آلودگی هوا باعث ناباروری مردان می شود

آلودگی هوا باعث ناباروری مردان می شودرئیس انجمن اورولوژی آسیا گفت: ناباروری در مردان به عوامل شاخصی از جمله عوامل ژنتیکی، آلودگی هوا و عفونت‌ها بستگی دارد که آلودگی هوا شاخص‌ترین این موارد است.

به گزارش انجمن اورولوژی، سیدجلیل حسینی افزود: در کشور بیش از سه میلیون زوج نابارور داریم که بیش از میانگین جهانی است، در ایران به نظر می رسد که دلیل ناباروری زوج در مردان ۶۰ درصد و در زنان ۴۰ درصد است و در هر دو جنس علل مختلفی دارد.

وی اضافه کرد: در مردان ناباروری به عوامل ژنتیکی، محیطی، تغذیه، دخانیات، آلودگی هوا و عفونت ها بستگی دارد، همچنین در زنان نیز عوامل ژنتیکی و محیطی میتواند تاثیر گذار باشد و اختلالات آناتومی از جمله دلایل ناباروری در زنان است به این شکل که در زنان مبتلا به انسداد لوله های رحمی به دلیل عدم انتقال به رحم نازایی رخ می دهد.

حسینی با بیان اینکه مشکل دیگر در جامعه ما بالا رفتن سن باردادی است، افزود: ازدواج دیرهنگام یا فاصله طولانی بین ازدواج و بچه دار شدن و یا فاصله بیش از حد بین فرزند اول و دوم میتواند منجر به کاهش توانایی باروری زوجین شود.

حسینی به برگزاری چهارمین کنگره سلامت مردان اشاره کرد و ادامه داد: در چهارمین کنگره سلامت مردان که همزمان با هفته سلامت برگزار می شود موضوعاتی از قبیل تصادفات، سلامت مردان و مشکلات مردانگی مانند پروستات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر ساله سه محور مهم در کنگره سلامت مردان مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، گفت: امسال علاوه بر موضوع حوادث ترافیکی، مسئله بیماری پروستات که همه مردان تقریباً گرفتار آن می‌شوند نیز در کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد و ۳ پنل تخصصی و چندین سمپوزیوم در این زمینه اجرا خواهد شد.

رئیس چهارمین کنگره هفته سلامت مردان تصریح کرد: همچنین بحث جمعیت مردان و اینکه کاهش جمعیت آنان در جامعه و تبعات اجتماعی آن، سالمندی و عوامل مردانه منجر به طلاق در سمپوزیوم های اختصاصی مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

حسینی با اشاره به اینکه هر ساله موضوعات متفاوتی در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که امسال برای این کنگره در نظر گرفته شده حوادث به ویژه حوادث ترافیکی و نقش آن در هدف گرفتن سلامت مردان است. چرا که سالانه تعداد زیادی از مردان به دلیل حوادث ترافیکی جان خود را از دست داده و یا دچار آسیب‌های شدید می‌شوند.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات در مراکز درمانی کشور بسیار به روز است، تاکید کرد: امروزه در مراکز درمانی، تحقیقاتی خدمات باروری و ناباروری با بروزترین و پیشرفته ترین دستگاهها ارائه می شود و روش های تشخیصی همزمان با متدهای روز دنیا برابری می کند به طوری که در بعضی از مواقع حتی بیماران غیر ایرانی در قالب توریسم سلامت در کشور ما مورد درمان قرار می گیرند.

چهارمین کنگره سلامت مردان هم‌زمان با هفته سلامت مردان در تاریخ ۳۰ بهمن لغایت ۲ اسفند سال ۱۳۹۸ در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

error: Content is protected !!