ژنتیک عامل ۱۷ درصد از ناباروری‌های مردان

ژنتیک عامل ۱۷ درصد از ناباروری‌های مردان

یک متخصص اورولوژی با بیان اینکه از عواملی که در درمان ناباروری مردان مؤثر است ترک دخانیات و سیگار، مصرف نکردن نوشابه الکی، لاغر شدن برای آقایان چاق و ورزش کردن است، گفت: اصلاح سبک زندگی و مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان، سبزیجات و مصرف ویتامین‌های E و B نیز درمان ناباروری مردان مؤثر است.

همایون عباسی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- با بیان اینکه استفاده از داروهای نیروزا در باشگاه‌های بدنسازی در صورتی که حاوی هورمون مردانه باشد مضر است، اظهار کرد: در صورتی که این داروها حاوی مواد پروتینی و کراتینه باشد، منعی وجود ندارد.

وی افزود: معمولاً هورمون‌ها به صورت آمپول تزریق می‌شود و قرص‌ها حاوی این هورمون‌ها نیستند، مصرف قرص‌هایی که حاوی مواد هورمونی نیست و مواد اصلی آن مکملی و پروتینی باشد، ایرادی ندارد.

این متخصص ناباروری با بیان اینکه از جمله عوامل مؤثر در ناباروری مردان ژنتیک است، ادامه داد: ژنتیک بیشتر در مردانی که آزمایش اسپرمشان صفر یا تعداد اسپرم‌ها بسیار کم است مؤثر بوده، به گونه‌ای که ۱۷ درصد علت ناباروری در این دسته مردان عوامل ژنتیک است.

عباسی با اشاره به اینکه از سایر عوامل مؤثر در ناباروری مردان ابتلاء به بیماری‌هایی مانند واریکوسل است، خاطرنشان کرد: مواد سمی که در محیط وجود دارد (سم‌هایی که در کشاورزی بکار می‌رود)، امواج فشار قوی و امواج وای فای در ناباروری مردان نیز مؤثر است.

وی با بیان اینکه استفاده از هورمون‌های مردانه نیز منجر به ناباروری مردان می‌شود، گفت: حتی مصرف مواد غذایی که حاوی هورمون‌های زنانه باشد مانند سویا ممکن است که ایجاد ناباروری در مردان کنند، البته برخی دلایل دیگر نیز در ناباروری آقایان نقش دارد، اما علل آنها ناشناخته است.

این متخصص اورولوژی ادامه داد: درمان ناباروری در مردان بر اساس علت آن متفاوت است، اما در مواردی مانند واریکوسل درمان آن جراحی است و در درمان‌های دارویی بیشتر از داروهای آنتی اکسیدان استفاده می‌شود. در صورتی که درمان‌های دارویی و جراحی نتیجه نداد از روش‌های لقاح خارج رحمی یا کمک باروری که شامل (IUI) استفاده می‌شود.

عباسی تصریح کرد: لقاح خارج از رحمی یعنی اینکه دریافت تخمک از زن و اسپرم از مرد صورت می‌گیرد، سپس با قرار دادن آن‌ها در کنار هم در آزمایشگاه و تشکیل جنین در رحم زن، از جمله روش‌های درمان ناباروری مردان است.

وی خاطرنشان کرد: چاقی، استفاده از دخانیات (سیگار، قلیان و تریاک) و مصرف مشروب در ایجاد ناباروری مردان مؤثر است.

این متخصص اورولوژی با بیان اینکه از عواملی که در درمان ناباروری مردان مؤثر است ترک دخانیات و سیگار، مصرف نکردن نوشابه الکی، لاغر شدن برای آقایان چاق و ورزش کردن است، گفت: اصلاح سبک زندگی و مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان، سبزیجات و مصرف ویتامین‌های E وB نیز در درمان ناباروری مردان مؤثر است.

0

دیدگاه‌تان را بنویسید:

*

code

error: Content is protected !!