طب سنتی| ۱۰ توصیه کاربردی برای دوران شیردهی مادر

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ “شیر مادر” کامل‌‌ترین غذا برای نوزاد است و تغذیه کودک با شیر مادر به خصوص در ۶ ماهه اول زندگی او، تأثیر مهمی بر سلامت کودک دارد.

شیر دادن مادر به نوزاد علاوه بر این‌‌ که در رشد و نمو کودک و پیشگیری از بروز عفونت‌‌ها و بیماری‌‌های مزمن در آینده نقش بسیار مهمی دارد باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، چاقی و بسیاری از بیماری‌‌های مزمن در مادر نیز می‌‌شود؛ از سوی دیگر شیردهی مادر به کودک، باعث افزایش تماس پوستی مادر و کودک و بهبود روابط عاطفی بین آن‌‌ها نیز می‌‌شود؛ تغذیه مادر در دوران شیردهی نیز از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است.

از منظر طب سنتی، بهترین تغذیه برای نوزاد از بدو تولد تا دوسالگی، شیر مادر است.

توصیه‌‌های طب سنتی برای دوران شیردهی

۱٫ از مصرف غذاهای نفاخ، مانده و نمک‌سود در این دوران بپرهیزید همچنین از مصرف غذاهایی با طعم تند، تلخ و ترش خودداری کنید.

۲٫ از همه گروه‌‌های غذایی به میزان نیاز مصرف کنید و به هیچ عنوان وعده‌‌های غذایی را حذف نکنید؛ همراه با وعده‌‌های غذایی از گروه لبنیات به ویژه شیر محلی سالم و تازه (همراه با عسل) استفاده کنید و از گروه میوه‌‌ها و سبزی‌‌ها به مقدار کافی دریافت کنید.

۳٫ گوشت گاو و سبزیجات نفاخ مانند شاهی، نعنا، ترب، سیر و پیاز خام را کمتر استفاده کنید.

۴٫ داروهای گیاهی و شیمیایی را بدون تجویز پزشک یا متخصص تغذیه مصرف نکنید.

۵٫ از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه، نسکافه و چای پررنگ و نوشابه‌‌ها بپزهیزید.

۶٫ در فواصل مختلف روز به میزان کافی آب و مایعات دریافت کنید.

۷٫ بهترین غذاهای توصیه شده در طب ایرانی در دوران شیردهی مادر عبارتند از: شیربرنج، فرنی، حریره بادام، نان گندم، گوشت کبابی گوسفند، آش یا سوپی که با گوشت بلدرچین تهیه شده باشد.

۸٫ مصرف اسفناج، هویج و کاهو، انگور، بادام و فندق و انجیر در این دوران توصیه می‌‌شود.

۹٫ در ایام شیردهی به طور مرتب فعالیت بدنی داشته باشید. (منظور از فعالیت بدنی انجام کارهای روزمره نیست بلکه منظور، پیاده‌روی به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، نرمش و انجام دادن حرکت‌‌های کششی سبک است)

۱۰٫ ماساژ روزانه علاوه بر بهبود کیفیت شیردهی، باعث ایجاد آرامش در مادران می‌‌شود؛ برای انجام ماساژ می‌‌توانید از روغن بادام شیرین یا گل سرخ استفاده کنید.

انتهای پیام/

0
error: Content is protected !!