از فواید سلامت توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه های محبوب تابستانی است که افزون بر عطر و طعم فوق العاده، فواید سلامت جالب توجهی را نیز برای انسان ارائه می کند.

از فواید سلامت توت فرنگی

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “هلث“، یک پیمانه توت فرنگی ۴۶ کالری، یک پیمانه توت فرنگی خرد شده ۵۳ کالری و یک پیمانه پوره توت فرنگی تنها ۷۴ کالری دارد.

ویتامین های موجود در توت فرنگی

یک پیمانه توت فرنگی می تواند ۱۰۰ درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین C را تامین کند. این ماده مغذی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک کند. افزون بر نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان ضد بیماری و ضد پیری، ویتامین C می تواند به ساخت کلاژن و حفظ سلامت پوست کمک کند.

توت فرنگی سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهاب دیگر نیز است. بر همین اساس، توت ها، از جمله توت فرنگی، با تقویت سلامت مغز پیوند خورده اند.

در یک مطالعه، زنان مسنی که حداقل یک تا دو وعده توت فرنگی (هر وعده شامل هشت عدد توت فرنگی) در هفته مصرف می کردند، افت کمتر در عملکرد شناختی خود را تجربه کردند.

توت فرنگی برای چه چیزی خوب است؟

مصرف توت فرنگی در پایان یک وعده غذایی نشان داده است که به تنظیم سطوح قند خون و انسولین کمک می کند. این شرایط به پایداری انرژی روانی و جسمانی منتج می شود و همچنین ممکن است خطر بیماری دیابت نوع ۲، چاقی و بیماری قلبی را کاهش دهد.

ترکیبات گیاهی مفید به نام فلاونوئیدها در توت فرنگی با کاهش خطر افزایش وزن مرتبط با افزایش سن پیوند خورده اند. این اثر ممکن است به واسطه توانایی فلاونوئیدها در افزایش جذب گلوکز در ماهیچه، و/یا کاهش جذب گلوکز در بافت چربی باشد.

توت فرنگی سلامت پوست و استخوان را بهبود می بخشد

یک پیمانه توت فرنگی تقریبا یک چهارم نیاز روزانه انسان برای منگنز را تامین می کند که این ماده معدنی به تولید کلاژن کمک کرده و سلامت پوست و استخوان را بهبود می بخشد.

توت فرنگی به تقویت سلامت گوارش کمک می کند

فیبر موجود در توت فرنگی (۳ گرم در هر پیمانه) با پشتیبانی از رشد باکتری های مفید روده به حفظ سلامت گوارش کمک می کند. سلامت روده با سیستم ایمنی، مقابله با التهاب و خلق و خو پیوند خورده است.

توت فرنگی با التهاب مبارزه می کند

در افراد مبتلا به استئوآرتریت (آرتروز)، توت فرنگی نشان داده است که به کاهش درد و نشانگرهای التهاب و استرس اکسیداتیو – عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد آسیب رسان به سلول ها و توانایی بدن برای مقابله با آثار مضر آنها – کمک می کند.

توت فرنگی ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد

توت ها، از جمله توت فرنگی، با محافظت در برابر سرطان پیوند خورده اند. توانایی مبارزه با تشکیل تومور و توقف رشد و گسترش سلول های سرطانی احتمالا نقش اصلی را در این زمینه دارد.

توت فرنگی دوستدار قلب است

توت فرنگی به واسطه کاهش التهاب، تقویت سطوح کلسترول خوب (HDL)، محافظت در برابر اکسیداسیون کلسترول بد (LDL) که می تواند موجب سخت شدن رگ های خونی شود و بهبود گردش خون به محافظت از قلب کمک می کند.

افزودن توت فرنگی به رژیم غذایی

شما می توانید میوه تازه توت فرنگی را مصرف کرده یا از آنها در تهیه اسموتی و سالاد استفاده کنید. مصرف توت فرنگی به همراه جو دوسر نیز فواید سلامت جالب توجهی را ارائه می کند.

توت فرنگی گزینه ای عالی برای دسرها و نوشیدنی ها است. سس ساده توت فرنگی می تواند به همراه هر چیزی از جو دوسر تا پنکیک و نان تست کره بادام استفاده شود.

توت فرنگی به همراه شکلات تلخ آب شده و مغزدانه ها نیز یک خوراکی خوشمزه و مقوی است.

error: Content is protected !!