آیا استرس موجب تب می‌شود؟

استرس می تواند صدمات زیادی به بدن انسان وارد کند. به عنوان مثال، استرس می تواند در الگوی خواب شما اختلال ایجاد کرده، به سلامت دستگاه گوارش آسیب وارد کند و حتی نظم چرخه های قاعدگی را بر هم بزند.

آیا استرس موجب تب می‌شود؟

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از نقل از “هلث“، به دلیل تاثیرات گسترده بر سلامت و تندرستی انسان، این که آیا استرس می تواند موجب احساس ناخوشی جسمانی شده و علائم یک بیماری حاد مانند تب را تقلید کند، شاید چندان جای شگفتی نداشته باشد. باید به این نکته اشاره داشت که پژوهش ها درباره ارتباط استرس و تب، به ویژه نوعی از تب که به نام تب سایکوژنیک (ناشی از بیماری های روانی) شناخته می شود، محدود و نتایج قطعی در این زمینه ارائه نشده اند.

آیا استرس می تواند موجب تب شود؟

برای یک فرد بزرگسال، دمای بیش از ۳۷٫۲ تا ۳۷٫۵ درجه سلسیوس بدن، با توجه به زمانی از روز که در آن قرار دارد، احتمالا به تب اشاره دارد. در شرایطی که دمای عادی بدن حدود ۳۷ درجه سلسیوس است، دامنه عادی برای دمای بدن بین ۳۶٫۱ تا ۳۷٫۲ درجه سلسیوس در نظر گرفته می شود.

به گفته دونالد فورد، پزشک خانواده در کلینیک کلیولند، در شرایطی که تب نشانه ای از یک عفونت یا بیماری دیگر است، مجموعه ای محکم از پژوهش ها که هر گونه ارتباط بین استرس و افزایش دمای بدن را تایید کنند، وجود ندارد. استرس می تواند موجب برخی تغییرات فیزیولوژیک مانند سرخ شدن پوست شود، اما آنها خیلی سطحی هستند و موجب تغییر در دمای مرکزی بدن نمی شوند.

رامیرو جرویس پزشک داخلی در مراکز سلامت خانواده در مرکز پزشکی NYU Langone نیز اشاره دارد که مطالعه ای که نشان دهد استرس به خودی خود می تواند موجب تب شود، وجود ندارد. اگر بیمار تب داشته باشد، پزشک احتمالا به دنبال دلایل دیگری به جز استرس، مانند یک عفونت خواهد بود.

اما در شرایطی که استرس ممکن است به خودی خود و به طور مستقیم موجب تب نشود، اما همچنان می تواند موجب برخی آسیب های جدی به بدن انسان شده و این می تواند به طور غیرمستقیم به تب منجر شود. به گفته دکتر فورد، استرس پایدار برای مدت زمانی طولانی می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف یا تغییر دهد. سطوح پایین‌تر هورمون های استرس ممکن است از انسان در برابر بیماری ها محافظت کند. به همین دلیل است که ورزش می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. هنگام ورزش ترشح هورمون های استرس در بدن کاهش می یابد.

استرس می تواند موجب افت عملکرد سیستم ایمنی شده و فرد در برابر عفونت های ویروسی و موارد دیگر آسیب پذیرتر شود که به نوبه خود می تواند موجب تب شود.

درباره تب سایکوژنیک شرایط چگونه است؟

پژوهش های کمی در مورد تب سایکوژنیک انجام شده اند و شرایطی که به طور گسترده توسط پزشکان پذیرفته شده باشد، محسوب نمی شود.

بیشتر اطلاعات درباره تب سایکوژنیک از مقاله ای در سال ۲۰۱۵ که در نشریه Temperature منتشر شد، سرچشمه می گیرند که آن را به عنوان یک بیماری سایکوسوماتیک (روان‌تنی) مرتبط با استرس معرفی می کند که به ویژه بین زنان جوان دیده می شود. دکتر تاکاکازو اوکا، مولف مقاله توضیح می دهد که دمای مرکزی بالای بدن برخی افراد می تواند در نتیجه استرس روانی شکل بگیرد.

برخی بیماران زمانی که در معرض رویدادهای عاطفی قرار می گیرند با تب بالا مواجه می شوند، در شرایطی که دیگران چه طی موقعیت های استرس مزمن یا پس از آن تب خفیف که ماه ها و حتی سال های ادامه می یابد را تجربه می کنند.

مقاله اذعان می کند که مکانیسم تب سایکوژنیک همچنان به طور کامل درک نشده است. اما می افزاید مطالعاتی که با حضور سوژه های حیوانی انجام شده نشان داده اند که استرس روانی می تواند دمای بدن سوژه ها را افزایش دهد. به گفته مولف، برخی افراد زمانی که در معرض رویدادهای عاطفی قرار می گیرند می توانند با تب ۴۱ درجه سلسیوس نیز مواجه شوند. با این وجود، برخی دیگر در این شرایط تب خفیف پایدار را نشان می دهند که چیزی در محدوده ۳۷ تا ۳۸ درجه سلسیوس است.

از آنجایی که استرس به عنوان یک دلیل رسمی تب شناخته نمی شود، احتمالا نباید دمای بالای بدن خود را با استرس مرتبط بدانید. اگر تب دارید، مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل بروز این شرایط بهترین گزینه است. اگر همراه با تب علائم دیگری مانند دشواری در تنفس را تجربه می کنید، برای مراجعه به اورژانس درنگ نکنید.

—————————————————————

بیشتر بخوانید: 

*چگونه هورمون استرس را کم کنیم؟

*استرس با جسم افراد چه می کند؟!

*تب و نکاتی برای کاهش آن!

error: Content is protected !!