افزایش گردش خون و سم زدایی بدن برای کاهش دادن درد

ماساژ درمانی یک روش شناخته شده برای مراقبت از سلامتی است که به طور مثبت به سلامت و رفاه عمومی فرد کمک می‌کند و همچنین بافت نرم بدن را برای کمک به کاهش درد و درمان کمر درد خشکی ناشی از فشار، تنش، آسیب و شرایط دیگر تحریک می‌کند. ماساژ، از نظر مدیریت درد، آسیب، فشار و سطوح تش، مزایای زیادی برای عضلات، بافت همبند، تاندون‌ها و رباط‌های شما به همراه دارد.

کاربردهای ماساژتراپی

افراد به دلایل بسیاری تحت ماساژ قرار می‌گیرند:

• آرامش

• بازیابی از آسیب

• ماساژ ورزشی

• کاهش درد  دیسک کمر

•رهایی از استرس

• درمان فیزیکی

• کاهش سردرد میگرنی

• بهبود هضم

• درمان فیبرومیالژیا

• جلوگیری از بی خوابی

•کاهش علائم بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان

مزایای ماساژ درمانی چیست؟

به نقل از متخخصین کلینیک درمان کمردرد دکتر فرخانی ماساژ درمانی منظم مزایای نسبتا شگفت انگیزی را ارائه می‌دهد. ماساژ درمانی توسط یک پزشک می‌تواند به همه چیز از آسیب، تنش عضلانی، درد مزمن و استرس گرفته، تا وضعیت بدن، فشار خون بالا و مشکلات خواب کمک کند و همچنین یک ساعت آرامش مفرح ایجاد کند. ماساژ درمانی یک راه عالی برای کمک به بهبود سلامت ذهنی و فیزیکی شماست و همچنین به طور مثبت به سلامت و رفاه عمومی شما کمک می‌کند.

افزایش گردش خون و سم زدایی بدن برای کاهش دادن درد

چه نوع ماساژی باید دریافت کنید؟

 سبک‌های مختلف فراوانی برای ماساژ وجود دارد. رایج ترین ماساژ، ماساژ سوئدی است که یک ماساژ درمانی کامل بدن است که برای شل کردن ماهیچه‌ها و مفاصل طراحی شده است. دیگر انواع محبوب شامل بافت عمیق، شیاتسو، سنگ داغ، رفلکسولوژی و ماساژ تایلندی می‌باشند. ممکن است در صورت سازگاری با نیازهای شما، بخواهید یک ماساژ تخصصی مانند ماساژ ورزشی یا ماساژ حاملگی را انتخاب کنید. انواع ماساژ عبارتند از:

ماساژ سوئدی

این فرم ماساژ مبتنی بر ریلکسیشن، همان چیزی است که اکثر مردم در نگاه اول در مورد ماساژ تصور می‌کنند. پزشک از یک سری ضربات ملایم طولانی، مالش دادن و حرکت‌های دایره‌ای برای کمک به کاهش تنش عمقی در عضلات استفاده می‌کند.

 • مزیت: ماساژ سوئدی علاوه بر کمک به رها سازی عضلات و کاهش تنش سطحی، همچنین می‌تواند به افزایش گردش خون در بدن کمک کند.
 • آن را امتحان کنید اگر: تجربه ماساژ ندارید یا به دنبال کاهش تنش خفیف تا متوسط در کمر و شانه‌های خود هستید.

ماساژ بافت عمقی

افزایش گردش خون و سم زدایی بدن برای کاهش دادن درد

همان طور که از نام آن بر می‌آید، ماساژ بافت عمقی به منظور کاهش تنش در لایه‌های عمیق بافت عضلانی و فاسیا می‌باشد. به همین دلیل، از تکنیک‌های مالش و فشار شدیدتری نسبت به ماساژ سوئدی استفاده می‌کند.

 • مزیت: ماساژ بافت عمقی برای رهاسازی تنش‌های مزمن، ایده آل است و همچنین می‌تواند به افزایش دامنه حرکتی کمک کند.
 • آن را امتحان کنید اگر: از درد و آسیب مزمن رنج می‌برید و یا فشار بیشتری نسبت به ماساژ کلاسیک سوئدی می‌خواهید.

ماساژ با سنگ داغ

افزایش گردش خون و سم زدایی بدن برای کاهش دادن درد

پزشک به جای اینکه صرفا بر دستان خود برای ایجاد ضربات محکم تکیه کند، سنگ‌های بازالت حرارت دیده‌ای را روی کمر قرار می‌دهد تا به باز شدن نواحی گرفته کمک کند.

 • مزیت: علاوه بر کمک به درمان نواحی دچار تنش، گرمای ناشی از سنگ‌ها می‌تواند به بهبود جریان خون کمک کند.
 • آن را امتحان کنید اگر: از نقاطی که به سختی شل می‌شوند رنج می‌برید و این نواحی به گرما درمانی نیاز دارند.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی که به طور خاص با در نظر گرفتن ورزشکاران طراحی شده است، نوعی از ماساژ سوئدی است که هدف آن رفع درد ناشی از حرکت تکراری و کمک به افراد فعال می‌باشد تا بهبودی سریع تر از فشار و آسیب داشته باشند.

 • مزیت: زمان بازیابی سریع تر، محدوده بهتر حرکتی و عملکرد بهبود یافته، فقط چند مورد از مزایای گزارش شده توسط کسانی است که ماساژ ورزشی منظم را دریافت کرده‌اند.
 • آن را امتحان کنید اگر: ورزش می‌کنید یا به طور مرتب کار می‌کنید و میخواهید بدن خود را در آماده ترین وضعیت نگه دارید.

ماساژ شیاتسو

یک سبک ژاپنی از ماساژ، که در طب چینی ریشه دارد، ماساژ شیاتسو است که هدف آن از بین بردن انسدادی است که نیروی انرژی بدن، یا چی، را از جریان آزادانه منع می‌کند. درمانگران از بسیاری از تکنیک‌های مختلف کمک می‌گیرند، و اغلب از آرنج، زانو و حتی پاهای خود استفاده می‌کنند، و تنش را از کمر، مفاصل و اندام‌ها رفع می‌کنند.

 • مزیت: ماساژ شیاتسو به عنوان یک فرم عالی از روش رهایی از استرس در نظر گرفته شده است، زیرا گردش خون و تولید اکسیتوسین را بهبود می‌دهد.
 • آن را امتحان کنی اگرد: نیاز جدی به رهایی از استرس و استراحت دارید. یا اگر در مورد انواع ماساژ شرقی کنجکاو هستید و نیاز به یک شروع خوب دارید.

ماساژ نقاط ماشه‌ای

همانند ماساژ بافت عمقی، هدف ماساژ نقاط ماشه‌ای، از بین بردن تنش‌های مزمن واقع در عمق عضلات است. اما در حالی که بافت عمیق برای رفع تنش در یک ناحیه بزرگ ایده آل است، نقاط ماشه ای برای دردی مناسب هستند که از یک نقطه بسیار خاص (یا نقاط خاص) منتشر می‌شود.

 • مزیت: درد ناشی از سیاتیک، مشکلات روتاتور کاف، خشکی مفاصل، فاسیت پلانتار و سایر مشکلات خاص را کاهش می‌دهد.
 • آن را امتحان کنید اگر: از هر یک از بیماری‌های فوق رنج می‌برید و می‌توانید با کمی سختی کنار بیاید (ماساژ نقاط ماشه‌ای برای اینکه کمی دردناک است شهرت دارد).

ماساژ بارداری

هدف این سبک ماساژ کاهش دردهای حاملگی برای مادران باردار است. به جای دراز کشیدن به پشت ، بیمار یا روی پهلو می‌خوابد و یا از یک میز ماساژ با یک سوراخ بریده شده در آن استفاده می‌کند که به او اجازه می‌دهد تا روی شکمش قرار بگیرد.

 • مزیت: درد ناشی از حاملگی را کاهش می‌دهد و همچنین ممکن است به افسردگی، بی خوابی و اضطراب کمک کند.
 • آن را امتحان کنید اگر: بارداری شما موجب درد پایین کمر شدید شده است (فقط مطمئن شوید که برای اولین بار با پزشک خود مشورت کنید).

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یک فرم تخصصی ماساژ پا است که در طی آن پزشک نقاط دقیقی روی پاها را تحریک می‌کند که تصور می‌شود با سایر اعضا و سیستم‌های بدن در ارتباط هستند.

 • مزیت: به طور سنتی، به نظر می‌رسد رفلکسولوژی به اصلاح عدم تعادل در سراسر بدن کمک می‌کند. اما همانند هر نوع ماساژ پا، برای از بین بردن تنش حاصله در اثر پوشیدن کفش پاشنه بلند و یا روی پا بودن در تمام طول روز نیز مفید است.
 • آن را امتحان کنید اگر: کنجکاو هستید که رفلکسولوژی چگونه می‌تواند مشکلات دیگر در سلامتی شما را برطرف کند یا اگر فقط بهانه‌ای برای استراحت دادن به پاهای خود دارید.

ماساژ تایلند

ماساژ تایلندی که به “ماساژ یوگا” نیز شناخته می‌شود، معمولا شامل یک مجموعه کشش‌های شدید است که فرد ارائه دهنده روی یک مشتری با لباس کامل انجام می‌دهد.

 • مزیت: انعطاف پذیری بیشتر، محدوده حرکتی وسیع‌تر و تسکین موقت درد، فقط چند مورد از مزایای گزارش شده ماساژ تایلندی هستند.
 • آن را امتحان کنید اگر: می‌خواهید به رسیدن به کشش‌های عمقی بیشتر کمک کنید و ایده کاملا پوشیده بودن در طول ماساژ را می‌پسندید.

ماساژ پا

دقیقا چیزی است که به نظر می‌رسد: ماساژ آرامش بخشی برای پاها.

 • مزیت: بر خلاف رفلکسولوژی، که به طور خاص سایر قسمت‌های بدن را هدف قرار می‌دهد، هدف ماساژ پا به صورت معمول به سادگی ارائه آرامش به پاهایی است که بیش از حد از آن‌ها استفاده شده است.
 • آن را امتحان کنید اگر: شغلی دارید که نیازمند روی پا بودن در تمام طول روز است.

افزایش گردش خون و سم زدایی بدن برای کاهش دادن درد

چند وقت یک بار باید ماساژ دریافت کنید؟

بسته به نیازهای پیشگیرانه و نگهداری، یک ماساژ در هر ماه، توصیه می‌شود. اگر شرایط یا نیازهای خاص شما که به ماساژ نیاز داشته باشد، پزشک یک طرح درمانی سفارشی طراحی می‌کند که ممکن است شامل دفعات ماساژ کمتر یا بیشتر باشد.

آیا ماساژ درمانی درد دارد؟

همانند بسیاری از درمان‌های موثر بر بافت نرم، زمان‌هایی وجود دارد که ماساژ درمانی می‌تواند باعث اندکی ناراحتی خفیف شود، اما مضر نیست. ناراحتی معمولا کاهش می‌یابد و هیچ تکنیکی با این ماهیت بدون اینکه پزشک ابتدا آن را با مشتری بحث کند و از شما اجازه بگیرد، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. مقیاس راحتی ایجاد خواهد شد و درمانگر تا سطح تحمل مشتری کار خواهد کرد. مشتری می‌تواند درمان را هر زمان متوقف کند یا تغییر دهد و پزشک تکنیک‌های آن‌ها را برای رفع نیازهای مشتری تغییر خواهد داد.

سوالات رایج

اگر در مورد اولین جلسه ماساژ درمانی خود فکر می‌کنید، احتمالا سؤالات زیادی دارید. اگر در مورد مزایای ماساژ، روند آن یا چگونگی این که می‌تواند به شما کمک کند، مطمئن نیستید ادامه متن را بخوانید. در اینجا، پزشک به سوالات شما به طور دقیق پاسخ می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا دانش و اعتماد به نفس خود را برای ماساژ به دست آورید و از اولین تجربه خود لذت ببرید.

آیا ماساژ درمانی فقط برای ریلکسیشن است؟

در حالی که ماساژ درمانی یک روش فوق العاده برای آرامش بخشی است، کاربردهای آن بسیار بیشتر است. ماساژ به کنترل درد، کاهش استرس، افزایش گردش خون، کاهش تنش عضلانی، مشکلات تنفسی، کاهش فشار خون، کاهش سردرد، بهبود حرکت، بهبود خواب، کنترل اضطراب و افسردگی و کمک به بهبود سلامت کلی شما کمک می‌کند.

آیا اگر در حال حاضر درد داشته باشید می‌توانید تحت ماساژ قرار گیرید؟

ماساژ با ایجاد فشار مناسب، می‌تواند تاثیر مستقیمی بر سیستم گردش خون داشته باشد که به کاهش التهاب و کاهش درد کمک می‌کند. شما تشویق می‌شوید که در طول زمان ماساژ خود با پزشک درباره سطح درد و راحتی خود ارتباط برقرار کنید.

آیا پس از ماساژ دچار درد عضلانی می‌شوند؟

پس از ماساژ، احساس درد عضلانی جزیی غیر معمول نیست. ماساژ باعث آزادسازی اسید لاکتیک در ماهیچه‌های گرفته می‌شود، که می‌تواند موجب احساس درد شدید گردد. خبر خوب چیست؟ بسیاری از افراد از سطح انرژی بالا و میزان افزایش دامنه حرکتی پس از ماساژ لذت می‌برند.

ماساژ چقدر طول میکشد؟

ماساژ یک ساعت طول می‌کشد، که شامل ۵-۱۰ دقیقه زمان برای لباس پوشیدن و ارزیابی سلامتی جهت اطمینان از ماساژ ایمن و شخصی می‌باشد. زمان‌های لباس پوشیدن و ارزیابی می‌تواند متفاوت باشد.

آیا کسی می‌تواند ماسای با سنگ‌های داغ را دریافت کند؟

گرچه مزایای زیادی برای ماساژ با سنگ‌های داغ وجود دارد، شرایطی هستند که باید قبل از درمان مورد توجه قرار گیرند. شایع ترین موارد منع مصرف شامل بارداری، هر گونه بیماری که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد (مانند لوپوس، سرطان، مونونوکلئوز)، هر شرایطی که بر روی پوست تاثیر می‌گذارد مانند کبودی شدید، سوختگی، آبله مرغان و / یا هر بیماری که منجر به از دست دادن حس می‌شود ( نمونه‌ها شامل دیابت، نوروپاتی و اختلال عروقی محیطی هستند). اگر شرایط خاصی دارید که ذکر نشده است، لطفا مطمئن شوید که قبل از درمان با پزشک صحبت کنید.

آیا باید تمام لباس‌های خود را دربیاورید؟

یکی از رایج ترین سوالات مربوط به لباس است. شما می‌توانید ماساژ خود را با لباس کامل، با درآوردن کامل آن‌ها، و یا هر ترکیبی است که باعث راحتی شما می‌باشد، دریافت کنید. شما به گونه ای لباس می‌پوشید که به سطح راحتی خود برسید. در طول کل ماساژ شما بدن خود را (با ملافه/ پتویی) ، به جز سطح دریافت کننده ماساژ، میپوشانید.

چه نوع ماساژی باید دریافت کنید؟

نوع ماساژی که شما دریافت می‌کنید، بستگی به اهداف شما دارد. پزشک بهترین ماساژها و سایر تکنیک‌های درمانی را برای رسیدن به اهداف خاص شما مورد بحث قرار خواهد داد.

اگر نخواهید ماساژ درمان روی قسمت‌های خاصی از بدن تان کار کند چه کار باید انجام دهید؟

قبل از ماساژ خود، به پزشک خود اطلاع دهید که کدام یک از قسمت‌های بدن‌تان را نمی‌خواهید تحت ماساژ قرار گیرد. به عنوان مثال، بسیاری از مشتریان با ماساژ ناحیه شکمی خود راحت نیستند. ماساژ درمانگر شما می‌داند چگونه از هر ناحیه حساس که شما معرفی می‌کنید اجتناب کند و همچنان یک تجربه درمانی خوب را به شما ارائه دهد.

آیا مناسب است که پس در طول جلسه ماساژ صحبت کنید؟

در هنگام ماساژ، همیشه باید احساس راحتی کنید. با این حال، در طول جلسه از صحبت‌های بیش از حد با پزشک خودداری کنید؛ این کار می‌تواند به افزایش تنش عضلانی منجر شود و اثربخشی تجربه ماساژ شما را محدود کند.

میزان ارتباطی که باید در طول ماساژ خود داشته باشید بستگی به اهداف شما برای آن جلسه دارد. اگر یک ماساژ آرام بخش بخواهید، تا جایی که می‌شود کمتر صحبت کنید و ذهن و بدن خود را وارد حالت مدیتیشن کنید. حتی می‌توانید تنفس ذهنی را انجام دهید که باعث کاهش تنش عضلانی می‌شود و مزایای ماساژ را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، اگر از پزشک درخواست کرده‌اید که از روش‌های افزایش فشار و تکنیک‌های بافت عمقی برای کمک به بهبودی خود از آسیب استفاده کند، کلید اصلی ارتباط است. اطمینان حاصل کنید که در مورد میزان فشاری که نیاز دارید و چه نواحی خاصی احساس درد و یا گرفتگی دارند، بازخورد منظمی به ارائه دهنده ماساژ خود بدهید.

اگر در طول ماساژ به خواب بروید چه اتفاقی می‌افتد؟

این امر کاملا معمول است که افراد در طول ماساژ آرامش بخش به خواب بروند. پزشکان معمولا این حالت را به عنوان یک مزیت و نشانه‌ای می‌دانند که آنها حداکثر آرامش را به مشتریان خود ارائه داده‌اند. از تجربه ماساژ خود لذت ببرید و انتظار نداشته باشید که در کل زمان بیدار و هوشیار بمانید. بسیاری از مشتریان به بدن و ذهن خود اجازه می‌دهند تا در حالت عمیق آرامش بخش “مجددا راه اندازی شود”.

اگر احساس ناراحتی داشتید آیا می‌توان ماساژ را متوقف کرد؟

قطعا! شما همیشه در جلسه ماساژ درمانی تحت کنترل هستید. اگر از هر جنبه‌ای از این درمان ناراحت هستید، می‌توانید از پزشک بخواهید تا ماساژ خود را متوقف کند.

به یاد داشته باشید، با بحث در مورد مسائل بالقوه با پزشک قبل از اینکه به وجود آیند، می‌توانید از تجربه مثبت اطمینان حاصل کنید. اغلب پزشکان در ابتدای کار با بیمار خود مصاحبه می‌کنند تا از تاریخچه پزشکی و نیازهای آن‌ها اطلاع پیدا کنند. زمانی را برای به اشتراک گذاشتن هرگونه نگرانی که دارید، از جمله هر گونه احساس خجالت در مورد بدن خود، نگرانی در خصوص حریم شخصی و روش کار و البته اهداف خود برای این ماساژ، سپری کنید.

پس از ماساژ درمانی چه احساسی خواهید داشت؟ 

اکثر افراد احساس آرامش بسیار دارند. بعضی از آنها از درد و ناراحتی دراز مدت ناشی از تنش یا فعالیت تکراری رهایی می‌یابند. پس از یک دوره اولیه احساس آرام شدن، اغلب افراد افزایش انرژی، هوشیاری بیشتر و بهره وری بالاتر را تجربه می‌کنند که می‌تواند روزها ادامه یابد. از آن جا که در طی ماساژ، سمومی از بافت‌های نرم شما آزاد می‌شوند، توصیه می‌شود مقدار زیادی آب بعد از ماساژ بنوشید. پزشکان گاهی اوقات توصیه می‌کنند که حمام نمکی گرم داشته باشید که باعث آزاد شدن سمومی می‌شود که ممکن است از ماساژ درمانی به جنبش در آمده باشند.

چه زمانی باید از ماساژ درمانی اجتناب کنید؟

پزشکان درمان‌های غیر تهاجمی و غیر دارویی را برای بسیاری از انواع آسیب و درد ارائه می‌دهند. با این حال، ماساژ برای همه مناسب نیست. افراد مبتلا به فشارخون بالا، ترومبوز عمقی ورید و بیماری‌های پوستی خاص باید قبل از ماساژ توسط پزشک بررسی شود. اگر تب دارید، احساس سرگیجه می‌کنید یا اخیرا تصادف کرده‌اید، بهتر است جلسه ماساژتان را به تعویق بیندازید

ماساژ درمانی چقدر هزینه دارد؟

هزینه ماساژ درمانی برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی نظیر موقعیت مکانی شما و تخصص خاص و خدمات ارائه دهنده بستگی دارد.

error: Content is protected !!