تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا خطرناک است؟

تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا به‌طور همزمان، خطرناک یا ایمن است؟

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با آغاز پاییز و همه‌گیری آنفلوآنزا، نگرانی‌ها جهت دریافت همزمان واکسن آنفلوآنزا و کرونا افزایش یافته است. برخی متخصصان معتقدند که نباید این دو واکسن را همزمان با هم دریافت کرد؛ اما گروه دیگری از مختصصان، این فرضیه را رد می‌کنند.

در حال حاضر، نگاه افکار عمومی به تزریق همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا تداخل دارویی و احتمال مرگ دریافت‌کننده است. در این‌باره، گروهی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی مدعی‌اند که برخی از دریافت‌کنندگان همزمان دو واکسن در نقاط دیگر جهان، به کام مرگ رفته‌اند.

در این میان، برخی دیگر نیز می‌گویند که احتمال بستری شدن افراد در پی تداخل دارویی واکسن‌ها وجود دارد.

از سوی دیگر، دکتر مجتبی رستمی، متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید که هیچ مدرکی دال بر مشکل بودن مصرف همزمان این دو واکسن وجود ندارد. البته او توصیه می‌کند که فاصله تزریق دو واکسن، حدود دو هفته باشد.

محققان درباره افراد واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوآنزا گفته‌اند که افراد دارای بیماری زمینه‌ای، از جمله سرطان و دیابت، افراد مصرف‌کننده دارو‌های سرکوب‌کننده ایمنی، بیماران با مشکلات کبد و کلیه، کودکان ۶ ماه تا پنج سال و سالمندان از ۶۵ سال به بالا باید در اولویت دریافت واکسن باشند.

دریافت واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا ایمن است؟

اختلاف نظر میان محققان و متخصصان بر سر خطرات احتمالی دریافت همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا همچنان بالا است، اما سازمان جهانی بهداشت در این میان معتقد است که بین تزریق آن‌ها ۱۴ روز فاصله باشد.

در مقابل، پژوهشگران مؤسسه ملی تحقیقات سلامت ایران در پایان یک تحقیق اعلام کردند، مطالعات و شواهدی که به‌طور مستقیم فاصله زمانی مناسب بین تزریق واکسن کووید-۱۹ و واکسن آنفلوآنزا را بررسی کرده باشند، وجود ندارند.

همچنین، این مؤسسه می‌گوید هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان‌دهنده تداخل استفاده از واکسن‌های کووید-۱۹ و آنفلوآنزا باشد.

البته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نیز معتقد است که دریافت همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا هیچ خطری ندارد.

 CDC در دستور جدید خود اعلام کرده است که می‌توان هر ۲ واکسن را با خیال راحت در یک روز تزریق کرد.

محققان این مرکز به این نتیجه رسیدند که پاسخ ایمنی و عوارض جانبی احتمالی واکسن کووید-۱۹ به‌طور کلی مشابه واکسن آنفلوآنزا و سایر واکسن‌ها است.

در این میان، گروهی از متخصصان پزشکی نیز اعتقاد دارند که دریافت هر ۲ واکسن به‌طور همزمان، بی‌خطر است و حتی توصیه نیز می‌شود، به‌خصوص اگر دریافت هر ۲ واکسن در یک روز برای فرد راحت‌تر باشد.

پس از دریافت دو واکسن، منتظر عوارض جانبی باشیم؟

هلث، رسانه مطرح حوزه سلامت، درباره عوارض احتمالی واکسن‌های کرونا و آنفلوآنزا می‌نویسد: دریافت همزمان هر ۲ ممکن است به‌طور بالقوه، احساس بدتری در شما ایجاد کند و علت آن نیز دریافت هر واکسن در هر بازو است؛ به این معنی که ممکن است در هر ۲ بازو، احساس درد داشته باشید.

بر اساس این گزارش، سایر عوارض جانبی شایع هر ۲ واکسن، شامل تب، سردرد، خستگی، تهوع و درد عضلات است. البته گزارش هلث می‌گوید عوارض هر فرد ممکن است که متفاوت باشد.

کارل مینگس، رئیس دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه نیوهیون نیز درباره عوارض این دو واکسن به خبرگزاری یونایتدپرس گفت که شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن آنفلوآنزا شامل درد یا قرمزی در محل تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع، درد‌های عضلانی و خستگی است.

به عقیده او، این نشانه‌ها با شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن‌های کووید، هم‌پوشانی زیادی دارند، اما بیشتر عوارض جانبی دو واکسن، خفیف هستند و در یک یا دو روز، از بین می‌روند.

error: Content is protected !!