نگذاریم کودکان نابینا به خاطر تفاوتشان در خانه بمانند/چگونه خیران سراوانی به کودکان نابینا پناه میدهند؟

نگذاریم کودکان نابینا به خاطر تفاوتشان در خانه بمانند چگونه خیران سراوانی به کودکان نابینا پناه میدهند

برای بچه های این منطقه که در بخش بلوچستان استان واقع شده, محرومیت در چند مرحله اتفاق می افتد محرومیت های جسمانی اولیه که ناشی از اختلالات ژنتیکی است و محرومیت هایی که ساختار اجتماعی بی توجه به حقوق معلولان به آنها تحمیل می کند انجمن حامی از جمله نهادهای مدنی فعال در حوزه آموزش است که در سال های گذشته پروژه های موفقی را در راستای احیای حقوق آموزشی کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق محروم به انجام رسانده است حالا و در تازه ترین اقدام, قرار است با کمک حامی, تنها مدرسه استثنایی شهرستان سراوان در سیستان وبلوچستان مجهز به کتابخانه ای برای نابینایان شود

انگیزه بخشی به دانش آموزان نابینای بازمانده از تحصیل برای ورود به مدرسه، ارائه آموزش تخصصی به آموزشیاران استثنایی، تجهیز کتابخانه به ماشین بریل و حتی ایجاد فضایی برای تفریح کودکان نابینا این منطقه از جمله اهداف حامی برای به انجام رساندن این پروژه است. مسئول کارگروه کتابخانه های این انجمن می گوید: در طول مدت فعالیتمان متوجه شدیم که بچه های نابینای منطقه دیده نمی شوند و در تخصیص منابع کنار گذاشته شده اند.
روایت کودکانی که به خاطر نابینایی در خانه می مانند
چند ماه پیش بود که سرپرست اداره بهزیستی سراوان در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفته بود بیشترین آمار معلولان در سراوان عقب مانده ذهنی هستند که اغلب به دلیل ازدواج های فامیلی کودکانی با این مشکل در این شهرستان متولد می شوند. این مشکل در مورد کودکان و نوجوانان نابینا و کم بینای سراوانی هم که در تنها مدرسه استثنایی این شهر درس می خوانند هم وجود دارد. عبدالعزیز ارباب گفته بود، این افراد به دلیل ضعف هایی که در حوزه توانبخشی وجود دارد از دسترسی به امکانات بهینه محرومند. او یکی از دلایل این امر را کمبود امکانات جهت تردد این افراد در اماکن عمومی عنوان کرده بود. نکته ای که به گفته بتول سلیمانی، مسئول کارگروه کتابخانه های انجمن حامی، یکی از عمده ترین مشکلات کودکان نابینای این شهر است و اغلب منجر به ترک تحصیل یا بازماندگی از تحصیل این کودکان می شود.


سلیمانی می گوید: انجمن حامی سال هاست که در این مناطق اقدام به تأسیس و راه اندازی فضاهای آموزشی می کند. در حین تحقیقاتمان برای تأسیس فضاهای آموزشی و کتابخانه متوجه شدیم خیلی از بچه هایی نابینا یا کم بینا که در این منطقه هستند به دلیل نبود وسایل مناسب آموزشی انگیزه ای برای حضور در مدرسه استثنایی ندارند و به مدرسه نمی آیند. همین مسئله باعث می شود اغلب آنها از تحصیل بازبمانند. سلیمانی از کمبود امکانات برای بچه های نابینا و کم بینای این مناطق می گوید: بعضی از این بچه ها از داشتن عینک و عصا محرومند، طبیعتا در چنین شرایطی امکان استفاده از اماکن عمومی و مدارس را پیدا نمی کنند و خانه نشین می شوند.
سلیمانی می گوید: در این مناطق بچه ها به خاطر ناتوانی هایی که دارند به یک عضو اضافه در خانواده تبدیل شده اند و اغلب به دلیل نابینایی، از خانه خارج نمی شوند. عمده ترین دلیلی که ما را متقاعد کرد تا در این منطقه اقدام به ساخت کتابخانه کنیم این است که با بهره گیری از ابزار و ادوات لازم شرایطی را ایجاد کنیم تا به این شکل کودکان نابینای منطقه سراوان جذب محیط بیرون از خانه شوند. به همین دلیل یکی از برنامه های جانبی که در کنار تجهیز کتابخانه به وسایل مخصوص نابینایان درصدد انجامش هستیم این است که وسایل بازی برای کودکان فراهم کنیم مثل تاب و سُرسره و امکانات تفریحی قابل استفاده برای نابینایان تا بچه ها انگیزه شان برای جمع شدن و حضور در مدرسه بیشتر شود. به گفته او، در شهر سراوان تنها یک مدرسه استثنایی وجود دارد که با کمبود امکانات آموزشی برای دانش آموزان نابینا مواجه است. او ادامه می دهد: در این منطقه تنها یک مدرسه استثنایی وجود دارد که با وجود امکانات محدود خود همه گروه های دارای شرایط خاص را پوشش می دهد. هریک از اتاق های این مدرسه متعلق به یک گروه چند نفره است که شامل معلولان ذهنی- حرکتی، ناشنوایان و نابینایان می شود. بااین حال، کمبود امکانات باعث شده برخی از دانش آموزان دارای شرایط خاص رغبتی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.
کمبود وسایل گرمایشی و سرمایشی در مدارس
انجمن حامی درصدد است تا بخش ویژه نابینایان تنها مدرسه استثنایی سراوان را مجهز به کتابخانه کند تا به این شکل دانش آموزان از حداقل امکانات آموزشی برخوردار شود. سلیمانی ادامه می دهد: درحال حاضر ۹ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می کنند که با روستاهای اطراف مجموعا تعداد دانش آموزان کم بینا و نابینا به ۳۱ نفر می رسد.


مسئول کارگروه کتابخانه های انجمن حامی از کمبود تجهیزات آموزشی و رفاهی برای نابینایان در این مدرسه می گوید و ادامه می دهد: این مدرسه، فاقد تجهیزات آموزشی مخصوص نابینایان است. وسائل گرمایشی و سرمایشی در این مدرسه مناسب نیست. بخاری های نفتی و کولرهای آبی در این مدرسه وجود دارد که نامناسب است. به گفته سلیمانی، این دانش آموزان به دلیل دسترسی نداشتن به امکانات ویژه آموزشی مانند کتاب های برجسته نما و گویا، کامپیوتر و … اغلب بی انگیزه هستند و در خانه می مانند. این درحالی است که به گفته او، یکی از مشکلات عمده نابینایان این است که برای کارکردن با بریل نباید دست هایشان سرد باشد. سلیمانی می گوید: به همین دلیل ما به دنبال این هستیم تا در آنجا کولر اسپیلت نصب کنیم تا بچه ها از حداقل برای حضور در فضای آموزشی درگیر این مشکلات نباشند. به گفته او، در این مدرسه استثنایی، گروه های مختلف دانش آموزان از پیش دبستانی تا دیپلم حضور دارند که با محرومیت های مختلفی مواجه هستند. «برخی از این دانش آموزان فاقد عصا هستند و با مشکلات زیادی مواجه اند و ما باید این امکانات حداقلی را برای این بچه ها فراهم کنیم. از طرفی فضای آموزشی هم استاندارد نیست. اتاقی که در این مدرسه استثنایی برای دانش آموزان نابینا و کم بینا وجود دارد، با موکت پوشیده شده درحالی که فضاهای آموزشی مختص کودکان نابینا و کم بینا باید مجهز به لمینت یا پارکت باشد تا دانش آموز با عصایش مسیر را تشخیص دهد.»
راه اندازی کمپینی برای کمک به کودکان نابینای سراوان
این فعال مدنی تأکید می کند: از لحاظ تعریف جهانی برای نابیناها، مکان آموزش باید پارکت باشد و برای کم بیناها هم چارچوب درها و فضاها با رنگ های تند مشخص شود و پنجره ها هم نورگیر باشد. خیلی از این بچه ها دلشان می خواهد در چنین جایی حضور داشته باشند. آنها دلشان می خواهد یک ساعت یا چرتکه یا وسیله بازی برای نابینایان وجود داشته باشد اما چنین شرایطی متأسفانه وجود ندارد. او به کمپینی که در نتیجه همین طرح شکل گرفته اشاره می کند و می گوید: قرار است با راه اندازی کمپینی با عنوان «دستانی که می خوانند» از ظرفیت مردم و بخش خصوصی برای تجهیز کتابخانه و فضای فرهنگی – تفریحی و وسایل و بازی های فکری برای این بچه ها استفاده کنیم؛ در نتیجه این مشارکت ها تاکنون توانسته ایم، سه ماشین بریل دسته دوم برای این بچه ها تهیه کنیم چون تا قبل از این حتی ماشین بریل هم نداشتند. یکی از اهداف انجمن حامی برای ارتقای سطح آموزش به دانش آموزان نابینای منطقه سراوان، آموزش و تربیت آموزشیاران این مدرسه استثنایی است. سلیمانی می گوید: یکی از مهم ترین برنامه های ما تربیت و آموزش معلم و مربیان این مرکز است تا بتوانند با درک شرایط این کودکان و خانواده هایشان آنها را جهت حضور در مدرسه ترغیب کنند؛ یعنی تلاشمان این است که صرفا سخت افزاری کار نکنیم و عملیات نرم افزاری که تربیت آموزشیاران استثنایی است در این منطقه اهمیت ویژه ای دارد. سلیمانی می گوید: تلاش ما این است که شرایطی را ایجاد کنیم که این افراد در درجه اول دیده شوند و مطالبات آنها در سیاست گذاری ها گنجانده شود. اگر شرایطی فراهم شود که این بچه ها از خانه ها بیرون بیایند، آن وقت می توانیم امیدوار باشیم که تغییری در وضعیت دانش آموزان نابینای این منطقه ایجاد شود. برنامه ما این است که کار احداث و راه اندازی این کتابخانه را تا اول مهر به اتمام برسانیم.
تلنگری به اجرا نشدن منشور حقوق نابینایان
انگیزه بخشی به کودکان نابینای بازمانده از تحصیل، به واسطه فعالیت یک نهاد مدنی در مناطق محروم گرچه بخش غیردولتی را در رصد و پپگیری مطالبات گروه های مختلف اجتماعی سربلند خواهد کرد اما نقدهایی را هم متوجه عدم اجرای سیاست گذاری ها در مورد حقوق نابینایان خواهد کرد. بر اساس قانون اساسی، توجه به کرامت انسانی و رعایت عدالت در جامعه از اصول پایه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و دولت موظف است خدمات عادلانه و مطلوبی را برای اقشار مختلف جامعه تأمین کند. در این راستا نابینایان که جز جامعه مستعد و دارای معلولیت و محدودیت خاص هستند، می بایست مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و دولت وظیفه دارد زمینه رشد، بالندگی، نشاط، سلامت، تأمین اجتماعی و رفاه در زندگی را همانند سایر شهروندان کشور برای آنها نیز فراهم کند. بند چهارم منشور حقوق نابینایان و کم بینایان کشور می گوید: «نابینا حق دارد: آموزش او در تمامی سطوح مختلف آموزش (از مهدکودک تا دانشگاه) به صورت رایگان باشد و از متولیان امر بخواهد که امکانات لازم را برای تحصیل وی فراهم آورد.» همچنین در بند «۱۲» این منشور با اشاره به ایجاد زمینه های تفریحی برای نابینایان آمده است: نابینا حق دارد تفریح کند و در این مسیر موانعی را نبیند و از متولیان امر بخواهد زمینه های تفریح وی را فراهم آورند. همچنین در قانون جامع حمایت از معلولان و در مواد متعدد آن لزوم ایجاد شرایط و تسهیلات خاص برای بهره مندی افراد دارای اختلالات جسمانی از امکانات آموزشی و عمومی تأکید شده است.وقایع اتفاقیه

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!