امضای تفاهم نامه انتقال دانش واکسن روتاویروس میان پاستورو شرکت هندی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وبدا، براساس اعلام انستیتو پاستور به دنبال بیش از ۲ سال مذاکرات مستمر میان انستیتو پاستور ایران و شرکت بهارات هند جهت همکاری مشترک در حوزه واکسن روتاویروس، قراردادی به صورت مجازی توسط دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران و دکتر کریشنا الا مدیر شرکت بیوتک بهارات هند و با حضور سفرای دو کشور، امضا شد.

گفتنی است؛ با این اقدام، شاهد گامی بسیار موثر در کاهش میزان موارد ابتلای سرپایی و بستری در کودکان خواهیم بود.

طبق توافقنامه امضاشده میان انستیتو پاستور ایران و شرکت واکسن سازی بهارات بایوتک هند، دو طرف برای انتقال فن آوری تولید واکسن روتا ویروس به کشور و تولید داخلی این محصول همکاری خواهند کرد.

طی مراسمی که عصر روز ۲۷ خرداد با حضور روسای دو موسسه بزرگ تولید واکسن انستیتو پاستور ایران و موسسه واکسن سازی بهارات بایوتک هند برگزار شد، قراردادی به منظور تامین واکسن «روتا ویروس» جهت استفاده در نظام واکسیناسیون داخلی و همچنین انتقال فن آوری برای تولید داخلی این واکسن، میان طرفین به امضا رسید.

به گزارش سفارت ایران در دهلی نو،  در این نشست هر دو طرف آمادگی و علاقمندی خود را برای توسعه مناسبات در زمینه های بهداشت و درمان و تولیدات مشترک بیشتر در حوزه واکسن ابراز کردند.

محسن  اسدی لاری؛ قائم مقام امور بین المللی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم ضمن قدردانی از سفرای جمهوری اسلامی ایران به ویژه در هند، روسیه و چین برای تسهیل همکاری ها و تامین نیازهای داخلی برای مقابله با شیوع کرونا، عنوان کرد که همکاری با شرکت بهارات تنها به واکسن روتاویروس محدود نگردیده و به سایر زمینه ها هم تسری خواهد یافت.  
علی چگنی؛ سفیر کشورمان در هند نیز با اشاره به بازدید خود از شرکت واکسن سازی بهارات بایوتک و تمجید از ظرفیت های این شرکت بر ضرورت تقویت همکاری های دو کشور برای تولیدات مشترک در زمینه واکسن تاکید کرد. همچنین ابراز امیدواری کرد تا هرچه زودتر زمینه ارسال باقیمانده واکسن های کرونا تولیدی شرکت بهارات هند (موسوم به کووکسین) به کشورمان فراهم گردد.
این توافقنامه می تواند مبنایی برای همکاری های بیشتر دو طرف در زمینه تولید مشترک واکسن و تامین نیاز داخلی با بومی سازی و انتقال فن آوری های روز دنیا، قرار گیرد.

error: Content is protected !!