آغاز رسمی مرحله عملیاتی بسیج ملی فشار خون از امروز

معاون بهداشت وزارت بهداشت از آمادگی کامل تمام مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در اقصی نقاط کشور برای اجرای بسیج ملی فشار خون خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی با اعلام خبر آغاز رسمی مرحله عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون، گفت: در مراسم نماز عید سعید فطر و مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ایستگاه‌های سنجش اقدام به سنجش فشارخون هموطنان کردند، اما شروع رسمی این مرحله از صبح شنبه ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر خواهد بود.

مدیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون ضمن اشاره به آمادگی کامل برای اجرای این مرحله، گفت: تمام مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در اقصی نقاط کشور برای اجرای بسیج ملی در آمادگی کامل هستند.

رییسی به مشارکت بیش از ۱۰۰۰ بیمارستان در این برنامه اشاره کرد و گفت: تاکنون تعداد ۹۹۸۲ ایستگاه سنجش ثابت و سیار برای این بسیج ملی در سراسر کشور در نظر گرفته شده و آماده فعالیت هستند.

مدیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون از همکاری کامل وزارتخانه ها، سازمان‌ها و استانداری‌ها برای اجرای این برنامه خبر داد و گفت: در پی دستور ریاست جمهور، تمام وزارتخانه ها، استانداری‌ها و سازمان‌های دولتی با مدیریت وزیر بهداشت در اجرای این طرح مشارکت کردند. نیرو‌های مسلح، نهاد‌های انقلابی و سازمان‌های مردم نهاد نیز نقش موثری در اجرای این برنامه خواهند داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر در بیماری‌های غیر واگیر است. از سوی دیگر باید توجه داشت که بیماری‌های غیر واگیر در دنیا در حال گسترش هستند و بسیاری از این بیماری‌ها با فشارخون بالا مرتبط می‌باشند.

رییسی با اشاره به عوارض جبران ناپذیر فشار خون بالا اظهار داشت: بر اثر فشار خون بالا عروق شبکیه چشم، کلیه‌ها و قلب و عروق آسیب جدی می‌بینند و سکته‌های مغزی و قلبی نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود، افزود: فشار خون بالا در اکثر افراد جامعه علامتی ندارد و تنها با اندازه گیری مشخص می‌شود که فرد به فشار خون بالا مبتلاست یا خیر و به همین دلیل مردم به این بیماری توجه کمتری می‌کنند.

error: Content is protected !!