۸۸۰۰ نفر در کشور به سل مبتلا هستند

رئیس اداره مبارزه با سل وزارت بهداشت، گفت: از تعداد هشت هزار و ۸۱۹ فرد مبتلا به سل کشور در سال ۱۳۹۶، حدود ۴۶ درصد زن و ۱۴٫۷ درصد غیر ایرانی (اغلب افغانی) هستند و بیشترین میزان بروز سل در گروه سنی ۶۵ سال به بالاست که نشانه موفقیت ایران در کنترل این بیماری است.

به گزارش ایرنا، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مهشید ناصحی روز یکشنبه در آستانه ۲۳ مهر روز ملی مبارزه با سل افزود: در سال ۱۳۹۶ در کشورمان میزان بروز گزارش شده سل ریوی با اسمیرخلط مثبت ۵٫۴۶ مورد در یکصد هزار نفر جمعیت بوده است.

رئیس اداره مبارزه با سل وزارت بهداشت بیان کرد: در میان استان ها، سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین میزان بروز و شیوع را در کشور دارا هستند. همسایگی ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان که در زمره ۲۲ کشور High Burden دنیا هستند. همچنین عراق (با بحران های چند ساله اخیر آن) و کشورهای تازه استقلال یافته شمال کشور (با شیوع بالای سل مقاوم به چند دارو) ضرورت توجه بیش از پیش ما را به این بیماری متذکر می کند.

ناصحی گفت: امروزه یکی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان، بیماری سل است. حدس زده می شود که از هر سه نفر جمعیت جهان، یک نفر به باسیل سل آلوده بوده و در هر ثانیه یک نفر به تعداد آنان افزوده می شود. مساله نگران کننده این است که طبق برآوردهای موجود، ۵۰ میلیون نفر از این افراد، به باسیل سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB) آلوده هستند.

وی گفت: این بیماری که بزرگترین علت مرگ ناشی از بیماری های عفونی تک عاملی در جهان است (حتی بیشتر از ایدز، مالاریا و سرخک)، دارای مرتبه نهم در بار جهانی بیماری هاست و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ همچنان جایگاه کنونی خود را حفظ کند یا تا رتبه هفتم ارتقا یابد.

رئیس اداره مبارزه با سل و جذام وزارت بهداشت، افزود: بیش از ۹۰ درصد موارد بیماری و مرگ ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد، کشورهایی که ۷۵ درصد موارد بیماری در آنها به فعالترین گروه سنی به لحاظ اقتصادی (یعنی ۱۵ تا ۵۴ سالگی) تعلق دارد.

وی ادامه داد: در این کشورها یک فرد بزرگسال مبتلا به سل به طور متوسط ۳ تا ۴ ماه قادر به کار کردن نیست بنابراین۲۰ تا ۳۰ درصد درآمد سالانه خانواده وی از دست می رود. این در حالی است که با مرگ چنین فردی به طور متوسط ۱۵ سال درآمد خانواده به طور یکجا از بین خواهد رفت.

ناصحی بیان داشت: سل به جز لطمات اقتصادی، اثرات منفی غیرمستقیم دیگری نظیر طرد شدن زنان مبتلا از خانواده هایشان به دلیل نگرش های غلط موجود یا ترک تحصیل فرزندان بیماران به دلایل مختلف، بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آنها دارد.

وی با اشاره به اینکه حاصل تقسیم فراوانی مطلق موارد سل کشورها به جمعیت آنها میزان بروز سل نامیده می شود، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۶ میلادی در جهان، حدود ۱۰٫۴ میلیون نفر جدید به سل فعال مبتلا شده (۵٫۹ میلیون نفر مرد، ۳٫۵ میلیون نفر زن و یک میلیون نفر کودک) که برآورد می شود حدود ۱٫۶۷ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان می سپارند.

رئیس اداره مبارزه با سل گفت: میزان بروز سل در سال ۲۰۱۶ در جهان ۱۴۰ مورد در صد هزار نفر جمعیت تخمین زده شده است. متاسفانه فقط ۶۱ درصد از موارد سل تخمینی در سال ۲۰۱۶ از سوی کشورهای جهان شناسایی و به سازمان جهانی بهداشت گزارش شده اند.

وی افزود: آلودگی همزمان به ویروس ایدز، خطر ابتلا به بیماری سل را به طور معناداری افزایش می دهد. کشورهای با شیوع بالای HIV به ویژه کشورهای واقع در hفریقای زیر صحرا، شاهد افزایش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به سل و افزایش ۲ تا ۳ برابر میزان های بروز گزارش شده سل در دهه ۹۰ بوده اند.

ناصحی ادامه داد: در سال ۲۰۱۶، میزان شیوع عفونت HIV در میان بیماران مبتلا به سل در جهان ۱۰ درصد تخمین زده شده است. همزمان، مقاومت چند دارویی، که نتیجه مدیریت ضعیف درمان سل است مشکلی جدی و روبه فزونی در بسیاری از کشورهای جهان است.

0

دیدگاه‌تان را بنویسید:

*

code

error: Content is protected !!