شناسایی ۵۷ مورد جدید مالاریا در سراوان سیستان و بلوچستان

دکتر سیدمحمد هاشمی شهری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در بحران کرونا از سایر خدمات پیشگیرانه سلامت غافل نیستیم، اظهارداشت: خدمات پیشگیرانه و سمپاشی مالاریا در سراوان یکی از عوامل پیشگیری از بروز بیماری در شهرستان و سطح استان است.

وی ادامه داد: از مجموع ۵۷ مورد مالاریا شناسایی شده در سراوان ۴۳ مورد آن وارده از پاکستان بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: ترددهای مرزی مهمتری عامل خطر بروز و شیوع مالاریا در سراوان است که همکاران ما در پست‌های مراقبت مرزی و مراکز جامع سلامت در تلاشند تا از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

وی گفت: به منظور پیشگیری از این بیماری خطرناک و عدم سرایت آن به سایر نقاط استان و کشور هر ساله در ۲ مرحله مناطق پر خطر سراوان سمپاشی می‌شود.

به گزارش ایرنا مالاریا مهمترین بیماری انگلی و یکی از مسائل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها بویژه کشورهای گرمسیری دنیاست.بیماری مالاریا با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب نیز نامیده می‌شود.
این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند.
اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ و میر قابل توجه است.انگل مالاریا توسط یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که این تیره شامل چندین گونه است.
کلمه مالاریا یک کلمه ایتالیایی و به معنای هوای بد (Mal-Aria) است و منظور از آن تعریف بیماری با ویژگی‌های تب متناوب است که ایتالیایی‌ها در گذشته وجود آن را ناشی از هوای بد و مناطق باتلاقی می دانستند. همواره با گرم شدن زمین، شیوع این بیماری افزایش می‌یابد.

0
error: Content is protected !!