مسئولین محترم، لطفا امسال ما را کمتر به کُشتن بدید/ ۱۰ مصوبه که باید انجام بدهید (فیلم)

عصرایران – زینب رحیمی؛ تهران روزهای آلوده خود را سپری می‌کند. قصه آلودگی هوا هر پاییز و زمستان در تهران و بقیه کلانشهرهای کشور تکرار می‌شود. حالا چند روزی است که به دلیل سرمای هوا و بروز پدیده وارونگی دما، هوای آلوده‌ای را استنشاق می‌کنیم که طبیعتا ترکیب آن با کرونا تحمل شرایط را سخت‌تر می‌کند.

در شرایطی که کرونا سایه مرگ را روی زندگی‌ها انداخته و اضطراب ناشی از آن، فشار روانی بسیاری به شهروندان، وارد می‌کند، خبر بدتر، آلوده شدن هواست که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد. اما آیا آلودگی هوا هم مثل کرونا درمان ندارد؟

کرونا یک ویروس جدید و همچنان ناشناخته است. هنوز واکسن و درمان قطعی برای مقابله با آن کشف نشده اما آلودگی هوا که هر سال بیشتر از ۳۰ هزار نفر را تنها در ایران، می‌کشد و بیش از دو میلیون دلار به اقتصاد تهران ضربه می‌زند، درمان دارد. کافی است مدیران و مسیولان به اجرای قوانین و مصوبات تن دهند.

تهران هشتمین روز آلوده خود را سپری می‌کند. قصه آلودگی هوا هر پاییز و زمستان در تهران و بقیه کلانشهرهای کشور تکرار می‌شود. حالا چند روزی است که به دلیل سرمای هوا و بروز پدیده وارونگی دما، هوای آلوده‌ای را استنشاق می‌کنیم که طبیعتا ترکیب آن با کرونا تحمل شرایط را سخت‌تر می‌کند.

براساس آخرین مطالعات، آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون می‌توانند ویروس کرونا را منتقل کنند. از سوی دیگر هم کرونا و هم آلودگی هوا، ریه انسان را نشانه گرفته و در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، احتمال ابتلا به کرونا بالا می‌رود.

چند روز پیش در استانداری تهران، اولین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در سال ۹۹ تشکیل شد. این کارگروه مصوباتی داشت که نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های درون‌شهری از جمله مهمترین موارد آن است. از سوی دیگر پلیس راهور باید از تردد خودروها و موتورسیکلت‌های دودزا جلوگیری کند. نظارت بر مراکز معاینه فنی، نصوب دوربین تخلفات معاینه فنی از دیگر مصوبات این کاروگره است.

بیشتر مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران تازگی ندارند و پیش از این در قالب قانون هوای پاک یا مصوبات دولتی آمده بود اما به دلایل مختلف از جمله سهل‌انگاری دستگاه‌های دولتی و شهرداری تهران عقب افتاده بود اما امیدواریم مدیران، با تعهد به این مصوبات، امسال ما را کمتر به کشتن بدهند.

0
error: Content is protected !!