چرا سهم "بودجه طب سنتی" در وزارت بهداشت صفر است؟!/ برنامه‌ریزی برخی مسئولان برای ضربه زدن به طب سنتی!

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر “سید علی مظفرپور” پزشک متخصص طب سنتی و عضو هیئت مدیره انجمن علمی طب سنتی کشود در برنامه “انارستان” در پاسخ به نامه قابل تامل دکتر ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: وی در حیطه کاری خود استاد هستند و توسط همکاران بنده مورد احترامند؛ من هم به عنوان دانشجوی پزشکی احترام اساتید را دارم؛ نکته‌ای که باید عرض کنم این است که متنی که آقای دکتر ملک‌زاده نوشته‌اند، در جواب شخصی نوشته شده که اصلا مخاطب نامه نبوده است این نامه از طرف معاونت آموزشی آمده بود و درباره موضوع دیگری بود و پاسخ دیگری به شخص دیگری دادند که خب این مطالب در بیانیه انجمن ملی طب سنتی موجود است.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که قابل بیان است این است که جناب آقای دکتر ملک‌زاده از پایدارترین مدیران وزرات بهداشت در دو دولت اخیر هستند، در وزارتخانه دو وزیر رفته‌اند و در برخی معاونت‌ها دو تا سه نفر عوض شده‌اند اما وی هنوز در مقام خود حضور دارند؛ این مطلب نشان‌دهنده این است که وی پایگاه محکمی دارند و بسیاری از سیاست‌گذاری‌های وزرات بهداشت توسط او انجام می‌شود.

مظفرپور افزود: انتظار ما از وی بیش از این بود و مقایسه سفر سنتی با طب سنتی، منطقی نیست و من هم خیلی نمی‌خواهم وارد آن شوم اما بسیار واضح است که این حرف، حرف درستی نیست.

آقای ملک‌زاده! هنوز هم دو دوتا می‌شود چهار!

وی گفت: سفر کردن ملحقات و شرایطی دارد، شهر‌ها زیاد شده‌اند  و نیاز به حرکت نیز بیشتر شده است، طبیعی است که ابزار هم بیشتر شده باشد اما در پزشکی کاملا متفاوت است؛ در پزشکی موضوع “بدن انسان” است؛ بدن انسان، همان چیزی است که سه هزار سال پیش بود است لذا مقایسه این دو با هم به هیچ وجه منطقی نیست؛ گذشته از آن که زمان تعیین کننده این مطلب نخواهد بود که چه موضوعی صحیح و چه چیزی غلط است؛ خیلی از مسائل قدیمی هستند اما صحیح هستند؛ دو دو تا، چهار می‌شود و ما نمیتوانیم بگوییم چون زمان گذشته پنج می‌شود! لزوما چیزی که قدیمی باشد از کارافتاده نیست.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: طب سنتی الگویی است که کاملاً مبانی متفاوت با طب رایج دارد و بر مبنای طبیعت‌، قوه مدبره انسان و الویت سبک زندگی بنا شده است؛ این مطلب چیزی است که من به عنوان دانش‌آموخته طب رایج می‌گویم که در طب جدید اصلاً وجود ندارد و اساسا الگوی تفکر آن با طب رایج متفاوت است.

وی اظهار کرد: اگر بخواهم تصویری از وضعیت حاضر در این چند سال اخیر بگویم، نکته‌ای که باعث تاسف و نگرانی من شده این است که ما یکسری اسناد بالادستی در کشور داریم که در آنها تکیه زیادی بر طب سنتی شده است؛ این اسناد شامل سند جامع علمی کشور، سند آمایش سرزمین، سند پنج ساله برنامه ششم توسعه، سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری که در سیاست کلی سنوات  بند ۱۲ اختصاص به طب سنتی دارد، در تمام این اسناد بندهای اختصاصی مربوط به طب سنتی وجود دارد و تکیه زیادی بر طب سنتی دارند که البته دلایلی نیز مبنی بر این موضوع وجود دارد.

تاکید مضاعف سازمان جهانی بهداشت بر لزوم ترویج و توسعه طب سنتی

مظفرپور ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل این است که صحبت از طب سنتی مختص کشور ما نیست و از سال ۲۰۰۲ طب سنتی در تمام دنیا در حال ترویج است؛ هر ساله سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت کشورهای مختلف را برای گزارش درباره اینکه در طب سنتی چه کارهایی انجام داده‌اند، دعوت می‌کند؛ علت دیگر این است که ما کشوری هستیم که به دلایل مختلف تحت فشار و تحریم قرار داریم و در بسیاری از مواقع دارو در اختیار نداریم، آیا نباید یک راهکار دومی برای ما وجود داشته باشد.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: ما ادعا نداریم که طب سنتی تمام بیماریها را درمان می‌کند، چه بسا که طب رایج هم نمی‌تواند چنین ادعایی داشته باشد؛ در حالیکه سند‌های بالادستی تکیه زیادی بر طب سنتی دارند چرا باید از آن طرف در وزارت بهداشت یک مقابله با طب سنتی مشاهده شود؟!

برنامه‌ریزی برخی مسئولان برای ضربه زدن به طب سنتی!

وی گفت: در هفت سال گذشته هیچ دانشکده طب سنتی در کشور تاسیس نشده و هیچ کدام از دانشکده‌های قبلی نیز نتوانستند موافقت قطعی دریافت کنند و این موضوع باعث می‌شود تا به راحتی قابلیت از بین رفتن داشته باشند؛ این در کنار این مطلب است که معاونت طب سنتی منحل شد، هفت سال پیش قرار بود داروهای طب سنتی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد که ارزان شود، همانطور که داروهای شیمیایی نسبتاً ارزان هستند، قرار بود رشته‌های پشیبان طب سنتی تاسیس شود، از بین ۳۰ رشته ای که بنا به تاسیس آنها بود حتی یک رشته هم تاسیس نشد و تماماً متوقف شدند! قرار بود افرادی که در زمینه طب سنتی فعالیت می‌کنند ساماندهی شوند که این اتفاق نیز نیفتاد؛ این امر موجب شد تا در طب سنتی شیادانی پیدا شوند که بعدها آن شیادان در مجلات انگلیسی به عنوان نماد طب سنتی مطرح شدند.

مظفر‌پور با بیان اینکه به نظر می‌رسد برای ضربه زدن به طب سنتی، برنامه‌ریزی وجود دارد، گفت: البته از وزیران محترم سپاسگزاریم؛ امروز هم معاون اول رئیس جمهور تاکید داشتند بر بحث گیاهان دارویی و بحث های اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی، که در تمام این مسائل، موضوعاتی با تاکید بر طب سنتی مطرح است.

این متخصص طب سنتی متذکر شد: وقتی سیاستهای کلان کشور ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تا این حد تکیه بر طب سنتی دارند چرا در عمل “ترک فعل” که نه بلکه مقابله و از ریشه زدن وجود دارد.

وی افزود: باز هم سپاسگزارم از کسانی که در وزارتخانه حامی طب سنتی هستند اما نمی‌توان این نکته را در نظر نگرفت که در عمل این اتفاق نمی‌افتد؛ دکتر ملک‌زاده در نامه نوشته‌اند که باید پژوهش انجام شود حتما این اتفاق باید بیافتد و همه ما معتقدیم که مسیر پیشرفت طب سنتی با پژوهش امکان‌پذیر است کما اینکه با این همه مقابله‌ای که با طب سنتی وجود دارد، دوستان جوان من مقاله‌ای که در ماه مه ۲۰۲۰ منتشر شد، ایران به عنوان پنجمین کشور تولیدکننده علم در حیطه طب سنتی و گیاهان دارویی معرفی شد البته اساتید سایر رشته‌ها هم کمک کردند اما اگر حمایت صورت می‌گرفت، چقدر خدمت‌رسانی در حوزه طب سنتی به مردم بیشتر می‌شد.

مظفر‌پور تصریح کرد: قرار بود مردم بتوانند در کنار داروهای شیمیایی که مصرف می‌کنند، داروهای گیاهی که ارزان هستند هم استفاده کنند؛ به نظر من باید کسانی باشند تا پیگیری کنند که چرا با تاکید بسیاری که سیاست‌های کلان بر طب سنتی دارند، این موضوع نه تنها ترک فعل بلکه با آن مقابله می‌شود.

چرا سهم بودجه طب سنتی در وزارت بهداشت صفر است؟!

وی متذکر شد: در حوزه پژوهش سیستم دیماد، جایی است که بازوی پژوهشی وزارت بهداشت محسوب می‌شود و بودجه‌های کلان دارد حتی یک طرح طب سنتی در این چند سال روی آن مصوب نشده است! در قانون است که حداقل پنج درصد بودجه‌های وزارت بهداشت باید مختص طب سنتی باشد که این عدد در حال حاضر صفر است!

 مظفرپور خاطرنشان کرد: بعد از این اتفاق، چندین نفر دیگر به خودشان اجازه دادند به طب سنتی فحاشی کنند چرا باید این اجازه را بدهیم! چرا این بزرگانی که باید الگوی ما باشند شروع به تمسخر کردند؟! ما نباید اجازه دهیم چنین فضایی باز شود؛ امیدوارم مسئولان بالادستی از مرحله گفتار به مرحله عمل برسند و فواید طب سنتی را مردم ما، دولت ما و کشور ما، هر چه بیشتر ببینند و استفاده کنند.

در حال حاضر فصل سوم “انارستان” روزهای زوج ساعت ۱۹ از شبکه افق در حال پخش است؛ این برنامه در حوزه سلامت مسائل را از منظر طب سنتی به بحث و گفت‌وگو می‌نشیند.

انتهای پیام/

0
error: Content is protected !!