هموطنان تردید نکنند، حتما واکسن کرونا بزنند

دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: بررسی های نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که واکسن های موجود علاوه بر اینکه آسیب های جدی ندارند، دارای فواید مناسبی هم هستند و توصیه این مراکز تزریق واکسن کرونا است.

وی تاکید کرد مطالب منتشره در فضای مجازی درمورد برخی واکسن ها سبب تردیدهایی در عده ای شده است که بیشتر این مطالب پایه و اساس علمی ندارد و مردم نباید به اخبار بدون پشتوانه علمی توجه کنند و خود را به مخاطره بیاندازند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه برخی افراد به دنبال واکسن های خاصی هستند، تاکید کرد: مردم واکسن در دسترس را تزریق کنند و خیلی به دنبال واکسن خاصی نباشند.

واکسن هراسی، ممنوع 
طبرسی یادآور شد: باید از واکسن هراسی پرهیز کرد و به عبارتی این کار در شرایط فعلی ممنوع است، گروهی با اهداف خاص به دنبال این موضوع هستند که نباید به آن دامن بزنیم.

وی افزود: اگر عده اندکی که تمایل به واکسیناسیون ندارند، نظام سلامت برای آنان باید برنامه ای داشته باشد که از جمله آن می توان به محرومیت از خدمات اجتماعی اشاره کرد.

متخصص بیماری های عفونی تاکید ادامه داد: در بیشتر کشورها از جمله ایران، افرادی مخالف تزریق واکسن کرونا هستند که مردم نباید تحت تاثیر القائات آنان قرار گیرند.

۸۷ درصد افراد بالای ۶۰ سال واکسن کرونا زدند
طبرسی با بیان اینکه ۸۷ درصد ایرانی های بالای ۶۰ سال واکسن کرونا زده اند، اظهار داشت: تاکنون شمار زیادی از این گروه سنی واکسن کرونا را دریافت کرده اند و بقیه هم نباید تحت تاثیر سخنان بی پایه و اساس برخی قرار بگیرند.

وی به اثرات واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: اثرات واکسیناسیون در جامعه قابل مشاهده است، مرگ و میر کمتر موج پنجم و کاهش بستری های شدید از جمله مزیت های تزریق واکسن کرونا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با طرح این سوال که آیا کاهش مرگ و بستری های شدید در مردم به خصوص کادر درمان، خود به خود به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: این موضوعات از جمله مزایای تزریق واکسن کرونا که به صورت ملموس قابل مشاهده است.

طبرسی با یادآوری اینکه سرنوشت کسانی که واکسیناسیون کرونا شده باشند، ابتلا به نوع شدید بیماری یا مرگ کشیده نمی شود، ادامه داد: این افراد معمولا به موارد شدید بیماری و احتیاج به بخش مراقبت های پیدا نمی کنند و همچنین مرگ ناشی از بیماری کرونا با تزریق واکسن خیلی کم شده است.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تاکنون ۳۲ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۴۳ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۴ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۸۹۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۶ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۴۳۴ دُز رسید.

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما باید در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

error: Content is protected !!