بیماران اسکیزوفرنی با چه مشکلاتی در جامعه دست و پنجه نرم میکنند؟چرا مردم به آنها روانی و یا القاب ناپسند دیگر میگوید؟

بیماران اسکیزوفرنی با چه مشکلاتی در جامعه دست و پنجه نرم میکنند چرا مردم به آنها روانی و یا القاب ناپسند دیگر میگوید

هرچند انگ اجتماعی هر روز بر سر بیماران اسکیزوفرنی می بارد همه ما باید با حضور و حمایت مان با این انگ مبارزه کنیم از به زبان آوردن واژه روانی در جوک ها, سریال ها, در گفتمان روزمره مان دوری کنیم اینها همه توهین به کسانی است که درگیر یک بیماری اند و بی دلیل آزار می بینند

زن جمله هایش را با اشکی بر چشمانش به زبان می آورد. روسری گلدارش را گره زده و از بیماری پسرش حرف می زند. اسکیزوفرنی از اختلالات اعصاب و روان. امروز بیماران و خانواده های شان در جمعی که انجمن حمایت از بیماران مزمن اعصاب و روان (احبا) تدارک دیده، دور هم جمع شده اند. می گویند تقسیم دردها تسکین دهنده است. امروز قرار است بیماران هم حرف بزنند و از دردهایشان بگویند؛ از آرزوها و دغدغه های شان. همان کاری که می گویند به انگ زدایی از بیماری و تغییر نگاه دیگران کمک می کند.مادر محسن از روزهای سخت فرزندش برایم بیشتر می گوید. پسر جوان کنارش نشسته؛ آرام و ساکت. کلامی بر زبان نمی آورد. «۱۷ ساله بود که مبتلا شد، اصلاً نمی دونستم اسکیزوفرنی چی هست؟ اسمش رو هم نشنیده بودم. نخبه بود بچه ام. دانش آموز سال سوم دبیرستان، درسش عالی. یهو حالش بد شد. خرداد بود، فصل امتحان هاش. الان هم نمی دونم چه حکمتیه که همیشه خردادها حالش بد می شه.»


محسن ۳۱ ساله است و هنوز درگیر بیماری. مادرش می گوید گاهی می نشیند گوشه ای و با خودش حرف می زند، منزوی و گوشه گیر است. البته به قول او بیماری فرزندش فراز و فرود دارد. پدر اما بعد از این همه سال هنوز نتوانسته بیماری پسرش را بپذیرد. مدام می پرسد چرا وقتی این همه دارو می خورد، خوب نمی شود؟ نمی دانم فیلم ذهن زیبا را دیده اید یا نه؟ همان فیلمی که داستان زندگی پروفسور ریاضیدان مبتلا به اسکیزوفرنی را به تصویر می کشد، بیماری او هم شبیه اختلال محسن است. او تصاویر و صداهایی را می دید و می شنید که وجود خارجی نداشتند. بیماری، این ریاضیدان را هم برای مدتی طولانی زمینگیر کرد و تا آخرعمر با او بود اما او توانست با حمایت های همسرش دوباره به زندگی بازگردد.
زن آه بلندی می کشد: «پدرش اصلاً نمی خواهد بیماری این بچه رو قبول کنه. یک بار توی گوشش خوند تو که دارو هم می خوری باز حالت بده، نخور داروهات رو. چشمتون روز بد نبینه ۱۰ روز بعد چنان حالش بد شد که مجبور شدیم ببریمش بیمارستان. زیر یکی از کابینت ها داروهای رنگ و وارنگ پیدا کردم. دکترش کلی دعوام کرد. تو رو خدا به مردم بگین بیماران اعصاب هم مثل بعضی بیمارها مجبورن همیشه دارو استفاده کنن. مثل کسانی که دیابت و فشارخون یا بیماری های قلبی دارن. به مردم بگین این قدر با ترحم به بچه های ما نگاه نکنن. تو آپارتمان نذاشتم کسی بفهمه درد پسرم چیه، از بس نگاه ها سنگینه. دوست دارم همه باهاش عادی رفتار کنن.» درانجمن حمایت از بیماران اعصاب و روان هزارپرونده از بیماری های مزمن اعصاب و روان وجود دارد؛ بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی. نمی دانم چقدر درباره این بیماری ها می دانید، درباره شان خوانده یا شنیده اید اما بد نیست بدانید بیماران اعصاب و روان که دارو مصرف می کنند جزو بیماران بهبود یافته قلمداد می شوند.این بیماران بعد از مصرف دارو نیاز به حمایت خانوادگی، اجتماعی و توانبخشی دارند تا دوباره به جامعه بازگردند. همان کاری که این انجمن سعی می کند برای آنها انجام دهد. در انجمن بجز برگزاری کلاس های آموزشی، خدمات توانبخشی هم به بیماران داده می شود. جلسات آموزشی برای خانواده ها هم از دیگر خدمات این انجمن است.


مادر حمید هم درباره پسرش حرف می زند. پسر ۲۵ ساله کنارش نشسته. خوش خنده و شوخ است؛ مبتلا به اختلال دو قطبی. ۱۳ ساله بود که علائم بیماری خودش را نشان داد: «پسرم باهوشه. منتها حساس، آنقدر حساس که مجبور شدم با همه فامیلام قطع رابطه کنم. خانواده شوهرم که اصلاً قبول نمی کنن بیماری این بچه رو. صد بار شنیدم پشت سرش حرف های بد می زنن حتی تو چشمم نگاه کردن گفتن ببین چه گناهی کردی که این بچه این جوری شد. چند بار رفتم مدرسه گفتم این پسر بیمار اعصاب و روانه، همه ترسیدن، گفتند خانم دست پسرت رو بگیر و ببر. درحالی که این پسر خیلی بی آزاره. تا میگی مشکل اعصاب و روان، همه فکر می کنن یعنی آدم خطرناکیه. درحالی که بچه من آزارش به مورچه هم نمی رسه. خلقش متغیره.»
این موضوع درد دل خیلی از خانواده هاست. مثل افسانه که پسر ۱۵ ساله اش مبتلا به بیماری اعصاب است: «دکترش به من سپرد برم مدرسه و با همه معلم های امیر حرف بزنم تا هواش رو داشته باشن… تا گفتم پسرم بیماری اعصاب و روان داره، گفتن خانم ورش دار ببر. اینجا اگه به کسی آسیب بزنه ما مسئول نیستیم. همین جا به شما التماس می کنم که به همه بگین بیماران اعصاب و روان که تحت نظر پزشک هستن و دارو می خورن اصلاً خطرناک نیستن. من برای مسئولان مدرسه توضیح دادم تا بدونن دلیل بی قراری ها، راه رفتن ها واضطراب های پسرم چیه اما این طوری برخورد کردن. مشکلات خانواده هایی که بیمار اعصاب و روان دارن کم نیست. ما یک پرستار تمام وقتیم. دیگه مردم با این رفتاراشون غم و درد ما رو دو چندان نکنن. بعضی ها نه تنها رفتار همدلانه ندارن که تو کوچه و خیابون بچه های ما رو مسخره می کنن.»


حالا تصاویر بیماران بر پرده بزرگ با پس زمینه سیاه رنگش نقش می بندد. زنان و مردانی که با شجاعت از بیماری و مشکلات شان حرف می زنند. زن جوان می گوید: «کاش مثل اون موقع ها بودم خیلی سعی می کنم مثل قبل ها بشم، اون موقعی که خوب بودم. گاهی حس می کنم بازنده ام.»


مرد با موهای جوگندمی این روزها زبان انگلیسی تدریس می کند. دوباره بعد از یک دوره سخت بیماری به زندگی بازگشته: «همین که در کنار همسرم هستم دوباره به کار و زندگی بازگشته ام خوشحالم. زندگی و خوشبختی یعنی همین.» پسر جوان می گوید: «من بیشتر از بیماری از جهالت خانواده ام ضربه خوردم. من و بیماری ام رو هیچ وقت نخواستند قبول کنند.»


بعضی ها هم از روزهای نخست بیماری شان سخن می گویند، همان روزهایی که دست و دلشان به هیچ کاری نمی رفت: «دست و دلم به هیچ کاری نمی رفت. انگار فلج شده بودم، حتی حوصله نداشتم به نظافت شخصی ام برسم. این روزها اما خوشحالم؛ زندگی یعنی همین که خوشحال بشی.»


حرف های ناامیدکننده هم کم نیست؛ مثل پسر جوانی که با نگاهی خیره به دوربین می گوید: «زندگی یعنی خوشحال بودن، راضی بودن، من از زندگی ام راضی نیستم. از روزها و لحظه هام لذت نمی برم. حتی شنبه ها هم به زور در کلاس هام شرکت می کنم. دوست ندارم دوباره بیمارستان بستری بشم. اون جا همه به آدم نگاه می کنن. باید سعی کنم خوب بشم.»


طیبه دهباشی، مدیر انجمن حمایت از بیماران اعصاب و روان هم از ۱۶ سالی حرف می زند که او و همراهانش توانستند از یک جمع کوچک، این انجمن را بسازند: «ما همه سعی کردیم جور دیگری ببینیم. در روزهای نخست هیچ کس صدای بیماران و خانواده های شان را نمی شنید اما آنها در این جمع کوچک درک شدند و کم کم همین جمع بزرگ شد. خانواده بیماران لازم داشتند چند ساعتی بیمارشان را جایی بگذارند. آنها کمی فرصت می خواستند نه فرصت خلاصی از بیمارشان که ساعتی فراغت برای رسیدگی به امور خانوادگی. در روزهایی که نه اورژانس در دسترس بیماران و خانواده ها بود، نه تخت های روانپزشکی به اندازه کافی بود. الان هم این مشکلات کماکان وجود دارد. سیستم خدمات اجتماعی در کشور ما حامی نیست و معمولاً همه بار مراقبت از بیمار به شانه خانواده می افتد. خیلی از خانواده ها دائم این سؤال را از ما می پرسند؛ بعد از ما تکلیف بیمارمان چه می شود؟ برای همین است که ما به خدمات توانبخشی این عزیزان فکر می کنیم تا دوباره توانا شوند و به جامعه بازگردند و در نبود والدین هم بتوانند زندگی شان را اداره کنند.»
مهدی نصر اصفهانی، روانپزشک و مؤسس این انجمن از شجاعت بیمارانی که درباره مسائل و احساسات شان سخن گفتند حرف می زند: «این آغازی است برای علنی کردن بیماری تان. اینکه از انگ اجتماعی بیماری تان نترسید. هرچند انگ اجتماعی هر روز بر سر شما می بارد. همه ما باید با حضور و حمایت مان با این انگ مبارزه کنیم. از به زبان آوردن واژه روانی در جوک ها، سریال ها، در گفتمان روزمره مان دوری کنیم. اینها همه توهین به کسانی است که درگیر یک بیماری اند و بی دلیل آزار می بینند. برای همین است که تأکید می کنم بیماران باید از خودشان و بیماری شان حرف بزنند. وزارت بهداشت قدم های ابتدایی را برای توانبخشی و نیازهای این بیماران برداشته و ما همچنان منتظر قدم های بزرگتر هستیم.»


خیلی های شان می گویند درد خود ما کم نیست، کاش مدام با ترحم و زخم زبان دردهای مان را بیشتر نکنند، گاهی عذاب این حرف ها از خود بیماری هم بیشتر است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!