از سم دیوکسین چه می‌دانید؟

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول عوارض ورود سم دیوکسین به بدن انسان را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد شاطرپور گفت: دیوکسین یا دی اکسین (Dioxins) گروهی از ترکیبات شیمیایی بسیار سمی کلردار هستند که از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شوند.

وی با بیان اینکه دیوکسین‌ها مواد شیمیایی و سمی مضر برای بدن انسان محسوب می‌شوند و عوارض و مشکلاتی در تولیدمثل، رشد و سیستم ایمنی ایجاد می‌کنند، بیان داشت: همچنین این مواد می‌توانند باعث ایجاد اختلال در هورمون‌ها و بروز سرطان شوند.

شاطرپور افزود: اوراق کردن و بازیافت محصولات الکترونیکی، فرآیند‌های سوزاندن از جمله؛ روشن کردن آتش در حیاط‌ها و یا سوزاندن زباله‌های تجاری و شهری به ویژه مواد پلاستیکی، پدیده‌های طبیعی از جمله؛ فعالیت‌های آتشفشانی و آتش سوزی جنگل ها، سیگار کشیدن، فرآیند‌های صنعتی از جمله؛ سفید کردن خمیر کاغذ و ذوب آن با استفاده از کلر، استفاده از سوخت‌ها از جمله؛ چوب، زغال یا نفت و همچنین تولید برخی علف کش‌ها و آفت کش‌ها از عوامل تولید این سم خطرناک محسوب می شوند.

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: این مواد سمی دارای قابلیت طی کردن مسافت طولانی در آب یا هوا هستند و زمانیکه این مواد سمی از طرف ماهی و سایر ارگانیسم‌ها بلعیده یا جذب شود، وارد زنجیره غذایی می‌شوند، در واقع غلظت این مواد سمی در حیوانات بیش از گیاهان، آب، خاک یا رسوبات است، ضمن اینکه دی اکسین‌ها در حیوانات بیشتر در چربی بدن آن‌ها تجمع می‌کنند.

وی با بیان اینکه دیوکسین‌ها در محصولات بهداشتی زنان به ویژه تامپون‌ها (وسیله‌ای مشابه نوار بهداشتی)، بطری‌های پلاستیکی آب، چربی بدن حیوانات مثل چربی ماهی‌های آب شیرین وجود دارد، اظهار داشت: تغییر رژیم غذایی، انتخاب گوشت و ماهی بدون چربی، استفاده از میوه ها، سبزیجات و غلات و همچنین جدا کردن چربی در هنگام پاک کردن گوشت از اقدامات مؤثر بر کنترل این سم هستند.

شاطرپور بروز سرطان، سقط جنین در زنان باردار، ناتوانی‌های مادرزادی، سرکوب سیستم ایمنی بدن، اختلالات پوستی، کاهش باروری، دیابت، ناتوانی در یادگیری و مشکلات ریوی را از عوارض دیوکسین‌ها برشمرد.

وی در خاتمه به همه شهروندان بخصوص بانوان توصیه کرد؛ جهت سلامت خود و اعضای خانواده از قرار دادن ظروف پلاستیکی در دستگاه‌های مایکروویو اجتناب کرده و همچنین از قرار دادن بطری‌های پلاستیکی آب در فریزر خودداری کنند.

error: Content is protected !!