۹ درصد جمعیت بالغ کشور دچار آسم هستند

۹ درصد جمعیت بالغ کشور دچار آسم هستند

رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت: در جمعیت بالغ کشور، میزان ابتلا به آسم بر اساس یک مطالعه ۴ ساله، ۹ درصد و در جمعیت کودک و نوجوان ۱۱ درصد اعلام شده است. همچنین ۷ درصد علت مرگ و میرها و ۴ درصد بار بیماری ها مربوط به بیماری های مزمن تنفسی است.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، مهدی نجمی روز یکشنبه در بیست و دومین همایش روز جهانی آسم درباره بیماری های تنفسی افزود: مشکل اصلی نظام های سلامت در دنیا بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی است. در حال حاضر بیماری های مزمن تنفسی سومین عامل بروز مرگ و میر هستند و این در حالی است که در گذشته چهارمین بیماری در بروز مرگ و میر محسوب می شدند.

وی بیان کرد: در دنیا یک پنجم افراد به این بیماری ها دچار هستند و در سال ۲۰۰۵ میلادی رتبه ابتلا به بیماری های مزمن تنفسی ۱۳ بوده و در سال ۲۰۱۶، رتبه این بیماری به ۵ رسید. همچنین بیماری های مزمن تنفسی از نظر بروز ناتوانی های جسمانی، رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده است.

نجمی ادامه داد: آموزش همگانی در زمینه آشنایی با بیماری های مزمن تنفسی و آسم اهمیت دارد. متاسفانه کمترین میزان مالیات برای دخانیات در نظر گرفته شده و این در حالی است که دخانیات و مصرف آن می تواند شدت عوارض مبتلایان به آسم را بیشتر کند یا در مورد آلودگی هوا بسیاری از قوانین و مقررات وضع شده، اجرا نمی شود.

رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت افزود: به منظور مضرات مصرف دخانیات و آلودگی هوا، از طریق برگزاری همایش ها و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی می توانیم از بروز بیماری های تنفسی جلوگیری کنیم.
نجمی گفت: آموزش به پزشکان خانواده، پزشکان عمومی و پرستاران در درمان آسم می تواند در کنترل و کاهش عوارض این بیماری موثر باشد. در کشور ما بر اساس نظام مراقبت های اولیه، می توانیم تشخیص و درمان بیماری آسم را به سطوح اولیه برسانیم.

وی اظهار داشت: در بسته آموزش استاندارد برای پزشکان عمومی و بهورزان سطوح اول، نظام مراقبت های اولیه در رابطه با بیماری های مزمن تنفسی تدوین و تهیه شده است. این برنامه در ۴ شهر به صورت پایلوت از دو سال گذشته در قالب برنامه ایراپن انجام شده است و از ابتدای امسال ۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز به این برنامه اضافه شده اند.

0

دیدگاه‌تان را بنویسید:

*

code

error: Content is protected !!