رئیس فرهنگستان علوم پزشکی: ذائقه ایرانی ها شور شده است/ عوارض مرگبار نمک

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا مرندی، در خصوص مخاطرات فشارخون بالا و راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار کرد: فشارخون یکی از عوامل خطر ابتلاء به بیماری‌های غیر واگیر است که در اکثر موارد، علائم واضحی نداشته و فرد بعد از ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، نارسایی‌های کلیوی و سکته‌های مغزی و قلبی، متوجه بیماری پرفشاری خون خود می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت چکاب های دوره‌ای فشارخون و جدی گرفتن مقوله خود مراقبتی توسط مردم، تصریح کرد: علاوه بر خود مراقبتی، وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز باید مبحث کنترل و شناسایی مستمر و به موقع افرادی که به فشارخون مبتلا هستند را جدی بگیرند.

مرندی اظهار کرد: متأسفانه در کشور ما مصرف نمک بالاتر از استاندارد جهانی است و ذائقه ایرانیان با طعم شوری سازگاری پیدا کرده است، بنابراین، خانواده‌ها باید در مصرف نمک دقت بیشتری کنند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، ادامه داد: مراکز تهیه و طبخ غذاها، رستوران‌ها، صنایع و کارخانجات فرآوری مواد غذایی و نانوایی‌ها نیز باید در آماده سازی مواد غذایی و پخت نان بازنگری کرده و میزان نمک موجود در مواد غذایی و نان را کاهش دهند، چراکه در این زمینه، خود مراقبتی دیگر نقشی نداشته و مردم هرچه از مصرف بی رویه نمک پرهیز کنند، باز هم با مصرف نان‌ها، که قوت غالب مردم بوده و مواد غذایی فرآوری شده پرنمک، دچار اضافه دریافت نمک خواهند شد. ممکن است، کاهش نمک نان و مواد غذایی به یکباره امکان پذیر نباشد، اما می‌توان به روش تدریجی و پلکانی نمک به کار رفته در نان‌ها و مواد غذایی را کاهش داد تا ذائقه مردم کم کم عادت کند. دولت و وزارت بهداشت باید این موضوع را به عنوان یک ضرورت اعلام کرده و مرتب سلامت مواد غذایی و نان‌ها را مورد پایش قرار دهند.

وی افزود: مصرف بی رویه نمک و بیش از استاندارد جهانی، مردم را به کام مرگ یا ابتلاء به بیماری‌های مزمن غیر واگیر سوق می‌دهد. درمان بیماری‌های غیر واگیر، سالانه هزینه‌های درمانی بسیار زیادی را بر مردم و کشور تحمیل می‌کند.

مرندی خاطرنشان کرد: علاوه بر نان و غذا، تنقلاتی مانند چیپس و پفک، نیز حاوی مقادیر بسیار زیاد نمک هستند، اینگونه محصولات نباید تبلیغ شوند، اما صدا و سیما برای تأمین اعتبارات مالی، این محصولات را تبلیغ می‌کند، لذا حوزه سلامت برای تأمین سلامت مردم، باید دستگاه‌های دیگر از جمله صدا و سیما را با خود همراه کند و چنانچه قراراست، اینگونه محصولات تبلیغ شوند، باید بر کیفیت آنها بازنگری شده و نمک و قند اضافی محصولات کاهش پیدا کند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون را اقدامی مؤثر در جهت درمان به موقع افراد مبتلا به فشارخون دانست و گفت: درست است که راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون برای شناسایی افرادی که دچار فشارخون بالا هستند، اقدام مؤثری است، اما قبل از آن، کاهش نمک، قند و چربی مصرفی مردم (مستقیم و غیرمستقیم) باید در رأس تمام برنامه‌های وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های ذی ربط قرار گیرد. چراکه نمک و قند و چربی موجود در محصولات غذایی، بیشترین منبع دریافت نمک، قند و چربی اضافی بدن است.

وی با تاکید بر ضرورت آگاهی بخشی و افزایش سواد سلامت مردم، بیان کرد: فرهنگ سلامت باید در جامعه مستولی شود. ابلاغ بخشنامه و راه اندازی کمپین بسیار خوب است، اما در زمینه افزایش سلامت مردم باید اقدامات زیربنایی انجام داده و آگاهی مردم را افزایش دهیم، درعین‌حال، این امکان را به وجود آوریم که مردم برای خرید و مصرف محصولات غذایی سالم، حق انتخاب داشته باشند و مثلاً زمانیکه به فروشگاه مراجعه می‌کنند، محصول سالم و کم نمک در دسترس شأن باشد. زمانیکه امکان ورزش کردن و انتخاب و تهیه غذای سالم وجود نداشته باشد، مردم چگونه می‌توانند این نیازها را برآورده کنند؟ لذا باید سواد سلامت مردم را افزایش داده و امکان انتخاب صحیح را به آنها بدهیم. زمانیکه قیمت میوه گران‌تر از تنقلات پرنمک و پرضرر است، طبیعی است که مردم محصول ارزان‌تر را انتخاب می‌کنند. بنابراین، علاوه بر دسترسی به محصولات غذایی سالم، لازم است که قیمت محصولات سالم‌تر، ارزان‌تر شود. درست است که مردم با سطح درآمد بالا و متوسط قادر به تهیه نیازهای غذایی سالم‌تر هستند، اما مردم فقیر و محروم نمی‌توانند این نیاز را فراهم کنند. بنابراین، ضرورت دارد که بر تأمین سلامت این قشر از جامعه تمرکز بیشتری داشته باشیم، آنها بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری‌های غیر واگیر هستند.

مرندی عنوان کرد: وزارت بهداشت که مسئول تأمین سلامت جامعه و اعتلای فرهنگ سلامت است، بدون مشارکت‌های بین بخشی و همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری و وزارت ورزش و جوانان، به اهداف خود، صددرصد دست پیدا نمی‌کند.

0
error: Content is protected !!