معرفی یک واکسن تجربی برای کروناویروس جدید

یک واکسن تجربی علیه کروناویروس جدید برای ارائه به مقامات ارشد بهداشت جهان آماده شده است. شرکت بیوتک مودرنا واقع در ماساچوست اعلام کرده است که نخستین دسته از واکسن mRNA-1273 برای درمان افراد مبتلا به کووید-۱۹ تولید شده و برای آزمایش روی انسان در اختیار مقامات موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID)، بخشی از موسسه ملی سلامت آمریکا قرار گرفته است.

معرفی یک واکسن تجربی برای کروناویروس جدید

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “یاهو فایننس“، خوان اندرس، مامور ارشد عملیات فنی و کیفیت شرکت مودرنا طی بیانیه ای از کل تیم این شرکت برای تلاش فوق العاده در واکنش سریع به این وضعیت اضطراری جهانی تشکر کرده است. به گفته وی، همکاری با موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی و ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمیک (CEPI) به ما اجازه داد تا یک دسته واکسن برای آزمایش های بالینی را طی ۴۲ روز پس از مشخص شدن توالی ژنوم ارائه کنیم.

این واکسن بلافاصله در دسترس عموم بیماران قرار نخواهد گرفت. واکسن جدید باید آزمایش شده و نتایج این آزمایشات باید پیش از انتشار مقایسه شوند. این روند چقدر طول بکشد هنوز مشخص نیست.

به گفته آنتونی فوسی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی، انتظار می رود یک آزمایش بالینی با حضور حدود ۲۰ تا ۲۵ داوطلب سالم در ماه آوریل آغاز شود و نتایج اولیه آن نیز در ژوییه و آگوست در دسترس خواهند بود.

شرکت مودرنا از یک مولکول به نام messengerRNA استفاده کرده که اطلاعات ژنتیکی را به سلول منتقل می کند و به گفته این شرکت، عفونتی طبیعی را برای تحریک یک واکنش ایمنی قوی‌تر تقلید می کند. این واکسن تلاش می کند پروتئینی که در کروناویروس جدید و کروناویروس های دیگر، مانند سارس و مرس وجود دارد، را تقلید کند.

پس از انتشار نخستین گزارش ها از شیوع کووید-۱۹ در شهر ووهان چین، تعداد موارد تایید شده ابتلا به کروناویروس جدید در جهان به سرعت رو به افزایش بوده است. بنابر برآورد مقامات رسمی حدود ۸۰ هزار نفر به این ویروس آلوده شده اند.

مقامات سلامت و بهداشت در چین و سراسر جهان در تلاشند تا راهی برای مقابله با کروناویروس جدید بیابند. تا به امروز، شیوع این بیماری جان بیش از ۲,۵۰۰ نفر را گرفته است.  

—————————-

بیشتر بخوانید: 

جهان نگران شیوع کرونا؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت

چگونگی نام‌گذاری ویروس‌‌ها/ از ایدز تا کرونا

error: Content is protected !!