۱۰ خواص فوق العاده زعفران که باورتان نمی‌شود!

ما همه از خواص زعفران آگاهی داریم ولی انگار هنوز به این باور نرسیده‌ایم که چاره‌ی بسیاری از مشکلات امروز و فردای ما در میان طبیعت و این گیاه معجزه آسا نهفته است. خواص زعفران اصل به دلیل کاربردهای متعدد آن بسیار گسترده است، در ادامه این مقاله از عصر ایران سعی داریم شما را با زعفران و خواص و فواید آن آشنا کنیم.

۱۰ خواص زعفران که باید باورشان کنید.

ما بدون داشتن اطلاعات و اینکه بدانیم زعفران چیست نمی‌توانیم از خواص آن صحبت کنیم. خوشبختانه دانشمندان این کار را برای ما انجام داده‌اند و با بررسی‌ها و آنالیز‌های آزمایشگاهی توانسته‌اند تا حد زیادی ترکیبات موجود در زعفران را مشخص کنند.

این دانشمندان در گام بعدی با مشخص بودن ترکیبات زعفران توانستند تعدادی از خواص زعفران را پیش‌بینی کنند، اما این نیز کافی نبود. برای اطمینان بیشتر باید تعداد زیادی از تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی در سراسر جهان بر روی خواص زعفران آغاز می‌شد. این پروسه نیز در حال انجام هست و هر از چند گاهی مقاله‌ای پیرامون زعفران در محافل علمی خبرساز می‌شود.

10 خواص فوق العاده زعفران که باورتان نمی‌شود!

در نهایت و پس از تلاش‌ها و تحقیقات فراوان برخی از خواص زعفران به اثبات رسید و در دسترس جامعه‌ی عمومی قرار گرفت. نتایج برخی از این تحقیقات به شرح زیر است:

۱- افزایش هوش و قدرت حافظه 

قدرت هوش و حافظه از آن دست مسائلی است که تا حد زیادی در محدوده ژنتیکی یک انسان قرار دارد و طبیعتا به این زودی‌ها نمی‌توانیم به این حیطه از علم دسترسی کامل داشته باشیم. اما مسئله‌ی دیگری نیز در مورد قدرت ذهن وجود دارد و آن استفاده حداکثری از توان ذهنی و قدرت حافظه است.

فرض کنید بنده دارای هوش فراوانی هستم و ۱۰۰ میلیون نورون در مغز خود دارم. کارایی این نورون‌ها در مغز من به طور مستقیم به تغذیه و حفاظت از آن‌ها بستگی دارد. این نورون‌ها برای رسیدن به حداکثر کارایی نیاز به برخی عناصر معدنی ضروری دارند که در بدن به طور عادی تولید نمی‌شود.

من اگر نتوانم این مواد و عناصر غذایی مورد نیاز مغزم را تامین کنم به مرور زمان نورون‌های عزیز خودم را از دست خواهم داد و چیزی نخواهم داشت جز میلیون‌ها نورون بلا استفاده که فقط مغز مرا سنگین‌تر کرده‌اند.

یکی از خواص زعفران تامین طبیعی مواد معدنی و احتیاجات مغزی است. یعنی ما از گیاهی از دامان طبیعت داریم که می‌تواند به بهبود عملکرد مغزی ما کمک کند و عوارض جانبی خاصی هم نداشته باشد. در نظر داشته باشید که حتی بهترین داروهای شیمیایی نیز ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشند.

۲- جلوگیری از ریزش مو

حتما می‌دانید که مو یک عنصر زنده است و این موجود زنده برای زنده‌ماندن نیاز به مواد و عناصر غذایی دارد. زعفران به واسطه دارا بودن عناصر معدنی و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند به حفظ ساختار مو و بافت آن کمک کند.

۳- زیبایی و طراوت پوست

زیبایی و طراوت پوست ما رابطه‌ی مستقیمی با میزان کلاژن موجود در آن دارد. عمده خطری که کلاژن‌های پوستی را تهدید می‌کند رادیکال‌های آزاد می‌باشند. از عوامل تولید کننده رادیکال‌های آزاد می‌توانیم به سبک زندگی ناصحیح امروزمان اشاره کنیم که تهدیدی مستقیم برای سلامت ماست.

تنها چیزی که می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. از ترکیبات اصلی زعفران می‌توانیم به کائمفرول، کروسین و کروستین اشاره کنیم که آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند و می‌توانند سلامت و زیبایی پوست ما را تا حد زیادی بهبود ببخشند.

۴- کمک به بهبود آثار داروهای آرامبخشی

بسیاری از انسان‌ها دچار مشکلات روحی هستند و به واسطه این مشکلات مجبور به استفاده از داروهای آرامبخشی مانند فلوکستین و ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای دیگر هستند. اما این داروها در کنار مزایای فوق‌‌العاده‌ای که دارند عوارض جانبی قابل توجهی را نیز به همراه دارند.

یکی از عوارض جانبی این داروها که در کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزایی دارد عوارض جانبی جنسی است که تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی افراد دارد. مطالعات علمی نشان می‌دهد که یکی از خواص مهم زعفران کمک به بهبود عوارض جانبی ناشی از این داروها می‌باشد.

10 خواص فوق العاده زعفران که باورتان نمی‌شود!

۵- ضد سرطان

سرطان همان بیماری مخوف گذشته و رایج امروز است. اگر بخواهیم از اصلی‌ترین علل ایجاد سرطان نام ببریم می‌توانیم به رادیکال‌های آزاد اشاره کنیم. این رادیکال‌های آزاد هستند که با اثر بر روی ماده ژنتیک سلولی مکانیسم‌های تنظیمی آن را تغییر می‌دهند و منجر به ایجاد سرطان می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم زعفران یعنی آنتی اکسیدان و آنتی ‌اکسیدان‌ها یعنی پیشگیری از سرطان. وقتی آنتی‌اکسیدان‌های بدن ما کمتر از مقداری باشند که بتوانند رادیکال‌های آزاد را از بین ببرند دچار بیماری خواهیم شد و یکی از اصلی‌ترین این بیماری‌‌ها سرطان است.

۶- تقویت بینایی

در مطالعاتی که بر روی موش ها انجام شد نشان داده شد که سافرانال موجود در زعفران اثر مثبتی بر روی عملکرد چشمی دارد و می‌تواند برای تقویت بینایی موثر باشد. پس یکی از فواید زعفران که به واسطه سافرانال موجود در آن حادث می‌شود تقویت بینایی است.

مکانیسم اثر زعفران بر چشم نیز به این صورت است که زعفران با جلوگیری از تخریب سلول‌های شبکیه و همچنین جلوگیری از تخریب گیرنده‌های نوری شبکیه منجر به حفظ قدرت بینایی و تقویت آن می‌شود. همان‌طور که می‌دانید گیرنده‌های نوری شبکیه نقش مهمی در حفظ قدرت بینایی دارند.

۷- سکته‌های قلبی و مغزی

اساس ایجاد سکته‌های قلب و مغزی شرایط کمبود اکسیژن‌رسانی به مغز و یا همان هایپو‌اکسی می‌باشد. وظیفه تامین اکسیژن بافت‌های بدن بر عهده رگ‌های خونی است و اگر رگ‌های خونی به هر دلیلی مسدود شوند دیگر نمی‌توانند اکسیژن مورد نیاز بافت‌ها را تامین کنند و در صورت نبودن اکسیژن عضلات قلبی و یا نورون‌های مغزی از بین خواهند رفت.

یکی از دلایل شایع انسداد عروق خونی اکسید شدن چربی‌ها و رسوب آن‌ها در عروق خونی است. زعفران دارای آنتی اکسیدان‌های موثری است که می‌توانند از اکسید شدن چربی‌های در عروق خونی جلوگیری کنند و در نهایت از انسداد عروق و آسیب‌های قلبی و مغزی پیشگیری کنند.

زعفران یک ماده غذایی ساده نیست که فوایدی هم داشته باشد و ما گاهی آن را مصرف کنیم. زعفران یک داروی خوب برای بسیاری از مشکلات انسان است. زعفران می‌تواند در جهت اصلاح سبک زندگی غلط امروزی ما مفید باشد و نوش‌دارویی باشد قبل از مرگ سهراب.

۸- ترمیم زخم ناشی از سوختگی

همان‌طور که گفتیم اصلی‌ترین خواص زعفران ناشی از فعالیت آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی آن است و همین موارد نیز هستند که می‌توانند در بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی نقشی مهم را ایفا کنند.

البته برای اثبات نهایی تاثیر زعفران در بهبود زخم‌ها باید مطالعات و تحقیقات بالینی بیشتری صورت بگیرد تا بتوان از تاثیر قطعی زعفران در بهبود زخم‌ها اطمینان داشت.

10 خواص فوق العاده زعفران که باورتان نمی‌شود!

۹- محافظت از کبد

کبد یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن است که وظایفی همچون دفع سموم و دارو‌ها و همچنین متابولیسم را بر عهده دارد. عادت‌های ناسالم غذایی و همچنین مصرف نابه‌جای داروها می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بافت کبد وارد کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که کاروتنوئیدهای موجود در زعفران اصل از تولید رادیکال‌ها آزاد در کبد جلوگیری می‌کنند و همچنین سافرانال موجود در زعفران، کبد را در برابر مواد سمی محافظت می‌کند. البته بازهم برای تجویز گسترده زعفران جهت کاربردهای درمانی در این زمینه نیاز به تحقیقات و پژوهش‌های بیشتر است.

حتما در تهیه ی زعفران طبیعی دقت کنید تا دچار مشکلات کبدی و گوارشی نشوید. زعفران اصل را از فروشگاه های معتبر مثل ماه چین خریداری کنید.

۱۰- تقویت توانایی جنسی

طبق مقالات علمی منتشر شده کروسین موجود در زعفران می‌تواند نقش به سزایی در تقویت عملکردهای جنسی افراد مذکر داشته باشد. کروسین می‌تواند نقش به سزایی در ریخت‌شناسی و حرکت اسپرم‌ها داشته باشد.

یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های درمان ناباروری در مردان تقویت اسپرم‌ها می‌باشد. البته این مطالعات نشان می دهد که زعفران تعداد اسپرم‌ها را افزایش نمی‌دهد بلکه نقش به سزایی در افزایش کیفیت آن‌ها دارد. همین امر نیز موجب شده است تا برخی از شرکت‌‌های دارویی اقدام به تولید داروهای تقویت جنسی بر پایه‌ی زعفران بکنند.

منبع:  www.healthline.com/nutrition/saffron

error: Content is protected !!