمولاً از نخ بخیه‌های نازک و چسبنده برای حمایت از پلک‌ها استفاده می‌کند. این بخیه‌ها معمولاً هفته‌ی پس از جراحی خارج می‌شوند. بلفاروپلاستی پلک فوقانی ممکن است تا یک ساعت و عمل جراحی بر روی پلک تحتانی تا دو ساعت زمان ببرد. اکثر بیماران می‌توانند در همان روز انجام عمل جراحی به خانه بازگردند.

از بلفاروپلاستی برای برطرف کردن چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟

با افزایش سن، پلک‌های فرد افتاده شده و ظاهر آن‌ها را دائماً خسته، ناراحت و یا مضطرب نشان می‌دهد. افرادی که از این ظاهر خود ناراضی هستند می‌توانند تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گیرند که اصطلاحی پزشکی برای عمل جراحی بر روی پلک است. عمل جراحی زیبایی پلک به همراه دیگر روش های جوانسازی پوست می تواند جذابیت را افزایش دهد . این روش پس از روش لیپوساکشن رایج‌ترین روش برای جوانسازی پلک‌هاست. انجام عمل بلفاروپلاستی می‌تواند در رفع مشکلات زیر به فرد کمک کند:

 • افتادگی و شل شدن پوست که شکل طبیعی پلک را بر هم زده و یا چین خوردگی‌هایی را در پوست ایجاد می‌کند که بینایی را مختل می‌کنند
 • چین و چروک‌های ریز و پوست اضافی که بر روی پلک تحتانی ایجاد می‌شوند
 • پف کردگی پلک‌ها در اثر تجمع چربی بیش از حد
 • افتادگی پلک تحتانی و نمایان شدن بخش سفید چشم در زیر عنبیه
 • کیسه شکل شدن پلک تحتانی

از آن جایی که این عمل معمولاً با مقاصد زیبایی انجام می‌شود شرکت‌های بیمه هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند. به استثنا زمانی که افتادگی و شل شدن پلک‌ها تأثیر منفی بر روی بینایی فرد گذاشته باشد. این امر باعث می‌شود تا بیمار از نظر هزینه‌ی این عمل جراحی سردرگم شده و نتواند به خوبی تصمیم گیری کند.

هزینه‌های معمول مرتبط با جراحی پلک

موارد زیر معمولاً در هزینه‌ی عمل بلفاروپلاستی در نظر گرفته می‌شوند:

دستمزد جراح: زمان لازم برای انجام عمل جراحی، پیچیدگی آن و روش‌های جراحی به کار رفته توسط جراح همگی ممکن است بر روی هزینه‌ی تعیین شده از طرف جراح زیبایی تاثیرگذار باشند. این امر بدین معنی است که ممکن است شما برای انجام یک عمل جراحی مشابه، شاهد نرخ‌های متفاوتی از سوی جراحان مختلف باشید.

هزینه‌های بیمارستان و اتاق عمل: عمل جراحی چه در بیمارستان و چه در کلینیک و مراکز جراحی انجام شود شامل هزینه‌هایی خواهد بود. یک کلینیک مجاز باید استانداردهای خاصی ازجمله داشتن تجهیزات مانیتورینگ و تجهیزات ایمنی را رعایت کرده باشد. این کلینیک‌ها همچنین کارکنان بیشتری داشته و داروهای اورژانسی گران قیمت را صرفاً به منظور رعایت احتیاط نگهداری می‌کنند. کلینیک‌های غیرمجاز ممکن است با استانداردهای بسیار پایین‌تری فعالیت کنند که به معنی ایمنی کمتر محیط و مراقبت نامناسب از بیمار می‌باشد. البته قیمت و هزینه‌ی این کلینیک‌ها کمتر خواهد بود.

بیهوشی: اگر عمل شما نیازمند متخصص بیهوشی باشد باید نسبت به زمانی که پزشک یا پرستار شما را بی حس می‌کنند انتظار هزینه‌های بیشتری را داشته باشید. هزینه‌های عمل شما بسته به انجام آن تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی نیز متفاوت خواهند بود.

داروها: ازجمله هزینه‌های انجام شده برای داروها می‌توان به داروهای مسکن که پس از انجام عمل برای تحمل درد تجویز می‌شوند و داروهای آنتی بیوتیک که برای جلوگیری از بروز عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند اشاره کرد.

جراحی پلک چشم و مشکلات مربوط به بیمه

همانگونه که قبل‌تر به آن اشاره شد عمل جراحی پلک چشم زمانی که با هدف صرفاً زیبایی انجام شود تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. بیماران باید قبل از قرار گرفتن تحت هر نوع عمل جراحی از قبل با شرکت بیمه‌ی خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهند حتی در صورتی که فکر می‌کنند این عمل تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

با انجام همزمان عمل پلک چشم و دیگر روش‌ها می‌توانید در هزینه‌ی خود صرفه جویی کنید

برخی از بیماران چندین عمل جراحی پلاستیک را به صورت همزمان انجام می‌دهند. انجام عمل بلفاروپلاستی به همراه تزریق بوتاکس، لایه برداری شیمیایی، لیفت صورت و دیگر روش‌های جراحی یا بدون جراحی زیبایی رایج است. این کار باعث صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد چراکه فرد تنها یک بار هزینه‌ی جراح و متخصص بیهوشی را پرداخت می‌کند. افرادی که قصد انجام این کار را دارند باید قبل از آن با یک جراح پلاستیک در این باره مشورت کنند.

بهبودی و مراقبت‌های پس از جراحی

توصیه می‌شود که برای بهبودی از عمل جراحی پلک چشم حدود یک هفته از کار خود مرخصی بگیرید. پس از یک هفته همچنان واضح است که شما بر روی پلک‌های خود عمل جراحی انجام داده‌اید. تا چند روز پس از انجام جراحی شما قادر به رانندگی نخواهید بود. از بین رفتن کامل کبودی، قرمز شدگی و جای زخم به چند هفته زمان نیاز خواهد داشت.

احتمالاً به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • گاز استریل یخ (گاز خیس شده در آب یخ و سپس فشرده شده) باید به مدت ۴۸ ساعت به منظور کاهش تورم و تغییر رنگ پوست بر روی چشم‌ها قرار داده شود.
 • سر خود را به منظور جلوگیری از تورم بالا نگه دارید. خوابیدن در صندلی‌های راحتی یا استفاده از یک بالش اضافه به هنگام خوابیدن کافی است.
 • شما می‌توانید صورت خود را بشویید، دوش بگیرید و موهای خود را نیز بشویید.
 • اگر بریدگی‌ها در خارج از پلک شما قرار دارند می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک کن و آب اکسیژنه‌ی رقیق شده با آب آن‌ها را تمیز کنید. یک پماد آنتی بیوتیک مخصوص پلک برای شما تجویز خواهد شد که روزانه ۳ مرتبه پس از تمیز کردن زخم‌ها باید از آن استفاده کنید. از پمادهای بدون نیاز به نسخه‌ی موجود در داروخانه‌ها استفاده نکنید.
 • شما می‌توانید دو تا سه هفته پس از انجام عمل جراحی دوباره لنزهای خود را استفاده کنید.
 • از فعالیت‌های فیزیکی شدید مثل ورزش کردن و رابطه‌ی جنسی پرهیز کنید. شما می‌توانید ۳ روز پس از انجام جراحی به آرامی راه بروید. می‌توانید ۳ هفته پس از انجام عمل جراحی به ورزش‌های هوازی، وزنه برداری و تمرینات کششی خود ادامه دهید.
 • تا ۶ هفته پس از انجام عمل جراحی به طور کامل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لامپ‌های خورشیدی و تخت‌های برنزه کننده دوری کنید. گرما می‌تواند باعث تورم صورت شما شود. ما به شما توصیه می‌کنیم تا از کرم‌های ضدآفتاب SPF30 یا بالاتر استفاده کنید. البته پزشکان و کارکنان ما از کرم‌های ضدآفتاب SPF50 استفاده می‌کنند.
 • در صورت وجود مقداری تورم در چشم‌ها نگران نباشید – این مشکل معمولاً در عرض ۲ هفته رفع می‌شود. در برخی از بیماران از بین رفتن کامل تورم به ۶ ماه زمان احتیاج دارد.
 • تنها از داروهایی که توسط پزشک برای شما تجویز شده‌اند استفاده کنید
 • می‌توانید ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام عمل جراحی از لوازم آرایشی استفاده کنید
 • باید از استعمال دخانیات پرهیز کنید

عوارض جانبی احتمالی

داشتن علائم زیر پس از انجام عمل جراحی پلک شایع است:

 • پلک‌های پف کرده و بی حس که بستن آن‌ها به هنگام شب دشوار است
 • چشم‌های حساس و پرآب شده این مشکل ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا کند
 • کبودی که شبیه به ضربه به چشم به نظر می‌رسد
 • زخم‌های صورتی این زخم‌ها در نهایت محو شده و چیزی از آن‌ها باقی نخواهد ماند
0

دیدگاه‌تان را بنویسید:

*

code

error: Content is protected !!