دانشمندان ترکیه‌ای: اگر یک غده‌تان خوب کار کند مستعد نوع خفیف کرونا هستید

۵ دانشمند برجسته ترکیه‌ای که با تشکیل کارگروهی روی شدت و ضعف بیماری کووید۱۹ تحقیق می‌کردند با انتشار نتایج یافته‌های تحقیق خود در یک ژورنال علمی- پزشکی اروپایی مدعی شده‌اند شدت و ضعف بیماری کووید۱۹ در افراد مختلف بستگی به عملکرد “غده تیموس” در بدن افراد دارد و هر چه غده تیموس بزرگ‌تر و فعال تر باشد، نوع شدت بیماری کووید۱۹ کاهش می‌یابد و برعکس اگر عملکرد غده تیموس در افراد ضعیف باشد، بیماری کووید۱۹ با شدت بیشتری در بدن افراد بروز می‌یابد.

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان ترک، این تیم تحقیقی ترکیه‌ای که ماه‌ها روی افراد مبتلا به کرونا در رده‌های سنی و جنسی مختلف تحقیق می‌کردند، مدعی شده‌اند زنان و کودکان بیشتر به نوع خفیفی از بیماری کووید۱۹ مبتلا می‌شوند، چون عملکرد غده تیموس آنها بهتر است.

“غده تیموس (Thymus) یک اندام لنفاوی تخصص یافته در دستگاه ایمنی بدن است. تنها فعالیت شناخته شده آن بالغ کردن لنفوسیت‌های “تی” است که سلول‌های حیاتی و عملکردی دستگاه ایمنی تطبیقی بدن هستند.

لنفوسیت‌هایT نابالغ پس از تولید در مغز استخوان از طریق جریان خون به این اندام در پشت جناغ سینه منتقل شده و در آن جا بالغ می‌شوند. تا به جای اصلیشان برگردند.

تیموس در قسمت جلویی و بالایی سینه و مقابل ناحیهٔ میان‌سینه و پشت جناغ و در جلوی قلب قرار گرفته‌است و متشکل از دو لوب هرمی نابرابر متصل به هم توسط بافت سلولی، یک بافت لنفاوی، مترشحه هورمونی برای کنترل لنفوسیت‌سازی است. “

دانشمندان ترکیه‌ای: اگر یک غده‌تان خوب کار کند مستعد نوع خفیف کرونا هستید

این دانشمندان ترکیه‌ای مدعی شده‌اند کودکان و زنان که حجم غده تیموس آنها بزرگتر است بیشتر مبتلا به نوع خفیف بیماری کووید۱۹ می‌شوند در حالی که مردان به ویژه مردان مسن بیشتر مستعد ابتلا به نوع شدیدتری از کووید ۱۹ هستند.

به گفته این دانشمندان عملکرد غده تیموس به مرور زمان و با افزایش سن کاهش یافته و حجم آن کوچکتر می‌شود و به همین خاطر مردان مسن مستعد شدت بیشتر بیماری کووید۱۹ در مقایسه با زنان و کودکان هستند.

این دانشمندان ترک گفته‌اند شادابی و خنده، خواب منظم و کافی و رژیم غذایی مناسب در فعال‌ و حجیم‌ نگهداشتن غده تیموس در بدن موثر است.

error: Content is protected !!