همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

بیش تر مردان هستند که همسران خود را به قتل می رسانند. امار بین زنان و مردان در این مسئله برابر نیست و زنان بیش تر در رابطه خانوادگی قربانی میشوند . در همسرکشی کلا انگیزه ها متفاوت است، ولی چند علل وجود دارد که معمولاً در بخش اعظم قتل ها شبیه است؛ یکی این که مدام در جنایت همسرکشی( خصوصا در بین مردان) پای فرد ثالثی در بین است.

این قتل ها معمولاً قتل ناموسی هستند و شوهر فکر میکند یا می بیند که مورد خیانت واقع میشود و بجای پیگیری راه قانونی، در اثر خشم، اقدام به قتل همسر میکند . علت دومی که مردان مبادرت به قتل میکنند بحث فقر است. فقر علت العلل تمامی جنایات است. فقر دنیوی، فقر فرهنگی می آورد و نمی شود از آن غافل شد.

در همسرکشی زنان یکی از مواردی که کم تر به آن توجه میشود ، میزان زیاد سختگیری و اطاله دادرسی یا سختگیری درخصوص طلاق زنان است. دلایلی که در قانون وجود دارد و سختی های دادگاه و اثبات عسر و حرج توان زنان را می گیرد و عموما همسرانشان هم با طلاق مخالفت میکنند . ما از این موارد هم زیاد داشتیم که زنان وقتی خسته میشوند و تمام سعی خود را میکنند و نمی توانند موفق شوند، تلاش میکنند بصورت فیزیکی همسرشان را از بین ببرند و به قول خودشان از جهنم نجات پیدا کنند.

در همسرکشی نباید از سختی های مالی غافل شد که مرد به لحاظ سختی های زندگی نمی تواند از پس خرج زن و بچه بربیاید و همسر و فرزندانش را به قتل می رساند، ولی مسأله بیش تر بدگمانی، بدبینی، حسادت و درمیان بودن پای فرد ثالث است که باعث اختلاف دو طرف میشود و جز انگیزه های مهم برای همسرکشی است

دریچه های وارد شدن به خیانت

بسیاری از افرادی که دست به قتل همسر خود میزنند ازدواج در سن کم یا اجبار به ازدواج را عاملی برای درگیر شدن با خشونت در جریان زندگی خود میدانند . برخی از انتخاب های نخست امکان دارد درست نبوده یا با چشم بسته انجام گرفته باشد. برخی زوجین زمان ازدواج چندان اگاهی ندارند.

ابزار ها و شیوه های گوناگون هم نتوانسته پیش از ازدواج برای آدم ها شناخت کامل و کافی به وجود آورد و همین سبب میشود وضعیت متفاوت حاکم شود. زندگی دارای فراز و نشیب های زیادی است و هر روز وضعیت اقتصادی تغییر میکند و با این وضعیت کار و بازار کار در خانواده ها اثرات منفی و جبران ناپذیری به جا می گذارد و باعث پیدایش اختلافات شود. سن ازدواج هر چه بالاتر میرود ممکن است در فرد بخاطر مورد های گذشته تغییر بوجود بیاید. بهرحال یکی از علل این تجربیات گذشته است.

این تجربیات امکان دارد از طرف اشخاص ترک شود ولی بصورت یک بازگشت رفتاری، هرلحظه در آنها بروز کند. بدین ترتیب یاد گذشته و بررسی آن یکی از دریچه هایی است که زوجین را وارد به مرحله خیانت میکند .

راه های پیش‌گیری از همسر کشی

از جمله کارهایی که میتوان انجام داد تا این خشونت ها منجر به قتل نشود ترک کردن صحنه دعوا است، آب خوردن و لحظه ای تأمل کردن تا بر غضب و عصبانیت غالب شد. و بعد در درجه نهایی طلاق آخرین و بهترین راه برای زوجینی است که نمی توانند بر مشکلاتی که با یکدیگر دارند غلبه کنند.

به زوجین پیشنهاد می شود برای حل تعارضات و مشکلات احتمالی همیشه قبل و پس از ازدواج برای ارزیابی روابط زن و مرد و برنامه ریزی بهتر برای پیشرفت هر از چندگاه به یک مرکز روانشناسی و مشاوره مطمئن مراجعه نمایند تا از وقوع حوادث احتمالی پیشگیری گردد.

منبع: بیتوته

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!