بسیاری از درمان‌های زیبایی بیشتر شبیه فاجعه هستند!

بسیاری از درمان‌های زیبایی بیشتر شبیه فاجعه هستند!او متولد تهران است، در تهران درس خوانده و تخصص جراحی لثه که جز بهترین تخصص‌های دندانپزشکی محسوب می‌شود را در تهران گرفته و جز نفرات اول برد تخصصی بوده!

این خانم دکتر جوان و متخصص، علی‌رغم جوان بودن و البته خانم بودن، یک کلینیک کاملا مجهز و تخصصی را در شهر آبادان راه‌اندازی کرده و آن را با حضور چندین دندانپزشک مدیریت می‌کند. اتفاقی که در کشور ما کمتر شاهدش هستیم.

او این روزها علاوه بر مدیریت کلینیک و انجام وظایف دندانپزشکی، سعی می‌کند با تولید محتواهای تخصصی در حوزه دندانپزشکی در صفحه اینستاگرامی خود [از اینجا ببینید]، مردم عادی را به زبان ساده با درمان‌ها تخصصی دندانپزشکی آشنا کند! و به قول خودش با محتواهای غیرعلمی، تبلیغات‌ غلط و فرهنگ‌سازی‌های اشتباه در شبکه‌های اجتماعی مقابله کنه.

در ادامه گفتگوی تحریریه تیتنت با دکتر زهرا راستگو را می‌خوانید

خانم دکتر شما تهران بزرگ شدید و در تهران هم درس خواندید و تخصص گرفتید چطور شد که تصمیم گرفتید یک کیلینیک تخصصی و مجهز را در شهری مثل آبادان راه اندازی کنید؟

اول از همه این باید را بگویم که من این رشته را خواندم که مفید باشم یعنی بیش از هر ویژگی دیگری، دندانپزشک بودن برای من باید حس مفید بودن داشته باشد. کار کردن در شهر آبادان سختی‌های خودش را دارد اما آبادان ویژگی‌هایی هم دارد که باعث می‌شود من آنجا را به کار کردن در تهران ترجیح بدهم.

کار کردن در آبادان سخته، چون من اهل آبادان نیستم. البته الان با گذشت این همه سال؛ دیگر خودم را یک آبادانی می‌دانم! اما سال‌های اول با زبان بومی آنجا، ویژگی‌های فرهنگی و عرفی آنها آشنایی نداشتم و این  کمی کار را برای من دشوار می‌کرد.

خوشبختانه شهر آبادان مردمان بسیار خونگرم و فوق‌العاده‌ای داره که باعث می‌شود شما در مدت کوتاهی به آنجا وفق پیدا کنید و حتی عاشق این شهر زیبا و مردمانش مهربانش بشوید. بطور کلی کار کردن برای مردم آبادان مثل یک اتفاق جذاب شما را جذب خودش می‌کند به طوری که ترجیح می‌دهید همان‌جا بمانید و جای دیگری نروید!

یعنی شما به خاطر درآمد بیشتر آبادان را انتخاب نکردید؟ فکر نمی‌کنید مطب داشتن در تهران درآمد بیشتری دارد و کارکردن هم برایتان راحتتر بود؟

درآمد بیشتر هیچ وقت برای من اولویت نبوده چراکه برای منی که تهرانی هستم و کل خانواده‌ام ساکن تهران هستند، کار کردن در تهران هم راحت‌تر بود و از نظر درآمدی خیلی بهتر بود چون متوسط درآمد مردم در تهران خیلی بیشتره در حالی که هزینه مواد و تجهیزات فرقی نمی‌کنه بلکه در آبادان بیشتر هم هست.

پس دلیل اصلی شما چی بود؟

همانطور که گفتم مهمترین دلیل من برای دندانپزشک شدن و گرفتن تخصص این بوده که مفید باشم. خب آن زمان تقریبا در کل استان خوزستان به غیر از اهواز متخصص لثه‌ای نبود.

به همین دلیل من احساسم این بود که در آبادان خیلی مفیدتر هستم. به نوعی اولین متخصص جراحی لثه در این مناطق بودم و تا قبل از اینکه من بیایم، خیلی از مردم مجبور بودند برای جراحی‌های تخصصی به شهرهای اطراف مراجعه کنند پس طبیعتا چون در آنجا به حضور من نیاز بود، خیلی بیشتر احساس مفید بودن می‌کردم.

الان چطور؟

الان هم وضعیت تقریبا به همین صورته و در استان کمبود متخصص داریم. به طوری که ما داریم با بیشترین ظرفیتمان به مردم خدمت‌رسانی می‌کنیم.

بسیاری از درمان‌های زیبایی بیشتر شبیه فاجعه هستند!

چرا این رشته را انتخاب کردید؟ معمولا تصور این که یک خانم جراح باشه و کارهای خشن انجام بده سخته!

البته جراحی کار خشن نیست! یک سری اصول و ضوابط دارد و اتفاقا خانم‌ها به دلیل دقت ذاتی که به جزئیات دارند در جراحی‌های حساس و ظریف می‌توانند خیلی موفق باشند. اینکه چرا من رشته جراحی لثه را انتخاب کردم صرفا به دلیل علاقه شخصی خودم به جراحی بوده.

شما یک متخصص جراحی لثه هستید. این تخصص چیه؟ اساسا یک متخصص جراحی لثه چه تفاوتی

 با یک دندانپزشک عمومی داره؟

خب دوره دندانپزشکی عمومی یک دوره ۶ ساله هست که دانشجوها بعد از گذراندن آن، دندانپزشک به حساب می‌آیند و حق دارند درمان‌های دندانپزشکی و بعضی جراحی‌های داخل دهانی را برای بیماران انجام بدهند. اما برای دندانپزشکی یکسری تخصص‌های نه گانه هم تعریف شده که تخصص جراحی لثه یا پریودنتیست یکی از آن‌هاست و کسانی که در امتحان تخصص قبول می‌شوند باید علاوه بر آن ۶ سال دوره عمومی، ۳ سال دوره تخصص را هم بگذرانند.

فرق این دوره تخصصی اینه که در دوره تخصص، اعتماد به نفس و دانش علمی دندانپزشک بسیار بالاتر میره و جراحی را بسیار روان‌تر و منطبق با اصول علمی و اطلاعات به روز آموزش می‌بیند و انجام می‌دهد.

برای مثال یک متخصص جراحی لثه در طول دوره تخصص خودش باید حدود ۱۰۰ عدد جراحی کاشت ایمپلنت زیر نظر اساتید و منطبق با روش های علمی انجام بدهد تا بتواند به عنوان یک متخصص جراحی لثه فارغ التحصیل شود. خب مسلماً کسی که در دوره دانشجویی تجربه کاشت ۱۰۰ ایمپلنت موفق را داشته با کسی که چنین تجربه‌ای نداشته و بدون حضور اساتید و متخصصین با آزمون و خطا روی بیماران می‌خواهد به این جراحی حساس مسلط بشود، قابل مقایسه نیست.

بنابراین اعتماد به نفس و دانش علمی یک متخصص جراحی لثه بیشتر خواهد بود و از همه مهمتر برای شرایط و اتفاقات پیش‌بینی نشده در حین جراحی آمادگی لازم را دارد و همین هم باعث می‌شود میزان موفیقت درمان توسط دندانپزشکان متخصص نرخ بالاتری داشته باشد. البته نباید زحمت دندانپزشکان عمومی نادیده گرفته شود من خیلی‌ها را می‌شناسم که مهارت‌های فوق‌العاده‌ای دارند!

اصلی‌ترین کاری که یک متخصص جراحی لثه انجام می‌دهد چیه؟

همانطور که از اسم این تخصص معلومه، تمام جراحی‌های مرتبط با بافت نرم و سخت داخل دهان یعنی لثه و استخوان فک جز کارهای تخصصی یک متخصص جراحی لثه محسوب می‌شود. در کنار این، نحوه مدیریت و برخورد با بافت نرم دهان جز مهمترین کارهای ماست که کار بسیار ظریف و حساسیه. اما معروف‌ترین و یکی از تخصصی‌ترین درمان‌هایی که ما انجام می‌دهیم درمان کاشت ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت را که همه دندانپزشکا انجام می‌دهند!

بله همه می‌توانند درمان ایمپلنت را انجام بدهند و انجام هم می‌دهند و ایرادی هم نداره. اما جراحی کاشت پایه ایمپلنت به طور تخصصی نیاز به مدیریت صحیح بافت نرم داره و گاهی هم شرایط خاصی وجود داره که نیاز به انجام جراحی گسترده‌‌ای مثل جراحی پیوند استخوان فک و پیوند لثه خواهد بود که اینها در حوزه تخصص یک متخصص جراحی لثه محسوب می‌شود.

کمی بیشتر توضیح می‌دهید؟

ببینید اساسا درمان ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته است. خب خیلی‌ها معمولا با تاخیر برای جراحی ایمپلنت اقدام می‌کنند همین باعث میشه سینوس رشد کنه و استخوان فک آنها تحلیل بره یا مثلا به دلایل دیگری فرد یک سری شرایط استنثنایی داشته باشه که نتوان برای او جراحی کاشت پایه ایمپلنت را انجام داد. در این صورت باید برای این افراد جراحی‌های سینوس لیفت، بازسازی استخوان فک و یک سری جراحی‌های دیگری انجام داد که پیش نیاز جراحی کاشت پایه ایمپلنت خواهد بود.

سوتیتر: این مشکلاتی که در درمان ایمپلنت، مثل دیده شدن پیچ ایمپلنت، لق شدن پایه ایمپلنت، عفونت و غیره را مشاهده می‌کنید به دلیل عدم بازسازی بافت‌ها و ارجاع ندادن به متخصص است. به طور خلاصه موفقیت درمان ایمپلنت و راز ماندگاری آن به نحوه برخورد با بافت نرم و سخت بستگی دارد

اینکه پیچ‌های ایمپلنت بعضیا دیده میشه به همین علت است؟

بله دقیقا! درواقع چون بافت لثه و استخوان به درستی بازسازی نشده، این اتفاق می‌افتد. که درواقع یک متخصص لثه با مدیریت صحیح وضعیت بافت نرم و سخت، از وقوع این مشکلات و یک سری مشکلات دیگر جلوگیری می‌کند

ولی دندانپزشکان عمومی نمی‌توانند این کار را انجام دهند؟

دندانپزشکان عمومی که کار ایمپلنت انجام می‌دهند در خیلی از این موارد، بیمار را به متخصص جراحی لثه ارجاع می‌دهند. اما خب این مشکلاتی که در درمان ایمپلنت، مثل دیده شدن پیچ ایمپلنت، لق شدن پایه ایمپلنت، عفونت و غیره را مشاهده می‌کنید به دلیل عدم بازسازی بافت‌ها و ارجاع ندادن به متخصص است.

به طور خلاصه موفقیت درمان ایمپلنت و راز ماندگاری آن به نحوه برخورد با بافت نرم و سخت بستگی دارد، اگر بازسازی‌های مناسب بافت‌ها در قبل و بعد از درمان به درستی انجام بشه، حتما درمان موفقی خواهیم داشت.

یکی از  مسائل جالب در مورد شما، ویدیوهای آموزشی تخصصی هست که در صفحه اینستاگرام شخصی خودتان به اشتراک میزارید؛ چرا این کار را انجام می‌دهید و هدفتان چیست؟

ما در درجه اول برای کمک به بالا بردن سطح آگاهی جامعه در مورد بهداشت دهان و دندان این کار را انجام می‌دهیم. که به طور کلی این یکی از وظایف دندانپزشکان هم هست.

حتی سازمان نظام پزشکی همیشه از دندانپزشکان می خواهد که به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، به آموزش شیوه های رعایت بهداشت دهان و دندان به مردم توجه ویژه داشته باشند.

ویدیوهایی که در صفحه من منتشر می‌شود سه بخش کلی دارد؛ یک بخش توصیه‌های کلی درباره رعایت بهداشت دهان و دندان، یک بخش آشنایی کلی مخاطبان با انواع درمان‌های دندانپزشکی و بخش سوم و مهم هم به نوعی توضیح تخصصی فرآیندهای جراحی به صورتی که برای عموم قابل فهم باشد.

توضیح فرآیندهای تخصصی چه فایده‌ای برای مردم عادی داره؟

ببینید یک نکته مهم برای اینکه در دندانپزشکی درمان موفقی داشته باشید اینه که با درمان‌ها آشنا باشید. ما در در این ویدئوها مزایا و معایب درمان‌ها و راه‌های پیشگیری از بسیاری از جراحی‌های گسترده را توضیح می‌دهیم. این باعث میشه بیمار حتی قبل از آمدنش به کیلنیک، نسبت به درمان های دندانپزشکی آگاهی داشته باشه و تا حدودی از مزایا و معایب آن‌ها مطلع باشه.

در نتیجه فرایند تعامل بیمار با دندانپزشک خیلی بهتر خواهد شد و به دندانپزشک و طرح درمان پیشنهادی او راحتتر اعتماد میکنه و به همین دلیل احتمالا درمان با کیفیت بالاتری بدست خواهد آورد.

مثلا خیلی از بیماران ما با دیدن این ویدئوها، ترسشان از جراحی‌ها و فرآیندهای درمان کمتر میشه و استرس بسیار کمتری را تجربه می‌کنند.

نکته مهم دیگر این است که این روزها در فضای مجازی درمورد همه چیز حرف زده میشه و خیلی وقتا می‌بینیم که در مورد مسائل دندانپزشکی، درمان‌ها و چیزهای دیگر کلی اطلاعات غلط و غیر علمی منتشر می‌کنند و بعضا هم وایرال میشوند. این اطلاعات غلط بالاخره تاثیر خودش را در ذهن بیمار می‌گذارد و بیمار برداشت‌های اشتباهی از بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی پیدا می‌کند. مثلا ما روزانه با افرادی مواجهیم که فکر می‌کنند با درمان بلیچینگ قراره معجزه رخ بدهد و نتیجه‌ای که درمان‌هایی مثل کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی هم ندارند را از بلیچینگ انتظار دارند یا خیلی‌ها فکر می‌کنند با جرمگیری ممکنه به دندان‌هایشان آسیب وارد بشه! که هر دوی اینها کاملا غلطه و مبنای علمی و تجربی نداره.

به عنوان یک مثال جدی‌تر، ما یک موضوعی داریم تحت عنوان نچرال بیوتی یعنی زیبایی طبیعی! به این معنی که اگر قراره درمان زیبایی برای فردی انجام بشه باید این درمان طوری باشد که زیبایی طبیعی فرد را خدشه‌دار نکنه؛ بلکه صرفا ضعف‌های او را بپوشاند!

اما همین اتفاقات غلط در شبکه‌های مجازی و تبلیغات‌های فریبنده باعث شده که ذهنیت مردم طوری تغییر کنه که مثلا فکر می‌کنند هرچقدر دندان سفیدتر باشه بهتره! درحالی که رنگ دندان‌ها در پروتزهای ایمپلنت یا در درمان‌هایی مثل کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی باید بر اساس رنگ پوست، مو، جنسیت و یک سری شاخص‌های علمی انتخاب بشود تا لبخند طبیعی به چشم بیاید و باعث یک ناهماهنگی زننده در صورت فرد نشود. به همین دلیل این‌روزها می‌بینیم بسیاری از درمان‌های زیبایی بیشتر شبیه فاجعه هستند تا یک درمان زیبایی واقعی! البته در این خصوص نمی‌شود فقط دندانپزشکان را مقصر دانست چراکه گاهی این خواست بیمار هست و طبیعتا چون فرهنگ درست در این زمینه وجود ندارد، توضیحات دندانپزشک هم تاثیری در تغییر تصمیم بیمار نخواهد داشت.

بله اینطور تبلیغات و محتواها زیاد دیده می‌شود…

حتی این تبلیغات غلط گاهی به جاهای بدتر از این هم می‌رسد ما به وفور تبلیغاتی مثل بهترین دندانپزشک آبادان، دندانپزشکی ارزان و… می بینیم که اینجور تبلیغات فریبنده در شان یک دندانپزشک نیست و اتفاقاً بعد از کمی پرس و جو متوجه می شویم که اکثریت اصلاً دندانپزشک نیستند و معمولاً دندانسازهای تجربی هستند که به لحاظ قانونی حق درمان ندارند و با سواستفاده از فضای مجازی مردم را فریب می‌دهند.

میان تیتر: با فرهنگ‌سازی ذهنیت غلط مردم را اصلاح می‌کنیم

پس تبلیغاتی مثل بهترین دندانپزشک یا دندانپزشکی ارزان بیشتر برای فریب مردم استفاده می‌شود؟

ببینید حرفه پزشکی یک حرفه مقدس است و باید حرمت آن حفظ بشود، من اساتید واقعا بزرگی در دندانپزشکی می‌شناسم که استاد من هم بودند اما هرگز خودشان را بهترین دندانپزشک تهران یا بهترین دندانپزشک کشور معرفی نکردند! در حالی که واقعاً هم این القاب شایسته آن ها بود؛ اما باید شان این رشته حفظ بشود. شاید من متخصص جراح لثه باشم و تا الان بیش از چندین هزار واحد جراحی ایمپلنت انجام داده باشم اما حق ندارم خودم را بهترین جراح ایمپلنت در آبادان معرفی کنم در حالی که حتی اساتید با سابقه دندانپزشکی هم چنین جسارتی ندارند.

شما دارید همزمان یک جور فرهنگ سازی هم می‌کنید؟

بله دقیقا. علاوه بر این مواردی که گفتم، در بعضی از موارد از بیماران می‌خواهیم قبل از اینکه برای درمان مراجعه کنند حتما ویدیوها را با دقت ببینند و اگر سوالی یا ابهامی دارند از من بپرسند. کلا سعی می‌کنیم در این بستر با تعامل بیشتر با مخاطبان، خیلی از سوالات آنها را پاسخ بدهیم و به طور کلی ذهنیت‌ غلط آنها را اصلاح کنیم.

در دانشگاه تدریس نمی‌کنید؟ فکر نمی‌کنید در بستر دانشگاه بهتر بشه فرهنگ سازی کرد؟

 حقیقتش یک مدت در دانشگاه تدریس می‌کردم اما احساس کردم همزمانی اداره کلینیک، جراحی و تدریس ممکنه به کیفیت هر کدام از این کارها آسیب وارد کنه به همین دلیل ترجیحم این بود که تدریس را کنار بگذارم. اما این که در بستر دانشگاه بشه برای عموم مردم فرهنگ‌سازی کرد، بعید می‌دانم چون به هر حال شما در دانشگاه با یک تعداد محدودی دانشجو طرف هستید و برد بحث‌های علمی و فرهنگ‌سازی به آنها محدود خواهد شد. درحالی که در فضای مجازی شما محدودیتی ندارید و عمده فرهنگ‌سازی‌ها غلط و مباحث اشتباه در آنجا اتفاق می‌افتد که به نظرم بهتره همانجا به آنها پاسخ داد.

بسیاری از درمان‌های زیبایی بیشتر شبیه فاجعه هستند!

چطور می‌شود یک دندانپزشک متخصصی مثل شما که هم در روز چندتا جراحی انجام می‌دهد و هم یک کلینیک را مدیریت می‌کند، این همه ویدیو آموزشی تولید ‌کنه، فرهنگ سازی ‌کنه و با کلی مخاطب هم در تعامل باشه؟

خب ما یک تیم حرفه‌ای رسانه‌ای داریم و با یک سیاستگذاری مشخص و برنامه هفتگی سعی می‌کنیم این کار را مدیریت کنیم و به شکل مطلوبی انجام بدهیم.

بر چه اساسی موضوعی را انتخاب می‌کنید تا درموردش حرف بزنید و فرهنگ سازی کنید؟

ما به همراه تیم رسانه‌ای‌امان اول سعی می‌کنیم نیازهای مخاطب را بشناسیم و آنها را اولویت‌بندی کنیم و بعد انتخاب می‌کنیم که ابتدا سراغ کدام موضوعات برویم. البته بعضی از موضوعات تخصصی را بدون توجه به فضاهای رسانه‌ای یا نیاز مخاطب، انتخاب می‌کنیم که از نظر ما لازمه مخاطب متقاضی درمان،‌ حتماً آنها را بداند. به طورکلی باید کاری کنیم که تصور مردم نسبت درمان‌های دندانپزشکی اصلاح شود.

کلا این فعالیت رسانه‌ای چقدر وقت از شما می‌گیرد؟

ما یک اتاق فکر رسانه‌ای داریم و برای تک تک کلماتی که در ویدئوهایمان گفته می‌شود فکر می‌کنیم، بحث می‌کنیم و با مطالعه ابعاد موضوع، در نهایت تصمیم گیری می‌کنیم.

این فرآیند به طور متوسط برای من حدود ۲ ساعت در روز وقت می‌گیرد و تیم رسانه‌ای سه نفره ما هم که کارهای مطالعاتی، تهیه متون تخصصی، بخشی از کارهای تعاملی با مخاطب و کارهای دیگری مثل تدوین تخصصی و غیره را انجام می‌دهد، حداقل شش ساعت در روز فعالیت دارند.

اداره کردن یک کیلینیک تخصصی با چند دندانپزشک و دستیار و منشی و روزانه کلی مراجعه‌کننده کار سختی است؟

به هر حال اداره کردن یک کیلینیک واقعا کار راحتی نیست بخصوص که ما تا الان سعی کردیم آن را در حد استاندارد‌های روز دندانپزشکی نگه داریم و این یعنی در انتخاب دندانپزشک‌هایی که در کلینیک ما کار می‌کنند باید بسیار دقیق باشیم و از مهارت، دقت و کیفیت درمان آن‌ها مطمئن باشیم.

در کنار آن در انتخاب دستیار و پرسنل پذیرش مطب هم باید خیلی دقت کنیم و روزانه آنها را تحت نظر داشته باشیم. چراکه آن‌ها اولین کسانی هستند که با بیماران برخورد می‌کنند و حتماً باید آموزش های لازم را دیده و برخورد خوب و صمیمانه‌ای با بیماران داشته باشند و با وقت‌دهی مناسب از تلف شدن وقت بیمار و شلوغ شدن سالن انتظار جلوگیری کنند.

میان تیتر: افزایش قیمت دلار، تامین مواد و تجهیزات دندانپزشکی را دشوار کرده

با وضعیت شیوع ویروس کرونا دچار مشکل نشدید؟

قطعا ما هم متاثر از این فضا دچار مشکلات متعددی شدیم و کار پرسنل مطب برای رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی خیلی حساس‌تر شده و سعی می‌کنیم نظارت دقیقی روی آنها انجام بشود.

البته ما اجازه نمی‌دهیم که این شرایط باعث شود وقت مناسب برای تعامل با بیمارهایمان اختصاص ندهیم.

 چراکه اعتقاد داریم که هرچقدر یک دندانپزشک برای ارائه توضیحات و مشاوره دقیق به بیمار وقت بگذارد، میزان رضایت بیمار از درمان بالاتر می‌رود و نتیجه بهتری حاصل می‌شود؛ به طورکلی همه بیماران دوست دارند با دندانپزشک خود ارتباط دوستانه‌ای داشته باشند و بتوانند راحت سوالات و دغدغه‌هایشان را با او در میان بگذارند.

سوتیتر: بسیاری از مردم آبادان به دلایل ژنتیکی دچار تیرگی لثه هستند که البته این بیماری محسوب نمی‌شود و مشکلی هم برای کسی ایجاد نمی‌کند. فقط در زیبایی تاثیر دارد که آن هم ما با استفاده از فناوری لیزر به راحتی در عرض چند دقیقه درمانش می‌کنیم

شرایط اقتصادی این روزها چقدر روی شما تاثیر گذار بوده؟ به لحاظ تامین مواد و تجهیزات مورد نیازتان دچار مشکل نشدید؟

طبیعتاً ماهم مثل بقیه از این فضای اقتصادی ضربه خوردیم. افزایش قیمت دلار، تامین مواد و تجهیزات دندانپزشکی را با دشواری‌های متعددی رو برو کرده.

اما با وجود همه مشکلات، هیچ وقت اجازه ندادیم مواد با کیفیت نازل وارد کیلینیک ما بشود. به همین دلیل مجبور هستیم همان مواد با کیفیت قبلی را به چند برابر قیمت همیشگی و با سختی زیاد تهیه کنیم

 این از طرفی است که با توجه وضعیت اقتصادی مردم نمی‌شود به شکل واقعی تعرفه‌ها را افزایش داد و به مردم بیش از این فشار وارد کرد! بنابراین ما تصمیم گرفتیم حتی با اینکه متضرر می‌شویم، باز هم سعی کنیم از بهترین مواد و تجهیزات استفاده کنیم. چون من اعتقاد دارم اعتبار چیزی نیست که بخواهیم روی آن حساب سود و زیان انجام بدهیم.

شما فقط در کلینیک خودتان مشغول هستید؟

در کنار کلینیک مدتی در بیمارستان طالقانی بودم و الان هم هفته‌ای یک روز در بیمارستان شرکت نفت هستم.

در این سال هایی که آبادان بودید وضعیت مردم را به لحاظ بهداشت دهان و دندان چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرایط بهداشت دهان و دندان مردم آبادان تا آنجایی که من اشراف دارم، به نظرم خیلی مطلوب نیست و ما معمولاً با بیمارانی که دچار بی‌دندانی کامل شده‌اند رو به رو هستیم که برایشان جراحی کاشت ایمپلنت دندانی انجام می‌دهیم. موارد جراحی لثه‌های عفونی و تحلیل رفته به خاطر عدم رعایت بهداشت به خصوص در بین افراد میانسال در آبادن نیز متاسفانه زیاد است. اما آن چیزی که من در این سال‌ها احساس کردم، این بود که خوشبختانه وضعیت نسبت به قبل خیلی بهتر شده و جوان‌ها نسبت به رعایت موارد بهداشتی اهتمام بیشتری دارند و همین باعث شده تمایل آنها به درمان‌های زیبایی مثل کامپوزیت ونیر یا لمینیت‌های سرامیکی بیشتر بشه.

بیماری یا پدیده خاصی در زمینه دهان و دندان بین مردم آبادان شیوع نداره؟

نه اتفاق خاصی که بخواهد مشکل اختصاصی مردم آبادان باشد وجود ندارد اما بسیاری از مردم آبادان به دلایل ژنتیکی دچار تیرگی لثه هستند که البته این بیماری محسوب نمی‌شود و مشکلی هم برای کسی ایجاد نمی‌کند. فقط در زیبایی تاثیر دارد که آن هم ما با استفاده از فناوری لیزر به راحتی در عرض چند دقیقه درمانش می‌کنیم

برای آینده برنامه شما چیه؟ و آیا همچنان در آبادان می مانید؟

فعلا شرایط طوری نیست که بشود درباره آینده تصمیم‌گیری کرد. اما قطعا تا زمانی که احساس کنم حضورم در آبادان مفیده، حتما می‌مانم. و اینکه به تهران یا شهر دیگری بروم، هنوز تصمیم قطعی ندارم.

error: Content is protected !!