کاهش آمار ابتلا به تب مالت در کشور

تب، درد مفاصل، کمردرد، عرق ریزش شبانه و درگیری مغز و کلیه و قلب در اثر این بیماری مشاهده می‌شود که گاهی درمان را پیچیده و طولانی می‌کند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از کاهش چشمگیر بیماری تب مالت در کشور خبرداد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا – رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص بیماری تب مالت گفت: تب مالت یک بیماری میکروبی مزمن آزاردهنده است که ممکن است مدت‌های طولانی ادامه داشته و با درمان طولانی مدت بهبود یابد. بیماری اشکال گوناکونی دارد که گاهی تشخیص را سخت‌تر کرده و ممکن است عوارض نسبتا جدی در انسان ایجاد کند.

گویا افزود: تب، درد مفاصل، کمردرد، عرق ریزش شبانه و درگیری مغز و کلیه و قلب در اثر این بیماری مشاهده می‌شود که گاهی درمان را پیچیده و طولانی می‌کند. بیماری از طریق تماس با دام به خصوص در افرادی که دام را در کنار منازل خود نگهداری می‌کنند، یا افرادی که به کار ذبح دام اشتغال داشته یا افرادی که محصولات دامی را استفاده می‌کنند، منتقل می‌شود. مثلا لبنیات تازه دام که به صورت غیر بهداشتی تهیه می‌شود، خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری تب مالت از انسان به انسان منتقل نمی‌شود، اضافه کرد: این بیماری از دام به انسان به صورت مستقیم در اثر تماس نزدیک با دام منتقل می‌شود. شیوه انتقال غیرمستقیم نیز از طریق محصولات و فرآورده‌های دامی به انسان منتقل می‌شود. چنانچه نکات بهداشتی در هنگام نگهداری دام رعایت شود و محصولات دامی بهداشتی و پاستوریزه مصرف شود، احتمال ابتلا به بیماری بسیار کم خواهد شد.

وی با بیان این که این بیماری در مناطق مرکزی، غربی، شمال غربی و شمال شرقی کشور شایع‌تر است، گفت: خوشبختانه در سال جاری موارد ابتلا به این بیماری رو به کاهش بوده است. هرچند این کاهش سیر آهسته‌ای دارد، اما ارزشمند است. چراکه نشان دهنده این است که فعالیت‌های مشترک بین وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان دامپزشکی و حمایت استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اثربخش بوده و توانسته در کنترل این بیماری موثر واقع شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از جمله استان‌هایی که در زمینه کنترل بیماری موفق عمل کردند، استان‌های کرمانشاه و همدان را می‌توان نام برد.

گویا درخصوص آمار سال های گذشته تب مالت گفت: در سال ۹۳ تعداد ۲۰ هزار نفر به بیماری مزمن تب مالت مبتلا شدند، در سال ۹۴ نیز ۱۹ هزار و ۴۰۰ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۱۴ هزار و ۹۷۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند که با تامل در این آمارها، روند کاهشی نسبتا چشمگیری مشاهده و  برآورد می‌شود امسال موارد ابتلا کمتر از سال گذشته باشد.

بنابر اعلام وب‌دا، وی به برنامه آموزشی وزارت بهداشت برای اطلاع رسانی در زمینه این بیماری اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت از سه سال گذشته برنامه آموزش اطلاع رسانی وسیع با روش مدرن آموزشی برای مردم عادی جامعه به همین منظور به اجرا گذاشته است. این مدل SHEP نام دارد. این مدل روش آموزشی است که ماموران بهداشتی به مردم و به خصوص دانش آموزان و جوانان آموزش می‌دهند.

گویا در پایان  افزود: تجربه سه سال اخیر نشان داده که این روش آموزشی به خصوص در تغییر رفتار مردم در روستاها و مناطقی که با دام سر و کار دارند ، موفق واقع شده است. روش آموزشی مذکور، شامل روش‌های جدید نگهداری دام، بهسازی آغل‌ها، نحوه شیر دوشیدن بهداشتی و نحوه ذبح بهداشتی دام می‌شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!