برای چکاپ کامل چه آزمایش هایی لازم است انجام شود؟

آزمایش چکاپ یکی از مهم ترین آزمایشاتی است که برای به صورت دوره ای و در زمان های خاص، برای بررسی میزان سلامت جسمانی و احتمال ابتلا به برخی بیماری های خاص در افراد انجام می شود. آزمایش چکاپ بر خلاف سایر آزمایش هایی که در هنگام بیماری و وجود یک مشکل خاص، برای فرد تجویز می شود، به منظور پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به بیماری برای فرد انجام می شود.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با بهره گیری از کادر مجرب و متخصص، آماده است تا کلیه تست های مربوط به آزمایش چکاپ خانم ها ، آزمایش چکاپ آقایان  را به صورت غیر حضوری پذیرش کرده و با انجام خون گیری در محل کار یا محل زندگی شما، شما را از مراجعه حضوری به آزمایشگاه و صرف وقت و هزینه اضافی، باز دارد.

آزمایش چکاپ می تواند شامل موارد بسیاری باشد. در حالت کلی و به صورت روتین، آزمایشاتی مانند آزمایش خون، آزمایش تیروئید، آزمایش عفونت های ویروسی و غیره، در آزمایش چکاپ توسط پزشک درخواست می گردد. 

برای چکاپ کامل چه آزمایش هایی لازم است انجام شود؟ - آنی آزما

چرا انجام آزمایش چکاپ کامل بدن ضروری است ؟

آزمایش چکاپ همان گونه که از اسم آن نیز می توان فهمید، یک آزمایش کنترلی می باشد که برای اندازه گیری فاکتورهای مختلف خونی و ادراری فرد توسط پزشک درخواست می شود. بررسی این فاکتورها و کم و زیاد شدن آنها می تواند به شما و پزشکتان این امکان را فراهم نماید تا در صورت ابتلا به یک بیماری خاص مثل دیابت، میزان و شدت بیماری خود را تعیین کنید. همچنین از آزمایش چکاپ برای بررسی احتمال ابتلا به یک بیماری خاص در آینده و به منظور پیشگیری از ابتلا به آنها نیز استفاده می شود.

بررسی آزمایش چکاپ اطلاعات مهمی در مورد نحوه تغییر شرایط جسمانی شما با افزایش سن در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند تا تصمیمات لازم را برای این تغییرات اتخاذ نمایید. نکته مهم در مورد این نوع آزمایش ها، انجام دوره ای و مرتب آنهاست. آزمایش چکاپ باید به صورت دوره ای و در فواصل زمانی تعیین شده انجام شود تا با بررسی آزمایش و نتایج قبلی، میزان تغییرات بدنی شما مشخص گردد.

برای چکاپ کامل چه آزمایش هایی لازم است انجام شود؟ - آنی آزما

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در مورد آزمایش چکاپ وجود دارد، مراجعه حضوری به آزمایشگاه و صرف وقت و هزینه بسیار برای این کار می باشد. شما اغلب مجبور هستید تا یک روز را صرفا برای انجام آزمایش خود کنار بگذارید و وجود عواملی مثل ترافیک و آلودگی هوا و هم چنین نبود جای پارک در مرکز شهر، می تواند باعث دشوارتر شدن انجام آزمایش چکاپ شود.

برای حل این موضوع، آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تاسیس شده است تا با پذیرش غیر حضوری بیماران و انجام خون گیری در محل زندگی یا محل کار فرد، این مشکلات را به حداقل برساند و با ارائه جواب های آزمایش به صورت آنلاین و اینترنتی، روند انجام این آزمایشات را تسریع بخشد.

برای چکاپ کامل چه آزمایش هایی لازم است انجام شود؟ - آنی آزما

آزمایش چکاپ کامل برای پیشگیری از بیماری ها

یکی از آزمایش هایی که در آزمایشگاه کاربرد زیادی دارد، آزمایش چکاپ می باشد. در این آزمایش، شرایط کلی بدن شما به صورت دوره ای و در فواصل زمانی معین مورد بررسی قرار می گیرد. برای انجام آزمایش چکاپ حتما نیازی نیست که شما به بیماری خاصی مبتلا باشید. این آزمایش می تواند برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها نیز استفاده شود. از این آزمایش در مواردی مثل:

 • بررسی وضعیت کلی سلامت بدنی شما
 • بررسی مقادیر هورمونی مثل آزمایش تیروئید
 • بررسی احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی خاص مثل هپاتیت و ایدز
 • بررسی عملکرد ارگان های مختلف بدن مثل کبد و کلیه
 • بررسی بیماری های مختلف ژنتیکی فرد

انجام این آزمایش به صورت دوره ای و منظم می تواند اطلاعات جامع و کاملی در مورد بیماری های احتمالی شما به پزشک ارائه نماید. برای گرفتن آزمایش چکاپ کافیست با همکاران ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تماس حاصل نمایید تا از شما یک نمونه خون گرفته شده و به آزمایشگاه ارسال گردد و شما بدون دردسر عملکرد کلی بدن خود و میزان سلامتی ارگان های مختلف را بررسی نمایید.

آزمایش چکاپ هر چند وقت یک بار باید انجام شود

به صورت کلی همه افراد با توجه به شرایط سنی و جسمانی که دارند، باید هر ۱۲ ماه یک بار آزمایش چکاپ داشته باشند. با این حال در برخی موارد خاص و با بروز برخی علائم، این مدت می تواند کوتاه تر نیز باشد. برخی موارد که باعث می شوند شما زودتر از یک سال آزمایش چکاپ خود را تکرار نمایید عبارتند از:

 • وجود برخی علائم دائمی و ناراحت کننده در شما. این علائم می توانند از یک خستگی و احساس ضعف ساده شروع شده و به علائمی مانند احساس درد و ناراحتی ختم شوند.
 • شما می خواهید میزان سلامت جسمانی خود را بهبود بخشید. آگاهی از برخی فاکتورهای خونی و دانستن مقادیر آنها، می تواند در انتخاب رژیم غذایی و همچنین میزان فعالیت بدنی که شما باید داشته باشید، کمک کننده باشد. مواردی مثل قند و چربی بالا باعث می شوند تا شما رژیم غذایی خود را اصلاح نمایید و همچنین مقادیر پایین ویتامین ها و مواد معدنی باعث می شوند تا شما مواد غذایی مغذی تری مصرف نمایید.
 • کاهش خطر و احتمال ابتلا به برخی بیماری های خاص. انجام آزمایش چکاپ به صورت دوره ای و مداوم، باعث می شود تا شما بتوانید میزان سلامتی خود را مدام زیر ذره بین قرار دهید و تغییرات ایجاد شده در فاکتورهای خونی و ادراری در شما می توانند بیانگر شروع یا احتمال ابتلا به یک بیماری خاص باشند.

لیست آزمایش های چکاپ کامل

به صورت کلی، نوع و تعداد آزمایشاتی که توسط پزشک برای یک فرد درخواست می شود، متفاوت است. آزمایش چکاپ با توجه به سن و شرایط جسمانی و علائم احتمالی که در فرد وجود دارد، مورد درخواست قرار می گیرد. برخی از این آزمایشات عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • آزمایش CBC
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش عفونت های ویروسی (Hbs – hpv – Hiv)
 • آزمایش های مربوط به ویتامین ها و مواد معدنی
 • آزمایش ادرار
 • و غیره

برای چکاپ کامل چه آزمایش هایی لازم است انجام شود؟ - آنی آزما 

آمادگی های مورد نیاز برای انجام آزمایش چکاپ

به طور معمول آزمایش چکاپ در برخی شرایط به آمادگی های قبلی نیاز دارد که شما با دستور پزشک و یا با راهنمایی آزمایشگاه، موظف به رعایت آنها می باشید. به عنوان مثال بسته به آزمایش های درخواستی توسط پزشک و بیمار شما باید:

 • برای حدود ۱۲ ساعت از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کرده و به صورت ناشتا نمونه خون خود را بدهید. خوردن آب در این گونه موارد مشکلی ندارد اما به غیر از آب شما نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.
 • قبل از انجام آزمایش، از خوردن برخی داروهای خاص باید پرهیز شود. این داروها می توانند بر نتایج نهایی آزمایش تاثیر بگذارند. نمونه ای از این داروها می توان به داروهای هورمونی یا داروهای آنتی بیوتیک اشاره نمود.

رعایت نکات توصیه شده در آزمایش چکاپ ضمن اینکه باعث دقیق تر شدن جواب های آزمایش شما می شود، بلکه از تکرار و هدر رفتن انرژی و زمان فرد و کادر آزمایشگاه نیز جلوگیری می نماید.

هزینه آزمایش چکاپ کامل

برای انجام آزمایش چکاپ در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما، کافیست شما به سایت آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از طی مراحل پذیرش و بارگذاری نسخه در سایت، نسبت به زمان دهی برای انجام نمونه گیری و محاسبه هزینه آزمایش اقدام نمایید. نمونه شما در هر مکانی که راحت تر باشید انجام می شود و پس از رعایت نکات مورد نیاز برای نمونه گیری مانند ناشتایی، نمونه خون و ادرار توسط همکاران ما انجام می شود.

پس از آن، نمونه شما برای انجام آزمایشات مورد درخواست، به آزمایشگاه ارجاع داده می شود. جواب نهایی تست های شما بسته به نوع آزمایش و میزان زمان بر بودن جواب آنها، در طی کوتاه ترین زمان آماده شده و شما می توانید پرینت جواب های خود را نیز به صورت غیر حضوری و از طریق سایت آزمایشگاه دریافت نمایید.

شما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه های خود، دقیق ترین و سریع ترین جواب ها را نیز دریافت خواهید کرد.

error: Content is protected !!