نظارت بر بیماری‌های ریوی با پیراهن هوشمند

دانشمندان روشی دقیق برای نظارت بر بیماری‌های ریه با استفاده از پیراهن هوشمند، با قابلیت اندازه‌گیری حرکات در سینه و شکم ارائه کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال نیوز، محققان اظهار کردند: میزان سنجش عملکرد ریه در پیراهن‌های هوشمند با کمک اپلیکیشن گوشی همراه مطابق با روش‌های سنتی و به همان اندازه دقیق است.

استفاده از پیراهن هوشمند در بیماران مبتلا به انسداد ریوی مزمن (COPD) نظارت بر بیماران از راه دور را امکان‌پذیر خواهد کرد.

محقق این تحقیق دنیس مانه، از مرکز پزشکی دانشگاه رادبود (Radboud) هلند، اظهار کرد: حدود ۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری انسداد ریوی مزمن مبتلا هستند.

زمانی که علائم این بیماری در بیماران شدید و با سرفه همراه شود، نیازمند مراقبت و نظارت بیشتر هستند و در حال حاضر، نظارت این بیماران به طور سنتی در کلینیک با تجهیزاتی از قبیل دوچرخه ورزشی، ماسک و رایانه انجام می‌شود. متاسفانه این تجهیزات برای اندازه گیری فعالیت‌های روزمره بسیار کاربردی نیستند.

این پیراهن هوشمند که Hexoskin نام دارد با استفاده از تغییر در کشش پارچه (انبساط و انقباض) در زمان تنفس، دم و بازدم افراد را اندازه‌گیری و ضربان قلب آنان را نیز ثبت می‌کند.

بیماران می‌توانند از این پیراهن در زیر لباس خود استفاده کنند.

در این تحقیق ۱۵ فرد سالم، فعالیت‌های روزمره از جمله دراز کشیدن، نشستن، ایستادن، بالا رفتن از پله‌ها و جارو کردن را با پیراهن هوشمند و در مرحله دیگر با استفاه از تجهیزات سنتی انجام دادند. نتایج این آزمایش، تشخیص مشابه بین تجهیزات سنتی و پیراهن هوشمند را نشان داد.

محققان اکنون قصد دارند، این پیراهن هوشمند را بر روی بیماران مبتلا به COPD تکرار کنند، البته محققان معتقدند، که این فناوری ممکن است در سایر شرایط تنفسی مانند آسم، فیبروز کیستیک یا در بیماران پیوند ریه نیز کمک‌کننده باشد.

دنیس مانه در ادامه افزود: هدف نهایی این گروه بهبود زندگی روزمره این بیماران و بررسی فعالیت‌های آنان برای درک مشکلات و ارائه خدمات درمانی بهتر برای ارتقاء سلامت آنان است تا مدت زمان کمتری در بیمارستان بستری شوند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!