آنچه در مورد سرطان غدد بزاقی باید بدانید

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به راه‌های درمان سرطان غدد بزاقی گفت: رشد تومور در غدد بزاقی بناگوشی به عصب این منطقه آسیب می رساند و فلج شدن یکطرفه صورت را به همراه دارد، لذا درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایرنا از انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن، دکتر صالح محبی در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو بینی و سر و گردن ایران در ارتباط با سرطان غدد بزاقی اظهار داشت: هر چند که تومورهای غدد بزاقی در میان تومورهای سایر قسمت‌های بدن شیوع چندانی ندارند ولی در سرطان‌های حوزه سر و گردن شایع هستند.

وی افزود: غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شوند که غدد اصلی شامل غدد بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی هستند و غدد فرعی در کل حفره دهان، بینی، سینوس، حلق، کام نرم، سخت، حنجره و … قرار دارند که در غدد اصلی، تومورها بیشتر خوش‌خیم بوده ولی غدد فرعی بیشتر بدخیمی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به این که سرطان‌های غدد بزاقی اکثرا بدون علامت هستند، گفت: این تومورها در نقطه‌ای رشد کرده و آهسته بزرگتر می‌شوند و از آنجا که درد خاصی ندارند فرد زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که ضایعه بزرگ شده است.

فوق تخصص جراحی قاعده جمجمه و سرطان گفت:‌ تومورهای بزاقی زمانی که رشد کنند خود آنها یا درن آنها ممکن است به بافت‌های مجاور از جمله اعصاب حرکتی و حسی آسیب برسانند بنابر این تشخیص به موقع این بیماری و درمان آن حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: درمان اصلی این سرطان در هر دو مورد خوش خیم و بدخیم جراحی است و در کنار آن روش‌هایی استفاده می‌شود البته نوترون و پروتون‌ رادیوتراپی هم در برخی از کشورها برای درمان این بیماران استفاده می‌شود که در کشور ما این تکنولوژی وجود ندارد. شیمی‌درمانی جایگاه خاصی در درمان سرطان غدد بزاقی نداشته و گاهی فقط بعنوان درمان تکمیلی در کنار رادیوتراپی بکار می‌رود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که بروز این سرطان در زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و عامل اصلی آن به جز در موارد خاص مشخص نیست، عنوان کردند که به طور کلی ترس از جراحی با احتمال آسیب به عصب باعث تاخیر درمان و افزایش عوارض احتمالی خواهد شد وباید اذعان کرد که این عوارض در دستان جراح متبحر بسیار نادر است.

شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن، ۶ تا ۹ آذرماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود.

0
error: Content is protected !!