رئیس سازمان اورژانس: انتقال ۲۷ هزار مصدوم توسط اورژانس هوایی/ کمبود ۱۵ هزار نیرو

به گزارش خبرنگار مهر، پیرحسین کولیوند ظهر یکشنبه در آیین افتتاح محل جدید مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات اورژانس استان قم و آیین رونمایی از سامانه اتوماسیون اورژانس کشور با بیان اینکه با کاهش زمان رسیدن نیروهای اورژانس علاوه بر نجات جان بیماران، هزینه‌های وارده به کشور کاهش پیدا می‌کند، افزود: اتوماسیون اورژانس به منظور کاهش زمان رسیدن به بیماران و توجه به اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه اورژانس به ۱۵ هزار نیرو برای خدمت رسانی مطلوب نیاز دارد، افزود: لزوم جذب این نیروها به سازمان امور اداری و استخدامی کشور منتقل شده است اما در حال حاضر امکان جذب ۱۵ هزار نیرو وجود ندارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: خوشبختانه تلفات ناشی از حوادث ترافیکی در کشور کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه شاخص تلفات حوادث ترافیکی در ایران از ۳۴ کشته به ازای هر صد هزار نفر به ۲۰ کشته رسیده است، افزود: تعداد آمبولانس‌ها در کشور از ۲ هزار آمبولانس به بیش از پنج هزار آمبولانس و تعداد بالگردهای اورژانس نیز از هفت فروند به ۴۲ فروند رسیده است.

کولیوند بیان کرد: مجوز استخدام سه هزار نیروی اورژانس ۱۱۵ کشور گرفته شده که به وسیله آزمون‌هایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند این تعداد جذب خواهند شد.

وی با بیان اینکه زمان رسیدن اورژانس به بیماران در تهران بین ۱۲ تا ۱۴ دقیقه است، تصریح کرد: مأموریت‌های اورژانس از یک میلیون و ۷۰۰ هزار مأموریت به سه میلیون و ۸۰۰ هزار مورد رسیده است.

رئیس سازمان اورژانس بیان کرد: راه اندازی دانشکده فوریت‌های پزشکی از درخواست‌های مرکز اورژانس ۱۱۵ کشور است که امیدواریم به زودی این دانشکده دایر شود.

وی منابع انسانی را از جمله مشکلات اورژانس دانست و افزود: از آنجایی که نیروهای اورژانس باید به صورت شبانه روزی آموزش داده شوند به دنبال ایجاد دانشگاه فوریت‌های پزشکی با همکاری یکی از دانشگاه‌ها هستیم.

افزایش بالگردهای اورژانس در آینده

کولیوند با اشاره به افزایش بالگردهای اورژانس در آینده نزدیک افزود: بالگردهای اورژانس بیمارانی را منتقل می‌کنند که دچار مصدومیت شدید هستند و باید هر چه سریع‌تر به اتاق عمل منتقل شوند.

وی بیان کرد: بیمارانی که دچار سکته حاد قلبی می‌شوند مورد توجه ویژه اورژانس قرار دارند و به طور متوسط زمان انتقال این بیماران به مرکز درمانی ۶۰ دقیقه است در حالی که زمان طلایی در این موقعیت‌ها ۹۰ دقیقه می‌باشد.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: نیروهای اورژانس در ایام اربعین علاوه بر مرزهای داخل کشور، در کشور عراق نیز دارای پایگاه هستند و به زائران خدمت رسانی می‌کنند.

وی عنوان کرد: امداد هوایی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مراکز اورژانس کشور است که بدین منظور مرکز اورژانس هوایی کشور تاکنون ۲۷ هزار مصدوم را به مراکز بیمارستانی منتقل کرده است که از این تعداد ۶۵ درصد به صورت مستقیم به اتاق عمل منتقل شده‌اند.

کولیوند با بیان اینکه ۲۸۰ آمبولانس اورژانس طی هفته آینده میان استان‌ها از جمله استان قم توزیع می‌شود، افزود: هزار آمبولانس دیگر با وجود شرایط تحریمی برای اورژانس خریداری می‌شود تا بتوانیم شرایط ناوگان اورژانس را روز به روز بهبود ببخشیم.

وی بیان کرد: مذاکراتی برای خرید بالگرد دید در شب انجام شده است و بدین منظور با سازندگان داخلی برای تولید این بالگردها مذاکره شده تا با خرید این بالگرد دیگر نیازی به کشورهای خارجی برای خرید نداشته باشیم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!