زنگ خطر پیش دیابت و دیابت

بیماری دیابت با ازدیاد قند خون و مقاومت سلول ها به انسولین شکل میگیرد، در صورت عدم کنترل آن صدماتی را در پی دارد و گاهی بدون درمان به مرگ می انجامد. هورمون انسولین از لوزالمعده ترشح شده و برخی از فرایندها را کنترل می کند. انسولین به کنترل مواد مفید خون و بطور خاص به کنترل قند خون می پردازد. اندام ها و سلول های بدن به قند خون نیاز داشته و از طریق آن انرژی مورد نیاز را تامین میکنند. با افزایش میزان قند خون، انسولین ترشح شده و به اندام ها و سلول ها اطلاع رسانی کرده تا قند مورد نیاز خود را از خون دریافت کنند. در نتیجه این فرایند موجب کاهش قند خون خواهد شد.

زنگ خطر پیش دیابت و دیابت

پیش دیابت

افراد مسن با پا به سن گذاشتن با توجه به سبک زندگی ها دچار بیماریهایی شده که دیابت نیز از جمله آنهاست. بنابراین برای جلوگیری از پیش دیابت کنترل و درمان دیابت یا قند خون، سالمندان با مشکلاتی همراه هستند.

پیش دیابت در واقع زنگ خطر و تشخیص قبل از ابتلا به دیابت است. پیش دیابت یا دیابت لب مرز همانطور که از نامش پیداست با عدم رعایت و کنترل قند خون به دیابت تبدیل خواهد شد. می توان با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

پیش دیابت موثر بر کودکان و بزرگسالان است. تغییرات اساسی در سبک زندگی بسیار کمک کننده در جلوگیری از پیشرفت دیابت بزرگسالان و بازگشت به حالت طبیعی قند خون کودکان می باشد.

در صورت مشاهده نشانه های پیش دیابت و دیابت نوع ۲ به پزشک مراجعه نمائید.

نکته: ابتلا به دیابت بارداری زمینه ساز پیش دیابت و دیابت است.

زنگ خطر پیش دیابت و دیابت

دیابت

دیابت، بیماری ای که این روزها با پیشرفت جوامع و افزایش سن و امید به زندگی در خانواده ها شیوع پیدا کرده است. سنجش قند خون برای افراد با سن بالای ۴۵، سالانه پیشنهاد می شود.

بکار بردن واژه هایی چون “قندم زیاد بالا نیست”، قند خونم خفیف هست”، “دیابتم عصبی هست” و … خطا و اشتباه می باشد.  دیابت انواعی دارد که شامل دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری است. در ادامه خدمات پرستاری آسانیسم به معرفی انواع دیابت و افراد مبتلا یعنی دیابت کودکان، دیابت زنان باردار و دیابت سالمندان می پردازیم.

دیابت نوع ۱

با ترشح کم انسولین یا عدم ترشح انسولین، میزان قند خون افزایش یافته می یابد. در دیابت نوع ۱ ، عوامل ژنتیکی، محیطی، سابقه خانوادگی و دیگر عواملی که هنوز شناخته نشده موثرند. این نوع از دیابت در کودکان و نوجوانان دیده میشود، البته ابتلا بزرگسالان نیز به آن ممکن است.

دیابت نوع ۲

دیابت بزرگسالان یا دیابت نوع ۲، شایع ترین دیابت در بیماران می باشد. در این نوع از دیابت، بدن به مقدار کافی انسولین تولید نمیکند، در نتیجه قند خون افزایش می یابد. فرد بزرگسال ممکن است سالها متوجه دیابت خود نشود. بطور معمول از حدود سن ۴۰ سالگی افراد دچار دیابت نوع ۲ می شوند.

دیابت بارداری

خانم هایی که در بارداری دچار ازدیاد قند در خون می شوند به دیابت بارداری مبتلا شده اند. اگر دیابت بعد از بارداری هم ادامه داشته باشد، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در شما افزایش می‌یابد. وزن نوزاد به دنیا آمده اگر بیش از ۴ کیلوگرم بوده، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در مادر افزایش می دهد.

زنگ خطر پیش دیابت و دیابت

دیابت در کودکان

دیابت در کودکان گاهی ناشی از دیابت نوع ۱ هست که در اثر عوامل ژنتیکی و خانوادگی و … می باشد. دیابت در دوران کودکی منجر به تزریق انسولین تا پایان عمر کودک است. امروزه با کم تحرکی کودکان و تغذیه نادرست در کنار اضافه وزن و … دیابت نوع ۲ در کودکان گسترش پیدا کرده است. پرستار کودک دیابتی در منزل همواره تغذیه و رژیم سالم، همچنین بازی و فعالیت های پر تحرک را برای وی در نظر بگیرد.

دیابت سالمندی

آموزش و کنترل دیابت در فرد سالمند متفاوت است. سالمند می بایست ادامه زندگی با دیابت و تزریق انسولین را یاد بگیرد. در مواردی پرستار سالمند دیابتی به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند استقلال خود را در درمان و مراقبت های دیابتی خود حفظ نماید و البته در موارد دیگر که سالمند با عدم توانایی روبرو هست، پرستار سالمند در منزل نقش بسزایی در مراقبت از فرد دیابتی دارد.

زنگ خطر پیش دیابت و دیابت

درمان ها و پیشگیری های لازم برای دیابت

برای شناسایی و پیشگیری دیابت و درمان آن ابتدا می بایست با علائم دیابت و نشانه های پیش دیابت آشنا شوید. پیشرفت دیابت علائم و نشانه هایی را خواهد داشت اما در پیش دیابت با کمی بالاتر بودن قند خونتان از حدی، شاید متوجه نشانه و علامتی از پیش دیابت نشوید. اما ممکن است برخی نشانه ها و تفاوت هایی را در خود متوجه گردید:

  • تشنگی های بیشتر از سابق
  • گرسنگی ها نسبت به حالت های عادی
  • تکرر ادرار
  • دید تار
  • از حالت طبیعی همیشه خسته تر بودن
  • ….
0
error: Content is protected !!