نکته‌ای مهم درباره کرونا و شستشوی دست‌ها!

با شیوع کروناویروس جدید و فقدان دارو یا واکسنی برای مقابله با آن، مردم در پی روش های مختلف برای محافظت از خود در برابر این ویروس خطرناک و پیشگیری از گسترش هرچه بیشتر آن هستند.

نکته‌ای مهم درباره کرونا و شستشوی دست‌ها!

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “مدیکال دیلی“، بهترین روش فعلی برای کمک به توقف شیوع کروناویروس جدید یکی از ساده‌ترین آنها نیز محسوب می شود: شستشوی مکرر دست ها با آب جاری و صابون.

اما در شرایطی که هر فردی می تواند این کار را انجام دهد، به نظر می رسد برخی افراد توجه چندانی به اقدام مهم بعدی پس از شستشوی دست ها یعنی خشک کردن آنها ندارند.

اهمیت خشک کردن دست ها

در حال حاضر، شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه استاندارد طلایی برای مقابله با کروناویروس جدید در نظر گرفته می شود که به راحتی قابل انجام است. اما اقدام بعدی که خشک کردن دست ها است، اغلب نادیده گرفته می شود و البته نباید این گونه باشد.

بنابر یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ در نشریه Journal of Infection Prevention منتشر شد، دست های مرطوب احتمال انتقال عفونت و آلوده کردن محیط را افزایش می دهد و بر همین اساس است که خشک کردن دست ها به طور درست یک باید محسوب می شود و همواره باید رعایت شود.

در اصل، مهم‌ترین نکته این است که احتمال انتقال میکروبی بین پوست مرطوب و خشک بیشتر است زیرا میکروب ها خود را به رطوبت می چسبانند. بر همین اساس، خشک کردن دست ها به طور کامل خطر انتقال از طریق رطوبت را از بین می برد. نه تنها این، بلکه شستشوی بیش از حد دست ها می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد که می تواند به خشکی و ترک خوردگی پوست منجر شود. این موجب باز شدن پوست و افزایش احتمال ابتلا به عفونت می شود.

آیا می توان از دستگاه های دست خشک کن استفاده کرد؟

خشک کردن دست ها با یک دستگاه دست خشک کن یا یک دستمال حوله ای پس از شستشوی آنها با آب و صابون توصیه شده است. در هر صورت، همواره دستمال های حوله ای یک بار مصرف باید انتخاب شوند زیرا میکروب ها می توانند به راحتی به حوله های پارچه ای بچسبند.

با توجه به تداوم گسترش کروناویروس جدید در جهان و تبدیل شدن آن به یک همه گیری جهانی، رعایت بهداشت و اقدامات پیشگیرانه توسط هر یک از ما یکی از بهترین کارهایی است که می توانیم برای کمک به یکدیگر در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری و توقف گسترش آن انجام دهیم. پس، شستشوی منظم دست ها با آب و صابون و خشک کردن درست آنها پس از این کار را فراموش نکنید.

—————————–

بیشتر بخوانید: 

چگونه با تعادل pH بدن از واگیر کرونا در امان بمانیم؟

کرونا در جهان: صف های طولانی و قفسه های خالی (+عکس)

error: Content is protected !!