تغذیه نوزاد با شیرخشک تهیه‌شده از شیر گاو یا اختیار "دایه"

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ پیش از این در مطلبی با عنوان“۷ نکته‌ ضروری که مادران در دوران شیردهی”باید بدانند به نکات ضروری درباره  کمیت و کیفیت شیر مادر پرداختیم.

اما در ادامه به این مسئله می‌پردازیم که “در صورتی که به‌دلایل مختلف، مادر نتواند به نوزاد خود شیر بدهد چه باید کرد؟”.

دلایل مختلفی می‌تواند باعث کاهش یا خشک شدن شیر مادر شود؛ گذشته از دلایل و چگونگی درمان آن، سؤال اینجاست که؛ اقدام درست در چنین مواقعی چیست؟

امروزه بسیاری از مادران به‌دلایل مختلف به‌راحتی و سرعت به‌سراغ شیرخشک رفته و تغذیه نوزاد خود را به دست شیر گاو می‌سپارند! ظاهر امر ساده است اما وقتی از منظر طب سنتی به این موضوع نگاه می‌کنیم به ضایعه‌ای که در انتظار کودک است و در واقع تضییع حقی که والدین در حق او می‌کنند، پی می‌بریم.

تغییر سبک زندگی طی ۱۰۰ سال اخیر که محصول بمباران تبلیغاتی طب کلاسیک است باعث شده تا به‌جای استفاده از راهکارهایی که پدران و مادران ما بر مبنای فلسفه خلقت عمل می‌کردند، راه‌ورسم جامعه غربی را در پیش بگیریم که با فرهنگ ما بیگانه است.

اهالی فلسفه به‌خوبی می‌دانند که نوع نگاه انسان به هر پدیده‌ای، روش استفاده از آن را تعیین می‌کند؛ نیاز به گفتن نیست وقتی نوع نگاه به انسان مانند مکاتب غربی، حیوانِ ناطق باشد، پس می‌توان به نوزاد آن، شیر گاو، بز، گوسفند یا حتی هر حیوان دیگری را داد!

اما در مکتب اسلام که انسان موجودی الهی و دارای قابلیت و استعداد برای رسیدن به اعلا علّیّین در نظر گرفته می‌شود، نوع غذایی که برای نوزاد آن ذکر می‌شود نیز با چنین مشخصاتی همخوانی خواهد داشت.

تا پیش از تسلط کامل طب غربی بر تمام زوایای زندگی ما، از آنچه می‌خوردیم تا آنچه می‌پوشیدیم و از محیط کار تا خانه ما و به‌طورکلی، “سبک زندگی” ما به‌گونه‌ای دیگر بود؛ سالمتر، قویتر، الهی‌تر و پاک‌تر.

اما در مسئله‌ای که ذکر شد یعنی در مواردی که مادر امکان شیر دادن به نوزاد خود را نداشت، اختیار “دایه” برای شیر دادن به نوزاد، چاره کار بود و نه  شیرخشک!

انتخاب دایه در گذشته مراحل و روش‌هایی داشت که عدم توجه به آن حتی روی عاقبت به خیر شدن کودک نیز اثر می‌گذاشت؛ تربیت انسانی نیازمند غذای انسانی و انتخاب شیر نوزاد به‌عنوان مهمترین غذا نیازمند دقت نظری است که از حکمای گرانسنگ و دانشمند ایرانی برمی‌آید، نه از مکاتب پوچ و مادی غربی.

دایه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در منابع طب سنتی آمده است اگر مادر به هر دلیل در دسترس نبود یا طبیب نتوانست شیر آن را به اصلاح آورد و کودک سینه مادر خود را نگرفت چه‌کسی را باید و چه‌کسی را نباید به‌عنوان دایه انتخاب کرد.

سن دایه بین بیست تا چهل سال باشد، نه بسیار چاق باشد و نه بسیار لاغر و ضعیف، رنگ صورتش مکدر یا زرد نباشد، گردن و قفسه سینه‌اش ستبر باشد، عضلات بدنش محکم و صلب باشد، شیر او مانند آنچه قبلاً گفته شد در حالت تعادل مزاج باشد و علائم هیچ یک از غلبه‌ها را نداشته باشد.

فرزندش را در مدت طبیعی ۹ ماه به دنیا آورده باشد، انتخاب دایه‌ای که کودک او مرده یا سقط شده است و غم و اندوه فراوان به او رسیده ممنوع است، ۴۰ روز از شروع شیر دادن دایه به کودک خودش گذشته باشد؛ زنی که شیر می‌دهد باید از دیدن مناظر بد و استشمام بوهای کریه خودداری کند.

دایه باید خوش‌اخلاق و زیباصورت و خوش‌سیرت بوده و از غضب و اندوه و ترس و خساست و کینه و حسد و… دور باشد زیرا که اخلاقیات او از طریق شیر به کودک سرایت می‌کند.

انتهای پیام/

0
error: Content is protected !!