تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانی

هر چند وقت یک بار عده ای یک روش درمانی را بر سر زبان ها می اندازند و ادعا میکنند که میتواند مؤثر باشد. اسب درمانی مثل موسیقی درمانی یکی از شیوه های بسیار متعددی است که برای بیماران روانی مورد استفاده قرار می گیرد. یک دوره ای موسیقی درمانی مد شده بودو از این روش بعنوان یک شیوه مؤثر درمانی یاد میشد . بطور کلی موسیقی درمانی، اسب درمانی و… ارامش بخش و تسکین دهنده هستند.

کارشناسان، اعتیاد به اینترنت را یک بیماری میدانند و تلاش های زیادی را برای درمان این بیماری به عمل آورده اند. اخیرا در کره جنوبی، کشوری که یکی از بیش ترین کاربران اینترنت و بالطبع معتادان به آن را دارد، اقدام جالبی برای برخورد با این پدیده انجام گردیده است و آن اسب درمانی معتادان به اینترنت است.» 

سوارکاری اعتماد به نفس  بچه ها را بالا می برد زیرا بچه ها متوجه این امر میشوند که میتوانند تنها افسار حیوان را در اختیار بگیرند و وی را کنترل میکنند .

پژوهش های نشان داده اند با کمک اسب میتوان توجه و تمرکز را بالا برد. اسب حیوان با هوشی است برای پیدا کردن جهت و به عشق دنبال سوارکارش میرود .

آن ها با کوچکترین حرکت سوارشان با حس وی هماهنگ میشوند سوارکار نمی تواند هیچ چیز را از اسبش دور کند. اسب ها میتوانند بگویند آیا شما هیجان زده ، عصبی یا شادمان هستید. کودکی که عدم تمرکز دارد هنگامی که سوار اسب میشود برای کنترل اسب بالاجبار مجبور به جمع کردن حواس میشود .

اسب ها میتوانند بعنوان آیینه ای از حس انسان عمل کنند، آنها همان هیجانات و عواطفی را از خود بروز می‌دهند که از ما دریافت نموده اند . آنها حیواناتی اجتماعی هستند که متعلق به گله و شکارند. به همین علت، احساسات و عواطفی قوی دارند که از آن بعنوان ابزاری برای ماندن در میان گله استفاده میکنند .

با این که سوارکاری می تواند چالش های خود را داشته باشد، ولی بسیاری از اشخاص وقت سپری شده در موقع سوارکاری را ارامش بخش می یابند. موقع سوارکاری شما باید بر روی تمامی مرحله های تمرین توجه کنید و در این حین بطور ناخواسته نگرانی ها و مشکلات روزانه خود را فراموش می کنید.

جدا از این، تنها همان حس خوشحالی و ازادی ای که در موقع سوارکاری حس می کنید و لذتی که از آن به دست می آورید، چه از یادگیری یورتمه رفتن و چه از مقام آوردن در مسابقه ها کشوری، بسیار متمایز از هر احساسی است که تابحال حس کرده اید و به نحوه فوق العاده ای سبب کاهش استرس و اضطراب میشود .

این که قابلیت این را داشته باشید که از حیوانی بسیار بزرگتر و تنومند تر از خودتان نگهداری کنید و وی را کنترل کنید، تأثیر باور نکردنی ای بر روی اعتماد به نفس شما میگذارد و خود به تنهایی هم حس فوق العاده ای به شما میدهد . همچنین اگر شما با حیوانی با این عظمت و قدرت کار می کنید در حالی که هر کار کوچک شما می تواند بر روی حیوان تأثیر بگذارد، بطور ناخواسته در قبال امنیت اسب و اطرافیانتان حس مسوولیت می کنید.

اسب سواری نیازمند کسب دانش و مهارت زیادی است که لازمه ی این یادگیری و شناخت با اسب ها و رفتار و فیزیولوژی آن ها، وقت و صبر است. به همین علت اسب سواری مثل بسیاری از ورزش های دیگر سبب افزایش صبر و بردباری می شود.

اسب ها، عواطف دیگر اسبهای گله را می فهمند و به آنها جواب می‌دهند . چنانچه یکی از اسبهای گله حس ترس کند سایر آن ها هم خواهند ترسید. به همین ترتیب، این موجودات به عواطف انسانها هم به روشی مشابه جواب می‌دهند ، چنانچه شخصی با عصبانیت به یک اسب نزدیک شود، اسب یا با حس خجالت از وی دور میشود یا متقابلا به وی پرخاشگری خواهد کرد. اسب ابداً احساسات خود را مخفی نمی کند. به دلیل همین خصوصیت، میتواند به انسانها برای بهبود مشکلات روانی شان کمک کند.

اسب سواری سبب افزایش تمرکز می شود. مغز شما هم شبیه بدن شما برای تقویت قابلیت های خود احتیاج به تمرین دارد. اگر برای سوارکاری می روید از همان لحظه ای که آغاز به آماده کردن اسب خود برای سواری می شوید تا لحظه ای که در حال پایین آوردن زین از روی اسب خود هستید به تمام جزییات توجه می کنید که این تمرین فوق العاده ای برای مغز به حساب می آید ، ولی چیزی که بیش از همه سبب افزایش تمرکز می شود تمرکز شما در موقع سوارکاری برای هماهنگ بودن با حرکات اسب است.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده که یادگیری مداوم در طول زندگی می تواند مانع از دست دادن حافظه شود، و حتی حرفه ای ترین سوارکاران هم میپذیرند که در سوارکاری پیوسته چیزهای جدیدی برای یادگیری وجود دارد .

اسب ها حیوانات شگفت انگیزی هستند که به آسانی میتوان با آنها تعامل کرد و به آنان اعتماد داشت. آن ها موجودات آرام و صادقی هستند که قابلیت فریب کاری و دروغگویی را ندارند. یکی از روش های درمانی محبوب برای افرادی که در بچگی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند، این است که فرد را در کنار یک اسب بزرگ قرار داده و اجازه دهیم با هم تعامل داشته باشند. در اغلب موارد، این اشخاص به گریه می افتند و جمله ای شبیه به این را میگویند :” تا اکنون موجود به این بزرگی با من به این مهربانی رفتار نکرده بود”. این تجربه ای است که درمان جوها میتوانند آن را به دنیای انسانی شان تعمیم دهند.

با این وجود برای اینکه این درمان موثر و بدون خطر باشد بایستی به وسیله یک متخصص حرفه ای که در این زمینه اموزش دیده است انجام شود. زمانیکه احساسات و خاطرات ناراحت کننده برای درمان جو یادآوری میشوند ، وجود فرد با تجربه ای که در پردازش این احساسات به فرد کمک کند ضروری است. در واقع آنچه که سبب اثر بخشی و بی خطر بودن این نوع درمان میشود تخصص شخصی است که در این نوع درمان اموزش دیده است.

منبع: بیتوته

0
error: Content is protected !!