۸۰ درصد نوجوانان در جهان بی‌تحرک هستند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس گزارشی که روز جمعه  توسط “سازمان بهداشت جهانی” منتشر شد، چهار نفر از پنج نوجوان در جهان به اندازه کافی تحرک ندارند و بخش عمده این نوجوانان را نیز دختران تشکیل می‌دهند.

پایگاه خبری “ایندیپندنت” توضیح داد که این گزارش نتیجه مطالعاتی است که این سازمان طی سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی در ۱۴۶ کشور جهان درباره میزان فعالیت بدنی ۱٫۶ میلیون دانش‌آموز ۱۱ تا ۱۷ ساله انجام داده است.

سازمان جهانی بهداشت همواره تاکید داشته است که یک ساعت فعالیت بدنی در روز، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری و بهبود سطح سلامتی نوجوانان ضروری است اما مطالعه داده‌های جمع‌آوری شده نشان داد که ۸۱ درصد نوجوانان دانش‌آموز جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی یا به عبارتی دیگر ۸۵ درصد از کل دختران و ۷۸ درصد از کل پسران دانش‌آموز جهان، به این توصیه عمل نمی‌کنند!

این رقم برای سال ۲۰۰۱ میلادی ۸۲٫۵ درصد بوده است!

بر اساس این تحقیقات، یکی از دلایل بی‌تحرکی نوجوانان «پیشرفت تکنولوژیک» است که رفتار آنها را تغییر داده و فعالیتشان را در مقایسه با گذشته بسیار کمتر کرده است؛ ناامنی رو به رشد در جوامع نیز از دیگر دلایلی بوده که حتی رفتن نوجوانان به مدارس با پای پیاده یا با دوچرخه را دشوار کرده است.

یکی دیگر از دلایل اقبال کم نوجوانان به فعالیت بدنی، تمایل بیشتر آنها به مطالعه بوده است؛ به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به معلم‌ها پیشنهاد می‌کند که دانش‌آموزان را با «روش‌هایی سرگرم کننده» تشویق به انجام فعالیتهایی همراه با جنب و جوش و تحرک بیشتر در طول روز بکنند.

تعداد نوجوانانی که در روز حداقل یک ساعت هم برای تحرک و فعالیت بدنی وقت کافی نمی‌گذارند، در کشورهای مختلف متفاوت است؛  این تعداد برای مثال در بنگلادش ۶۶ درصد و در کره جنوبی ۹۴ درصد از کل نوجوانان این کشورهاست.

هند از جمله کشورهایی است که این مشکل در آن کمتر دیده می‌شود و گمان می‌رود یکی از دلایل آن، استقبال گسترده مردم این کشور از ورزش “کریکت” است؛ کشورهای دیگری مانند بنگلادش، سنگاپور، تایلند و ایرلند از این لحاظ وضعیت بهتری نسبت به دیگر کشورها دارند. 

در دوره زمانی مورد مطالعه یعنی ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی، شمار پسران دانش‌آموزی که فعالیت بدنی کافی نداشتند، اندکی کاهش یافته و از ۸۰ درصد به ۷۸ درصد رسیده است اما در این زمینه، هیچ بهبودی در آمار دختران دانش‌آموز دیده نمی‌شود؛ بر اساس این گزارش، تنها در چهار کشور، دختران دانش‌آموز فعال‌تر از پسران هستند؛ این چهار کشور عبارتند از “تونگا” ، “ساموآ” ، “زامبیا” و “افغانستان”.

مطالعات سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان داد که در تمام کشورهایی که نرخ بی‌تحرکی دانش‌آموزان آن بالاست، هیچ ارتباط آشکاری میان گروههای درآمدی آن کشور و فعالیت بدنی ناکافی دانش‌آموزان وجود ندارد.

دانش‌آموزان ,

انتهای‌پیام/

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!