روش‌هایی که “زیبایی اختصاصی” را به چهره شما هدیه می‌دهند

روش‌هایی که

گفتگو با دکتر لیلا ‌فرد در خصوص اثرات «بوتاکس» و برای رسیدن به «زیبایی اختصاصی»

اعتقاد و باور قلبی من بر این است که در خلقت اجزای چهره شما، نشانی از لطف و زیبایی پروردگار مشهود است و قرار نیست به بهانه زیباتر شدن، همه ما شبیه هم شویم و روش‌ها و اقدامات مشابه یکدیگر را به‌کار گیریم.

بوتاکس چیست و سابقه استفاده از آن چه مدت است؟

بوتاکس نام مصطلح داروی بوتولیوم است که از ۳۰ سال قبل جهت برطرف کردن گرفتگی عضلات، در اطفالی که با فلج‌های مادرزادی متولد می‌شوند و نیز برای مقاصد زیبایی پوست استفاده می‌شود. بوتاکس در واقع نام تجاری داروی بوتولینوم تولید شده توسط کارخانه آلرگان آمریکاست که به صورت مصطلح روی تمامی انواع این دارو باقی مانده است. یکی از معتبرترین انواع داروی بوتولینوم، دیسپورت (Dysport) ساخت کارخانه IPSEN است که در کشور عزیزمان نیز از حدود ۲۰ سال قبل با تاییدیه وزارت بهداشت و درمان مصرف می‌شود. این دارو باعث تضعیف عضلات می‌شود و به صورت کاملا انتخابی و گزینش شده مانع انقباضات شدید عضلات ناحیه پیشانی و دور چشم هنگام اخم کردن، خندیدن و بالابردن ابرو می‌شود. در نتیجه پوست روی عضلات، از کشش و واکنش ناشی از این انقباضات در امان می‌ماند و دچار چروک و خطوط عمیق در طول زمان نمی‌شود.

این دارو در چه ناحیه‌ای تزریق می‌شود و اثرات آن چیست؟

نواحی تزریق دارو، توسط برنامه‌ها و مطالعات علمی چندین ساله کاملاً مشخص و برنامه‌ریزی‌ شده و توسط انجمن‌های علمی معتبر دنیا ارائه شده‌است. ناحیه اصلی تزریق آن در حال حاضر پیشانی از جمله خط اخم و خطوط افقی و نیز خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم است. تزریق در نواحی دیگر از جمله اطراف دهان و روی بینی در موارد خاص و با تشخیص پزشک قابل انجام است.

در مقالات قبلی تاکید داشتید که از روش‌های معتبر در هر فرد به شکلی خاص استفاده می‌شود. آیا می‌توانید درباره این اشکال خاص در تزریق در مورد داروی بوتولینوم نیز توضیح بدهید؟

بله، حتما. در مقالات قبلی همواره تاکید من بر خلق «زیبایی اختصاصی» بوده است. این ایده زمانی که به مرحله عملی شدن و اجرا می‌رسد، نیازمند چندین عامل اساسی است. یکی از این عوامل مهم دید زیبایی‌شناسی پزشک است و اینکه بتواند علم پزشکی و هنر چهره‌شناسی را با یکدیگر تلفیق کند. از آنجا که فرم پیشانی، چشم‌ها، ابروها و حتی حالت نگاه افراد با یکدیگر متفاوت است و نیز این اجزا تاثیر به‌سزایی در زیبایی سایر اجزای چهره دارند، مهم است که پزشک طی یک جلسه مشاوره کامل با دقت نظر بررسی کند و الگوی علمی تزریق بوتاکس را که مناسب و خاص چهره آن فرد است، انتخاب کند. این الگوسازی ضمنا نیازمند عکسبرداری و معاینات دقیق و کامل نیز است. در مدت زمان مشاوره ضمن مکالمه و گفت‌وگو با مراجعه کننده حالات مختلف چهره فرد، هنگام خنده، تعجب، اخم کردن و صحبت کردن عادی نمایان می‌شود و پزشک با درک این حالات مختلف قادر به انتخاب بهترین روش تزریق بوتاکس برای آن فرد خواهد بود. ضمن آنکه در این انتخاب، سن، جنس، سلایق و موقعیت شغلی و اجتماعی فرد نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال نحوه تزریق بوتاکس در یک خانم جوان که از عینک استفاده می‌کند یا خانم مسنی که ابروهای تاتو کرده دارد، کاملا متفاوت است. قطعا تزریق بوتاکس در آقای میانسالی که مدیرعامل یک شرکت بزرگ تجاری است با خانم میانسال خانه‌دار تفاوت زیادی خواهد داشت. این فرآیند یعنی انتخاب روش‌های علمی گوناگون که برای افراد گوناگون نهایتا ما را به سوی خلق «زیبایی اختصاصی» رهنمون می‌سازد.

تفاوت تزریق بوتاکس دیسپورت با لیفت با ژل یا تزریق ژل صورت چیست؟

هدف درمانی در تزریق بوتاکس دیسپورت، آزاد کردن پوست از فشارهای عضله و بهبود خطوط دینامیک (خطوطی که با خنده یا اخم و بالا دادن ابرو ایجاد می‌شوند) است. اما در لیفت با ژل، هدف درمانی ما، تزریق ژل هیالورونیک و لیفت نواحی افتاده صورت به وسیله پر شدن گودی‌ها و نواحی فرو افتاده، با ماده پرکننده (فیلر) است. در واقع، تزریق بوتاکس دیسپورت و تزریق ژل صورت، دو راهکار مکمل درمانی، در لیفت و جوانسازی صورت، به شمار می‌روند و هر دو در کنار هم، اثرات عالی و بی‌نظیر در بهبود فرم چهره و کانتورینگ دارند. در ناحیه ابرو، از دو راهکار درمانی تزریق بوتاکس و تزریق فیلر، در کنار هم، جهت لیفت ابرو بهره می‌بریم.

مراحل تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد و آیا تاثیر آن سریعاً دیده می‌شود؟

تزریق این دارو حدود ۵ دقیقه زمان می‌برد. البته برای مراجعینی که به درد حساس هستند به مدت ۲۰ دقیقه کرم موضعی بی‌حسی روی نواحی مورد تزریق باقی می‌ماند که باعث کاهش درد خواهد شد. شروع اثر دارو از روز سوم تا پنجم تزریق است و تا روز بیست و یکم یعنی پس از ۳ هفته، کامل می‌شود. حدود ۵ تا ۷ ساعت پس از تزریق نیز بیمار باید از خم کردن سر، دراز کشیدن و فعالیت فیزیکی سنگین خودداری کند.

ماندگاری اثر این دارو چقدر است؟

مراجعینی که برای بار اول، تزریق دارو دارند، پس از حدود ۵/۱ تا ۲ ماه، باید تزریق را تکرار کنند؛ زیرا ماندگاری بار اول زیاد طولانی نیست. از بار دوم به بعد، هر ۶ ماه تکرار خواهد شد. البته سیگار، الکل و استفاده مداوم از ماساژهای صورت نیز اثر این دارو را کوتاه‌تر می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس عوارضی هم دارد؟

مانند سایر روش‌های پزشکی که تزریق دارو در آن صورت می‌گیرد قطعا پیش‌بینی عوارضی را به لحاظ علمی خواهیم داشت. البته این عوارض در صورتی که نوع دارو از Dysport (دیسپورت) باشد و نه از داروهای تقلبی، نادر خواهد بود. نکته مهم این است که بیمار به مدت ۵ تا ۷ ساعت پس از تزریق، از یکسری  اقداماتی که نام بردم پرهیز کند که خود این امر احتمال عوارض را به حدود صفر درصد می‌رساند. بیمارانی که سابقه عوارض یا آلرژی به بوتاکس داشته‌اند ترجیحا این تزریق در آنها انجام نخواهد شد.

کاندیدای تزریق بوتاکس چه کسانی هستند؟

به نکته بسیار خوبی اشاره فرمودید. مراجعین بسیاری دارم که در دهه سوم و چهارم عمر به سر می‌برند و از من می‌پرسند آیا تزریق بوتاکس برای سن من زود نیست؟
زود یا دیر بودن انجام روش‌های طب زیبایی صرفا منوط به سن فرد نیست. بلکه فاکتورهای زیادی در تعیین زمان مناسب دخیل هستند. به فرض یک آقای ۳۵ ساله که عضلات پیشانی قوی دارد و مدت زمان طولانی زیر نور آفتاب کار می‌کند و همزمان حالت اخم نیز دارد قطعا کاندیدای تزریق بوتاکس است. یا خانمی که ۲۸ ساله است و به هنگام خندیدن و حتی صحبت کردن دچار خطوط گوشه چشم می‌شود باید اقدام به تزریق این دارو کند وگرنه وقتی خطوط در چهره‌مان جایگزین شد، قطعا درمان‌ها بسیار سخت می‌شود. مانند سایر رشته‌های طب، ما نیز توصیه اکید داریم که پیشگیری مقدم بر درمان است. لزوما نباید اجازه دهیم چهره ما، پیر، ناشاداب و پر از چین و چروک شود و بعد به فکر چاره باشیم. قطعا در سنین بالاتر درمان‌ها سخت‌تر خواهد بود. به عنوان یک مثال در یک فرد ۵۰ ساله که خط اخم عمیق و جا افتاده دارد، ضمن تزریق بوتاکس باید در جلسات بعدی ناحیه اخم با ژل یا فیلر پر شود، که انشالله در مقاله بعدی حتما درباره فیلرها نیز مطالبی را خدمت خوانندگان ارجمند ارائه خواهم داد.

آیا از بوتاکس دیسپورت برای موارد دیگر درمانی هم استفاده می‌شود؟

بله. موارد مهمی مانند رفع خنده لثه‌ای (کسانی که هنگام خنده، لثه‌هایشان دیده می‌شود) بالاتر بردن نوک بینی و رفع افتادگی آن و بهبود تعریق بیش از حد زیر بغل، با تزریق بوتاکس قابل انجام است. مورد آخر، یکی از رایج‌ترین و ایمن‌ترین موارد استفاده بوتاکس دیسپورت است و خصوصا در ورزشکاران، افرادی که تعریق بیش از حد زیربغل مانع معاشرت و زندگی عادی و طبیعی آنها شده و همه کسانی که از تعریق و بوی بد زیر بغل رنج می‌برند، بسیار موثر و نجات بخش است. ماندگاری تزریق بوتاکس زیربغل حدود ۸-۷ ماه است و پس از تزریق، بر خلاف بوتاکس پیشانی که تا ۵ ساعت منع فعالیت ورزشی و محدودیت حرکات وجود دارد، هیچگونه محدودیتی پس از تزریق آن وجود ندارد.

زیبایی شما خاص چهره شماست و این زیبایی خاص در هیچ فرد دیگری همتا ندارد. تلفیق علم پزشکی و هنر زیبایی‌شناسی و نیز برخورداری از سال‌ها تجربه و دانش‌اندوزی، دستاوردی خواهد داشت به نام خلق «زیبایی اختصاصی» که به معنای بی‌همتایی و منحصربه‌فرد بودن روش‌ها و برنامه‌های مدون، قابل اجرا در هر چهره برای زیباتر شدن است. نتیجه و حاصل اقدامات پزشکی و درمانی مبتنی بر هنر زیبایی‌شناسی بهره‌مندی شما از موهبت الهی زیبایی خاص و منحصربه‌فردتان است.

0
error: Content is protected !!