موفقیت ایران در کنترل کرونا نسبت به کشورهای غربی مرهون "طب ایرانی ــ اسلامی"

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دومین دوره کنفرانس بین‌المللی طب ایرانی ــ اسلامی در دانشگاه تهران و با مجوز وزارت علوم در روزهای ۲۱ تا ۲۴ اسفندماه برگزار شد.

این کنفرانس که نخستین دوره آن در شهریور ۹۸ برگزار شد، با سخنرانی مقامات و شخصیتهای مختلف کار خود را آغاز کرد و کارگاه‌های تخصصی نیز در این همایش برگزار شدند؛ دومین دوره کنفرانس بین‌المللی طب ایرانی ــ اسلامی و مجمع جهانی طب ابوعلی سینا، با هدف هم‌اندیشی و هم‌افزایی همچنین به‌روزرسانی دانش این حوزه با همکاری انجمنهای علمی، دانشگاه‌ها و مراجع علمی ــ اجرایی و صنفی کشور و با حمایت سازمانها، ارگان‌ها و شرکت‌های فعال داخلی و خارجی و انجمن‌های همکار دایر شده و علاقمندان این حوزه نیز دهها مقاله علمی به دبیرخانه کنفرانس ارائه کرده‌اند.

موفقیت ایران در کنترل کرونا نسبت به کشورهای غربی مرهون طب ایرانی ــ اسلامی

محمدحسن نبوی؛ رئیس بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم در پیامی تصویری با استقبال از برگزاری همایشی در سطح بین‌المللی در موضوع طب ایرانی و اسلامی عنوان کرد: برخی می‌گویند که طب اسلامی یا طب ایرانی نداریم و گاهی آنقدر بی‌مهری می‌کنند که مطالب این بخش را به خرافات مرتبط می‌کنند در حالیکه این تعبیر جایگاه دقیقی ندارد و این ناشی از ناآگاهی است.

وی افزود: طب به معنای علاج کردن جسم و نفس است. هر دانشی که به علاج جسم، نفس و روح انسان ها کمک کند، طب است. یکی از رویشهای انقلاب اسلامی بعضی از پزشکان عزیزی هستند که علاوه بر تحصیل در پزشکی جدید، در طب ایرانی و اسلامی هم حضور قوی داشته اند. در ایران کسانی هستند که در دو حوزه فعالیت می‌کنند. به هر حال باید از ظرفیتهای این حوزه‌ها به نحو احسن استفاده کرد. طب ایرانی – اسلامی گنجینه‌ای گرانقدر در حوزه درمان و پیشگیری دارد. هر چند ما نمی‌گوییم که برای  تمام دردها و بیمایها، در روایات علاج آن هم آمده است اما در بخشهایی از طب که روایاتی وجود دارد و از طریق تجربه اثبات شده که این توصیه‌ها و تدابیر کارساز بوده، چرا از نام بردن از طب اسلامی برخی پرهیز می‌کنند؟

حجت الاسلام نبوی یادآور شد: ما در تاریخ طب نسبت به اروپا و آمریکا پیشگام بودیم. زمانیکه از لحاظ فرهنگی اروپاییها در توحش بودند، مسلمانان توانستند فرهنگ اسلامی را به اسپانیا و بخش هایی از اروپا منتقل کنند. در اسلام گفته می شود که علم را اگر در چین باشد، مطالبه کنید و علم را در هر نقطه ای از زمین هرچند مسافتش طولانی باشد، هم بروید یاد بگیرید حتی سفارش شده علم را حتی از مشرکان هم دریافت کنید. مشکل در افراط و تفریط است. برخی فقط علم را در غرب می‌‌دانند و بقیه علوم در مابقی جهان را علم در نظر نمی‌گیرند. باید از همه علوم در تمام نقاط جهان استفاده کرد.

مسئول مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه های علمیه با بیان اینکه در اپیدمی کرونا، کشورهای آسیایی از کشورهای اروپایی و آمریکایی در کنترل کرونا موفق‌تر عمل کردند، گفت:  برخی حاضر نیستند این موضوع را قبول کنند؛ با تشکر وافر از کادر درمان و مدافعان سلامت باید توجه کرد که موفقیت ایران نسبت به کشورهای غربی مرهون طب ایرانی – اسلامی است، اطبا و حکما تلاش کردند و مواردی را تجویز و توصیه کردند که نتیجه‌بخش بود چرا این توانمندیها را استفاده نمی‌کنیم؟ چرا از گنجینه گذشته ایران استفاده مناسب نشده است؟ الحمدالله در بخش واکسن‌سازی در داخل خوب عمل شد اما باز غربزده‌ها خواهان واکسن غربی هستند؛ علت آن غوغاسالاری تبلیغاتی اروپا است که خود را برتر از همه جهان در حوزه‌های مختلف می‌دانند حتی بسیاری از علومی که در گذشته در ایران نشات گرفته و بارور شده، با این وجود در برخی از منابع تاریخی آن را به یونان مرتبط میکنند!

وی خاطر‌نشان کرد: در بخش‌هایی از توصیه ها و کمک های پزشکی غرب، دچار تردید هستیم. سوابق نشان داده که آنها صادقانه با ایران برخورد نمی‌کنند. چرا از توانمندی های داخلی در حوزه پزشکی و طبی به نحو احسن بهره نمی‌بریم؟ برخی از افراد می گویند که طب ایرانی و اسلامی نتوانسته بیماری خاصی را درمان کند، مگر طب جدید توانسته همه دردها را درمان کند؟ اما در درمان بسیاری از بیماریها با عوارض خیلی کمتر، طب اسلامی و ایرانی موفق بوده است. ضمن تشکر از حمایت برخی از مسئولین که از این طب حمایت کرده اند، به نظر می رسد در مجموعه سیاسی کشور، حمایت لازم از طب ایرانی و اسلامی صورت نگرفته است. در نانو، موشکی، هسته‌ای و… پیشرفت کرده‌ایم و اگر از طب ایرانی و اسلامی حمایتهای بیشتری شود ما در این حوزه هم سردمدار خواهیم شد؛ بعضی اطبا و حکمای ایرانی در چند سال گذشته اقدامات نو و ابتکاری داشتند، در حالیکه از کمترین پشتیبانی برخوردار بودند.

حجت‌الاسلام نبوی یادآور شد: در زمینه طب، روایات زیاد است؛ برخی از روایات ممکن است مخدوش باشد اما در علوم مختلفی که حوزه‌های علمی به آن می‌پردازند، در همه جا روایات غیردقیق هم وجود دارند اما کار می‌شود و روایات دقیق احصا و عرضه می‌شوند. باید در حوزه‌های علمیه کارهای استنباطی و تحقیقی قوی‌تری برای طب صورت پذیرد.

وی در پایان با ارائه دو پیشنهاد گفت: پیشنهاد می‌کنم در کشور بیمارستان مشترکی با تمامی بخشها و امکانات راه‌اندازی شود و پزشکان طب نوین و طبیبانی که در طب اسلامی ــ ایرانی فعالند، در کنار یکدیگر و با هم افزایی از توانمندی‌های این دو حوزه استفاده کنند؛ در صورت ایجاد این بیمارستان، فرهنگ کشور غنی‌تر خواهد شد و نوآوریهای زیادی بهمراه داشته باشد همچنین بیمه‌ها باید در بخش درمان و پیشگیری طب ایرانی – اسلامی فعال شوند و خدمات این حوزه مورد حمایت بیمه‌ها قرار گیرد.

دانش پزشکی بشر مدیون همه تمدنها و کوشش‌های فرهیختگان در جوامع بشری

در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی طب ایرانی و اسلامی، دکتر اسدالله بادامچیان؛ دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیز در سخنانی گفت: تشکیل این اجلاس باشکوه را گرامی می‌دارم و برای دکتر روازاده و همکارنش آرزوی موفقیت دارم. جهان در آستانه قرن ۱۵ هجری و ۲۱ میلادی در حال تحول بنیادین و فراگیر است. در قرن گذشته جهان شاهد دوقطبی و دو ابرقدرت سلطه طلب آمریکا و شوروی بود و سایر کشورهای جهان را دنیای سوم می نامیدند. شوروی و نظام کمونیستی به پایان رسید. آمریکا و همدستان اروپایی آن در غرب، دچار بحران همه جانبه در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی در نظام لیبرال دموکراسی کاپیتالیستی هستند. انتخابات اخیر آمریکا نمونه ای از این دگرگونی خواهی ها حتی در بین ملت و جامعه آمریکاست و شکست سلطه اقتصادی آمریکا و ظهور قدرت ها اقتصادی و سیاسی  مانند چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جدیدی چون هند و بیداری اسلامی، نشانه آشکاری برآغاز سیر تحول دگرگونه ساز در قرن جاری است. این قرن، قرن تحولات ویژه است. شناخت صحیح وضعیت فعلی و حقایق نهفته در دوران ما، تحلیل صحیح و علمی از آینده و تحولات گسترده آینده رمز اصلی تمدن، رشد و موفقیت است. آنهایی که امروز را نشناسند و در  گذشته محدود باشند و آینده‌نگر نباشند، جز شکست و هرمان بهره‌ای نخواهند داشت. این اجلاس که در پی احیای راهی نو و تحول عمیق در دانش پزشکی و طب متناسب با تحولات آینده جهانی است، اقدامی مبارک و پربرکت است.

وی افزود: دانش پزشکی در قرن گذشته پیشرفت‌های شگرفی داشت اما تحت تاثیر سلطه حکومتی و فرهنگی و سلطه‌خواهی قدرت سلطه‌گر غرب بود؛ دانش انسانی در هر رشته از جمله پزشکی حاصل اندیشه سایر انسانهای فرهیخته و تجربیات دانشمندان در زمینه‌های هستی و مردم جوامع مختلف است. محدود کردن همه دانشها به غرب و دروغ پایه یابی دانش علوم از یونان و سپس ادعای همه راه ها به روم و امپراطوری روم می رسیدند و به گفته علی شریعتی دروغ بزرگ رنسانس و بعد همه علوم را اسیر سلطه فرهنگ استعماری غرب می‌پنداشتند، خطای بزرگی بود که در قرن گذشته اتفاق افتاد.

بادمچیان یادآور شد: این خطای بزرگ موجب شد که دانش از جهانی شدن باز بماند؛ اکنون در جهان معاصر که دانش و ارتباطات جهانی شده و ملت‌ها و مردم در جوامع و کشورهای جهان به اطلاعات دست یافته‌اند و در پی استقلال علمی و رهایی از فرهنگ استعماری و استکباری هستند، این واقعیت آشکار شده که دانش پزشکی بشر مدیون همه تمدنها و کوششهای فرهیختگان در جوامع بشری است که یونان و روم هم یکی از آنها هستند. تمدن بزرگ چین با دانش پزشکی از جمله طب سوزنی و گیاهی، دانش بزرگ هند و پاکستان وکشورهای منطقه در دانش پزشکی و طب ادویه‌ای و دانش مهم روانپزشکی و دانش پزشکی کشورهای شمال آفریقا و دانش پزشکی بزرگ ایران که دانشگاه جندی شاپور آن پایه ساز علوم یونانی بوده، حقایقی بوده که سلطه‌گری غربی را بر دانش کنار می‌زند.

دبیرکل موتلفه اسلامی اظهار داشت: شما در این زمنیه مساعد در پی احیای طب جامع جهانی و دانش پزشکی متناسب با جهان آینده که تحولات شگرف همه جانبه در آن رخ می دهد، هستید؛ ما کوشش داریم پوشیده‌های دانش تمدنها ی هند، چین، شمال آفریقا، ایران و سایر قاره‌های جهان و به‌ویژه دانش پزشکی و تمدن اسلام و کشورهای اسلامی و دانش پزشکی ایران را به جهانیان بشناسانیم. این یک حرکت گسترده انسانی است که به استقلال انسانی، استقلال اندیشه و تفکر و راهکارهای متناسب خواهد انجامید.

بادامچیان گفت: دانش پزشکی ایران را که بررسی می‌کنیم، می‌بینیم  اقدامات شگرفی از جمله عمل جراحی چشم در شهر سوخته زابل در شش هزار سال قبل صورت گرفته و در قرن های بعد با دانش پزشکی سینایی مواجه شدیم که توسط ابوعلی سینا با نگرش جهانی نگری به دانش پزشکی پیاده‌سازی شد. ابن سینا می‌گوید که تجربیات همه را جمع کرده ام و این تجربیات  شش قرن در مداوای بیماران و سلامتی انسانها یاری رسان جهانیان بود. دانشی که در بهداشت و سلامتی در دستورات اسلامی وجود دارد، خود یک دنیای پر از دانش و برنامه و دانش آموزی است.

وی عنوان کرد: در ایران و در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به رهبری، رهبر اندیشمند، زمان‌شناس، آینده‌نگر، دانش گستر جمهوری اسلامی زمینه‌های مساعد در ایران و ملت‌های دیگر را ایجاد کرده  است. سرعت‌بخشی به حرکت علمی و سلامتی‌آور برای بشریت در قرن جاری یک هدیه ویژه به جهان امروز و آینده است. در این زمینه بحث احیای تمدن نوین اسلامی و ابعاد و زاویه‌های این تمدن به ویژه  در بخش سلامتی و پزشکی و رهایی از محدودنگری موجود غربی و دانشهای ملتهای دیگر از جمله ایران برای جهانیان یک وظیفه و رسالت برای ماست که آن را تشریح می کنیم تا همه باهم در ساختن جهانی سراسر شادی، سلامت، آرامش روحی و رفاه عدالت محور به دور از ظلم و اجحاف و تجاوز به حقوق حقه دیگران پدید آید و انشاالله در این بخش سهم خودمان را در انجام وظیقه و رسالت الهی انجام دهیم. برای عزیزانی که در این زمینه از بخش های گوناگون اجتماعی فعالیت دارند، آرزوی توفیق بیشتر را آرزومندم.

برگزاری دهها کارگاه تخصصی در همایش بین المللی طب ایرانی و اسلامی

از بعد از ظهر روز افتتاحیه کنفرانس بین المللی طب ایرانی و اسلامی در روز پنجشنبه ۲۱ اسفند، دهها کارگاه تخصصی در بخش‌های مختلف برگزار شد و علاقمندان با حضور در این کارگاه‌ها مدرک رسمی قابل ارائه و به کارگیری دریافت خواهند کرد.

کارگاه‌های ماهیت و کیفیت طب اسلامی فعال، غمز و دلک انسان، بادکش درمانی باجدا، اصول حجامت، پرورش زالو، اصول زالو درمانی، فوریت های پزشکی در طب ایرانی- اسلامی،  تدابیر ابوین (والدین قبل و بعد از ازدواج) و تدابیر مولودین (نوزادان) توسط دکتر حسین روازاده، سه کارگاه تدابیر بارداری، تدابیر زایمان و تدابیر شیردهی توسط خانم دکتر مریم فرخ آشتیانی؛ پزشک عمومی و PHD طب ایرانی اسلامی سنتی، کارگاه آموزشی عنبیه‌شناسی توسط دکتر رضائی، محقق و پژوهشگر طب ایرانی اسلامی، کاربرد فناوری ژئوماتیک در طب ایرانی اسلامی، استراتژی کسب و کار در حوزه طب ایرانی و اسلامی توط دکتر مهدی عباس طاهر؛ رئیس کنفرانس و متخصص مدیریت استراتژیک، ماساژ پیشرفته توسط استاد رسول حاجت‌طلب؛ متخصص ماساژ، در روزهای برگزاری کنفرانس برای علاقمندان  به صورت حضوری و آنلاین برگزار و دایر شد.

در ادامه کنفرانس بین المللی طب ایرانی و اسلامی چهره‌‌های علمی و هنری از جمله دکتر عباس طاهر؛ رئیس کنفرانس، دکتر صارمی؛ دبیر جشنواره خوارزمی، سرلشکر دکتر سردار محمدی؛ مخترغ رسمی شربت زوفا (مخصوص کرونا)، دکتر ابراهیم صنوبر، خانم هستی فقیه؛ نوجوان آینده‌پژوه ایران، حجت الاسلام قاسمی؛ پژوهشگر برتر طب اسلامی به سخنرانی و اجرای برنامه پرداختند؛ جوایزی نیز در قالب جایزه بوعلی و جایزه طلایه‌داران  به برگزیدگان و دستاندرکاران طب ایرانی و اسلامی اهدا شد همچنین در این کنفرانس علاقمندانی از ۱۴ کشور جهان  از جمله حکیم طاهر از پاکستان در سالن حضور پیدا کردند و علاوه بر ارائه دیدگاه‌ها و مقالات، با جوانب مختلف حوزه طب ایرانی و اسلامی آشنا شدند.

محورهای اصلی کنفرانس بین المللی طب ایرانی و اسلامی بر این اساس ارائه شدند:

– فلسفه وجودی و تاریخ طب ایرانی اسلامی

– فرصت ها و چالش های طب ایرانی اسلامی

 –  اصلاح سبک زندگی سالم و طب ایرانی اسلامی

– استراتژی اجرائی ایده های ناب طب ایرانی اسلامی

– آموزش و پژوهش و راهبرد توسعه طب ایرانی اسلامی

– تدابیر برای بیماری کرونا در طب ایرانی اسلامی

– کاربرد فناور های ژئوماتیک در طب ایرانی اسلامی

– مهندسی ژنتیک بر بال طبیعت در طب ایرانی اسلامی

– تاثیر زیست محیطی و حامل های انرژی در طب ایرانی اسلامی

– نقش, اثرات و انواع شاخه های طب مکمل در طب ایرانی اسلامی (ماساژ – حجامت – زالو – غمز – طب سوزنی و …. )

–  تجربیات درمانی در بیماریهای فراگیر در طب ایرانی اسلامی (قلب و عروق – زنان ,نازائی- تدابیر نوزاد , اطفال از حاملگی تا ۷ سالگی و ….)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

error: Content is protected !!