وزارت بهداشت: بیماری مالاریا در ایران حذف می شود

وزارت بهداشت: بیماری مالاریا در ایران حذف می شود

 معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پنج دهه پیش یک سوم جمعیت ایران به بیماری مالاریا مبتلا بودند، اما امروز در آستانه حذف این بیماری قرار داریم.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علیرضا رییسی به مناسبت روز جهانی مالاریا افزود: باید به شاخص های توسعه، نگاه جامعی داشته باشیم و توسعه باید متوازن و پایدار باشد. نمی توانیم ادعا کنیم در کشور با وجود هم جواری با پاکستان و افغانستان، مالاریا حذف شده است، اما سالانه ۱۶ هزار نفر در حوادث جاده ای جان خود را از دست می دهند.

وی اظهار داشت: جمعیت کشور در دهه ۴۰ حدود ۱۵ میلیون نفر بود که ۵ میلیون نفر آنها به مالاریا مبتلا بودند و به عبارتی از هر سه نفر، یکی به این بیماری مبتلا بود و سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر بر اثر مالاریا، جان خود را از دست می دادند.

رییسی اضافه کرد: مالاریا که دورانی اولین عامل مرگ مردم ایران بود، امروز شرایط متفاوتی دارد و تعداد مرگ ناشی از مالاریا به کمتر از دو مورد در سال کاهش یافته که شگفت انگیز و قابل افتخار است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تصریح کرد: سال گذشته در پاکستان ۲ میلیون نفر و در افغانستان ۳۲۰ هزار نفر به مالاریا مبتلا شدند، اما ایران توانسته با استفاده از منابع داخلی و البته کمک های فنی و تکنیکی سازمان جهانی بهداشت، در آستانه حذف مالاریا قرار گیرد.

رییسی خاطرنشان کرد: ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی و بیش از هزار کیلومتر مرز و همسایگی با کشورهایی که بالاترین میزان مالاریا و سل را در جهان دارند، به این موفقیت ها نائل شده است. میانگین شیوع بیماری سل در دنیا ۱۴۷ در هر ۱۰۰ هزار نفر است؛ در حالی که این شاخص در پاکستان ۲۷۰، در افغانستان ۱۸۰ و در ایران فقط ۱۴ مورد است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، بیماری های غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ مردم کشور است، افزود: درست است که توانسته ایم بسیاری از بیماری های واگیر را در کشور کنترل، حذف یا ریشه کن کنیم، اما ویژگی بیماری های واگیر این است که با کوچک ترین غفلت، همه گیری در سطح کشور خواهیم داشت.

رییسی با اشاره به انتقال محلی ۵۷ مورد مالاریا در سال گذشته، یادآور شد: ایران از معدود کشورهایی است که برنامه حذف مالاریا را در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی خود ادغام کرده و موفقیت های چشمگیری نیز به دست آورده است.

به گزارش ایرنا، مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها به خصوص کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است و این بیماری با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب شناخته شده است.

این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند.

اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ‌ومیر قابل توجه ‌است. انگل مالاریا از طریق یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود.

0

دیدگاه‌تان را بنویسید:

*

code

error: Content is protected !!