تجهیز سیستم ایمنی برای مقابله با آلودگی هوا

تجهیز سیستم ایمنی برای مقابله با آلودگی هوا

دکتر ریچارد پس واتر, یک متخصص در زمینه علوم بیوشیمی است که پژوهش های گسترده ای در زمینه آنتی اکسیدان ها, فلزات سنگین و سمی انجام داده است مطالعات وی نشان می دهد غذایی که خورده می شود, عملا بر توانایی شش ها برای مبارزه با دود و مواد آلاینده موجود در آن نقش دارد و می تواند تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به سرطان ناشی از آلودگی هوا داشته باشد

دکتر ریچارد پس واتر، یک متخصص در زمینه علوم بیوشیمی است که پژوهش های گسترده ای در زمینه آنتی اکسیدان ها، فلزات سنگین و سمی انجام داده است. مطالعات وی نشان می دهد غذایی که خورده می شود، عملا بر توانایی شش ها برای مبارزه با دود و مواد آلاینده موجود در آن نقش دارد و می تواند تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به سرطان ناشی از آلودگی هوا داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد گروهی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان اعم از ویتامین Cو A و بالاخص بتاکاروتن ها، ویتامین E و سلنیوم می توانند بدن را در برابر دود و تاثیرات مخرب حاصل از آلاینده های سمی محافظت کنند.

در واقع، مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان خودشان را قربانی حفاظت از سلول های بدن می کنند. زمانی که آلاینده ها وارد بدن می شوند، سلول های مختلف بدن را به عنوان هدف در نظر می گیرند. طی فرآیند خاصی که پراکسیدشدن چربی نام دارد، رادیکال های اسید چرب تولید می شوند.

این رادیکال ها بی ثبات هستند و بسرعت با مولکول های اکسیژن ترکیب می شوند. واکنش شیمیایی مخرب مذکور زنجیروار ادامه پیدا می کند و اگر هرچه سریع تر خاتمه پیدا نکنند، بدون تردید غشای سلول ها دستخوش مخاطرات بسیاری خواهد شد.

شروع سرطان، آسیب به سرخرگ ها در ابعاد گسترده، تغییر شکل پلاکت های خونی و پیرشدن سریع سلول ها از عوارض خاتمه پیدانکردن واکنش های شیمیایی مخرب فوق است.

آنتی اکسیدان ها درست در همین مرحله است که نقش خودشان را ایفا می کنند و مانع تشکیل رادیکال های آزاد می شوند.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده آنتی اکسیدان ها می توانند بخوبی از ریه موش ها در برابر دود اگزوز ماشین و سایر گازهای آلاینده حفاظت کنند.

دکتر تپل از دانشگاه کالیفرنیا ثابت کرده هرچه میزان ویتامین E در بدن موش ها بیشتر باشد، طول عمر آنها نیز در هوای ناسالم بیشتر است. دکتر لنست شکل نیز نشان داد ویتامین های A و بتاکاروتن ها (رنگدانه های نارنجی که در هویج وجود دارند) می توانند بخوبی از شش ها در برابر دود محافظت کنند. دانشمندی از دانشگاه کیف ثابت کرده ویتامین های گروه E می توانند سطح شش ها را عایق بندی کنند.

● هویج و پرتقال را فراموش نکنید!

غذاهایی نظیر جگر، هویج، سیب زمینی شیرین، کره و مارگارین منبع غنی ویتامین A هستند. کدوتنبل، انبه، طالبی، هویج و زردآلو نیز حاوی بتاکاروتن هستند. بروکلی، پیاز، پرتقال، گریپ فروت، انبه و توت فرنگی حاوی ویتامین C هستند.

غلات، سبزیجات برگ پهن، گندم، زرده تخم مرغ و کره نیز مقادیر قابل توجهی ویتامین E دارند. سلنیوم ترکیبی است که بتازگی تحقیقات گسترده ای درباره آن شروع شده است، اما می توان آن را براحتی در غذاهای دریایی، نان و سایر غلات سبوس دار جستجو کرد. در عین حال، مواد غذایی نظیر گشنیز، سیب سبز، چغندر، موز، کلم، انگور، بروکلی، هویج و مرکبات حاوی پکتین یا ژلاتین گیاهی هستند.

میزان حداکثر این ترکیب شیمیایی منحصربه فرد را می توان در میوه های سبز و کمی نارس جستجو کرد. نقش پکتین، سم زدایی از بدن است و به همین مناسبت، مصرف مواد غذایی حاوی پکتین بشدت در زمان اوج آلودگی هوا توصیه می شود.

● مراقبت سیر و هویج از پوست

بسیاری از افراد زمانی که با خشکی پوست دست هایشان در فصل زمستان مواجه می شوند ، تنها کاری که می کنند این است که از کرم های چرب تری استفاده می کنند، اما باید توجه داشت مشکل خیلی عمیق تر از سطح پوست دست هاست. آلودگی هوا تنها یکی از دلایل این امر است.

امروزه پزشکان بر این باور هستند تغذیه نادرست می تواند بسیار در آسیب پذیری پوست نقش داشته باشد. از آنجا که پوست بدن بشدت در برابر آلودگی حساس است، لذا خوردن آب زیاد، مصرف زیاد ویتامین های گروه A ، B و C توصیه می شود. مصرف هویج، پرتقال و سایر میوه هایی که حاوی رنگدانه های زرد و نارنجی هستند، تاثیر بسزایی در تصفیه و بازسازی سلول های پوست دارد.

در عین حال خوردن تخم مرغ، سیر و مارچوبه ـ که حاوی سولفور هستند ـ نیز در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

● شیر و پیاز در جنگ با سرب

سرب در آب، غذا و هوا یافت می شود، اما سرب موجود در هوا بیشتر حاصل ترکیباتی است که به بنزین اضافه می شود. سرب از طریق شش ها، آب و غذا و به مقدار کمی هم از طریق پوست وارد بدن می شود. مقصد نهایی سرب در بدن استخوان هاست؛ جایی که در آن اختلالات زیادی را به وجود می آورد.

سرب بر گلبول های قرمز و میزان جذب کلسیم نیز تاثیر مخربی دارد. کلسیم، آهن و ویتامین C جزو بهترین مواد غذایی هستند که می توانند میزان جذب سرب بدن را کاهش دهند. مصرف زیاد لبنیات و پیاز می تواند تاثیر بسزایی در کاهش جذب سرب داشته باشد.

● پرهیز از غذاهای چرب

مصرف چربی برای حفظ کارایی سلول های مغز توصیه می شود، اما در عین حال باید توجه داشت مصرف مازاد آن نه تنها باعث چاقی خواهد شد، بلکه عملکرد سلول ها را نیز تا حدی مختل خواهد کرد.

واکنش های زنجیروار تولید رادیکال های آزاد با مصرف زیاد چربی عملا تشدید می شود. توصیه می شود در زمان آلودگی هوا از مصرف بی رویه غذاهای سرخ کردنی پرهیز شود.

منبع: healthy

مترجم: فرناز حیدری

error: Content is protected !!