زگیل یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی پوست است

متخصص پوست و مو با بیان اینکه زگیل یکی از شایع ترین بیماری ویروسی پوست است، تصریح کرد: ویروس زگیل وقتی وارد لایه های سطحی پوست شد باعث افزایش تولید مثل و تکثیر این سلول ها و در نتیجه پیدایش دانه های برجسته می شود.

عباس درجانی متخصص پوست و مو در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه عامل زگیل نوعی ویروس به نام ویروس زگیل انسانی است، گفت: تاکنون بیش از ۵۰ نوع از این ویروس شناسایی شده اند که هر کدام از آنها تمایل دارند در نقطه خاصی از بدن مثل زگیل پشت دست، زگیل کف دست و پا، زگیل تناسلی و غیره ایجاد شوند.

متخصص پوست و مو با بیان اینکه زگیل یکی از شایع ترین بیماری ویروسی پوست است، تصریح کرد: ویروس زگیل وقتی وارد لایه های سطحی پوست شد باعث افزایش تولید مثل و تکثیر این سلول ها و در نتیجه پیدایش دانه های برجسته می شود.

درجانی با بیان اینکه زگیل در هر کشور و هر نژادی دیده می شود گفت: این بیماری در هر سنی می تواند بروز کند هرچند در شیرخوارگی و اویل کودکی ناشایع است، اما میزان شیوع زگیل در سنین مدرسه افزایش یافته بطوریکه در ۱۲ تا ۱۶ سالگی به حداکثر خود می رسد و بعد از آن میزان شیوع آن به تدریج کاسته می شود غیر از زگیل تناسلی که معمولا در افراد بزرگسال دیده می شود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که خراش ها و آسیب های کوچک پوستی نقش مهمی در ورود ویروس به داخل پوست دارند به عنوان مثال می توان از افزایش و گسترش زگیل در صورت مردان بدنبال تیغ زدن و یا افزایش شیوع زگیل در کودکانی که عادت به گاز گرفتن ناخن و یا کندن ریشه ناخن دارند نام برد.

متخصص پوست و مو با اشاره به سیر و پیش آگهی بیماری زگیل گفت: در خیلی از موارد زگیل بطور خودبخودی بهبود می یابد اگرچه سیر آن متغیر است، بطوریکه تعدادی در طی هفته ها یا ماه ها از بین می روند در حالی که تعدادی دیگر ممکن است برای سال ها و حتی تنها آخر عمر باقی بمانند.

وی زگیل معمولی، نخی و انگشتانه ای شکل، کف و دست و پا، مسطح و تناسلی را از انواع زگیل عنوان کرد.

درجانی با اشاره به مهمترین اقدامات بهداشتی درمانی در رابطه با زگیل، تصریح کرد: در صورت نیاز به درمان باید با پزشک متخصص پوست مشورت شود.

وی یادآور شد: باید از مصرف خودسرانه دارو و موادی که به وفور در کوچه و بازار و توسط افراد مختلف توصیه می شوند خودداری شود؛ زیرا بسیاری از این مواد می توانند باعث پیدایش زخم های عمیق پوستی، عفونت های مختلف و نهایتا جوشگاه های دائمی پوست شوند.

متخصص پوست و مو ادامه داد: اگرچه در ابتلاء به زگیل استعداد فردی مهم است ولی با خودداری از استفاده از وسایل شخصی بیمار از جمله دمپایی، کفش، حوله، وسایل اصلاح و غیره می توان از ابتلاء به این بیماری جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: از دستکاری و کندن زگیل خودداری شود چون این امر می تواند باعث پخش و گسترش زگیل به سایر قسمت های بدن شود.

درجانی در پایان خاطرنشان کرد: در ناحیه ریش توصیه می شود برای مدتی از اصلاح با تیغ خودداری شود چون این کار باعث ازدیاد و پخش زگیل می شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!