اما و اگرهای واکسیناسیون مادران باردار

گرچه شیوع کرونا میزان بارداری‌ها در خراسان رضوی را بخاطر هراس از احتمال ابتلای مادر و نوزاد به این ویروس کاهش داد اما به گفته متخصصان پزشکی واکسیناسیون یکی از راهکارهای مقابله با این هراس و جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.

به گزارش ایرنا، سالانه ۸۵ تا ۹۰ هزار زایمان در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که ۸۰ درصد جمعیت استان خراسان رضوی را در بر می‌گیرد ثبت می‌شود. 

برخی می‌گویند شدت و عوارض کووید ۱۹ بین مادران باردار بیشتر از سایر مبتلایان به این بیماری است و برخی مادران باردار به دلیل ابتلا به کرونا طی این مدت جان خود را از دست داده‌اند.

علاوه بر آن هراس مادران باردار از واکسیناسیون کرونا نیز به دلیل احتمال عوارض و خطرات واکسن در فرزندشان به دغدغه‌ای برای آنان و خانواده‌هایشان مبدل شده است در حالی که پزشکان متخصص زنان و زایمان نسبت به واکسیناسبون این گروه تاکید ویژه‌ دارند و معتقدند تزریق واکسن کرونا هیچ مشکلی برای مادر و فرزندش ایجاد نمی‌کند.

در حال حاضر افزون بر ۵۰ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۸ سال خراسان رضوی علیه کرونا واکسینه شده‌اند و ظرفیت تزریق واکسن در این استان به ۱۴۰ هزار دُز در روز افزایش یافته و واکسیناسیون مادران باردار نیز از ابتدای شهریور ماه در این استان آغاز شده است.

دیدگاه پزشکان زنان و زایمان 

استاد گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: میزان بارداریها در استان خراسان رضوی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به دلیل هراس از کرونا کاهش یافته است اما باید توجه داشت که خطر ابتلا به کرونا در بین مادران باردار با سایر افراد جامعه فرقی ندارد.

دکتر نفیسه ثقفی افزود: حامله شدن باعث ابتلا به کرونا نمی‌شود اما زنان باردار در صورت ابتلا به کرونا به علت تغییرات فیزیولوژی که در آنها رخ می‌دهد با  شدت و حدت بیشتر این بیماری مواجه می‌شوند که این خطر در بین زنان باردار دارای بیماری زمینه‌ای بیشتر خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بهتر است قبل از بارداری واکسیناسیون کرونا انجام شود اما اگر به هر دلیل این اقدام انجام نشد، دُز اول واکسن باید پس از ماه سوم بارداری و دُز دوم آن نیز چهار هفته پس از دُز اول تزریق شود.

دکتر ثقفی گفت: تزریق واکسن به معنای ایمنی قطعی نیست بلکه رعابت پروتکلهای بهداشتی از سوی مادران باردار الزامی است و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری باید با پزشک خود تماس گرفته یا از طریق سامانه ۴۰۳۰ مشاوره بگیرند.

یکی دیگر از پزشکان فوق تخصص بیماریهای زنان و زایمان گفت: اگر زنان باردار به کرونا مبتلا شوند ممکن است با خطراتی مانند سقط جنین، مرگ جنین داخل رحم، زایمان زودرس و پارگی کیسه مواجه شوند که احتمال خطر مرگ را نیز به دنبال دارد.

دکتر فاطمه تارا افزود: طبق تحقیقات انجام شده تزریق واکسن کرونا برای مادر و فرزند هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه با واکسیناسیون شدت عوارض و مرگ و میر ناشی از کرونا در بین این گروه کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: ساختار واکسن کرونا برای مادران باردار، ویروس غیر فعال شده است که در کشور ما واکسن سینوفارم که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است برای این گروه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پزشک متخصص گفت: واکسیناسیون برای مادران باردار که زایمان کرده‌اند، چند هفته پس از زایمان با فروکش کردن برخی علائم قابل انجام است.

۳۰ درصد مادران باردار در خراسان رضوی واکسینه شده‌اند

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون حدود ۳۰ درصد مادران باردار در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

دکتر محمد احمدیان افزود: واکسیناسیون مادران باردار مناطق زیرپوشش این دانشگاه از ابتدای شهریور ماه امسال آغاز شده و تاکنون بیش از هفت هزار نفر از آنان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر این کلانشهر ۱۵ شهرستان دیگر استان خراسان رضوی را نیز زیرپوشش دارد که در شهر مشهد پوشش واکسیناسیون مادران باردار ۱۶ تا ۳۵ درصد است.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در مناطق کم برخوردار مانند حاشیه شهر مشهد پوشش واکسیناسیون کمتر است و باید اقدامات آموزشی و فرهنگی در این متاطق گسترش یابد در حالی که طبق نظر استادان حوزه زنان، واکسیناسیون این گروه ضروری است و دریافت واکسن کرونا مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۳۶ هزار مادر باردار را زیرپوشش دارد که طبق بررسی ها ۳۰ هزار نفر آنان واجد شرایط دریافت واکسن هستند و بخشی از مادران باردار نیز توسط بخش خصوصی خدمات دریافت می کنند.

دکتر احمدیان ادامه داد: تزریق واکسن به مادران باردار از هفته ۱۲ بارداری به بعد بلامانع است و برای زنانی که زایمان کرده اند، تزریق واکسن ۴۲ روز پس از زایمان توصیه می شود.

وی گفت: هم اکنون ۱۶ مرکز پاک شهری و روستایی برای واکسیناسیون مادران باردار در مشهد از جمله در مناطق رضویه، همت آباد، شهید رجایی، امام علی (ع)، شهرک انقلاب، شهید باهنر، طرق، ابوذر، ملک آباد و بینالود دایر است.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در هر یک از شهرستان های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز یک مرکز واکسیناسیون پاک برای مادران باردار دایر شده است.

کرونا مرگ و میر مادران باردار را افزایش داد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با بیان اینکه مادران منشاء عطوفت و پیوستگی اعضای خانواده هستند و حفظ سلامتی آنان از اهمیت بسیار برخوردار است گفت: به دلیل شیوع کرونا و ضعف سیستم ایمنی بدن مادران باردار، تعداد مادران باردار فوت شده در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.

دکتر مهدی قلیان افزود: مادران باردار باید برای حفظ جان خود و فرزندشان نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند. 

وی ادامه داد: مادران باردار نباید به شایعاتی که در سایت‌ها و فضای مجازی از سوی افراد ناآگاه منتشر می‌شود توجه کنند بلکه باید اخبار و اطلاعات در این باره را از منابع علمی پیگیری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: واکسیناسیون کرونا در استان خراسان رضوی طی یک ماه گذشته سرعت خوبی گرفته و بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت باید دستکم ۷۵ درصد جمعیت واکسینه شوند تا ایمنی‌ لازم به دست آید.

وی افزود: وسواس در انتخاب نوع واکسن نیز فرهنگ نادرست است که می‌تواند فرصت طلایی ایمنی را از دست بدهد.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون پنج میلیون و ۵۰۸ هزار و ۸۸۵ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و با فوت ۲۸۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۱۱۸ هزار و ۷۹۲ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون چهار میلیون و ۸۹۷ هزار و ۸۷۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

error: Content is protected !!