توصیه‌هایی برای افزایش مقاومت بدن در برابر هوای آلوده

توصیه‌هایی برای افزایش مقاومت بدن در برابر هوای آلوده

یک کارشناس ارشد تغذیه توصیه‌هایی برای افزایش مقاومت بدن در برابر هوای آلوده ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، یاسمین فتحی کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز با معرفی چند ریز مغذی که می‌تواند بدن انسان را در هنگام آلودگی هوا محافظت کند، گفت: ویتامین C قوی‌ترین آنتی اکسیدان برای بدن محسوب می‌شود که در روز‌های آلودگی هوا می‌تواند محافظ خوبی برای سلامت انسان باشد.

فتحی با معرفی مواد غذایی مانند کرفس، کلم بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگ سبز کاهو به عنوان منابع ویتامین C، افزود: ویتامین E، دومین آنتی اکسیدان محافظت کننده از بافت‌های بدن در مقابل آسیب هاست.

وی، منابع تامین این ریزمغذی را نیز جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزی‌های دارای برگ سبز، همچنین ماهی‌هایی مانند سالمون اعلام کرد.

توصیه دیگر این کارشناس ارشد تغذیه، مصرف بتاکاروتن بود و در این زمینه، توضیح داد: بتاکاروتن به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی، نقش بسیار مهمی در کنترل التهاب ناشی از آلودگی ایفا می‌کند؛ این ماده غذایی را می‌توان با مصرف سبزی‌ها و میوه‌هایی مانند طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو دریافت کرد.

فتحی، سلنیوم را به عنوان یک سد محافظتی دیگر در هنگام آلودگی هوا معرفی کرد که در غذا‌های دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوسدار یافت می‌شود.

این کارشناس ارشد تغذیه یادآور شد: از آنجا که آلودگی هوا ممکن است با کاهش جذب طبیعی ویتامین D از راه پوست همراه باشد؛ بنابراین باید در رژیم غذایی، منابع غذایی آن مانند شیر غنی شده با این ویتامین، کره و زرده تخم مرغ و غذا‌های دریایی، به ویژه ماهی‌های چرب قرار داده شود و در صورت نیاز، استفاده از مکمل‌های ویتامین D نیز توصیه می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید:

error: Content is protected !!