رئیس سازمان غذا و دارو: در حوزه "داروهای گیاهی" بسیار عقب هستیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شانه‌ساز در افتتاحیه هشتمین همایش مکمل‌‌های غذایی و رژیمی و نهمین همایش طلای سبز اظهار کرد: استفاده از ماسک و محلول و ژل ضدعفونی مهمترین سلاح‌ ‌برای مقابله با کروناست.

وی افزود: خوشبختانه در این برهه از زمان هر فرآورده دارویی که شانس مقابله با کرونا را دارد بلافاصله در داخل کشور تولید می‌‌کنیم یا این فراورده‌ها آماده تولید می‌‌شود.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: تولیدکنندگان باید ظرفیت‌‌های بالقوه را به ظرفیت‌‌های بالفعل تبدیل کنند، در حوزه داروهای طبیعی و سنتی اگرچه قدم‌‌های بلندی برداشته ایم اما این میزان، یک درصد ظرفیت تولید هم نیست و شاهد هدر رفت منابع طبیعی هستیم.

وی با بیان اینکه اگر توانستیم ایام بحران کرونا را پشت سر بگذاریم نتیجه تلاش تولیدکنندگان بود، گفت: هر روز جلساتی برای رفع موانع تولید داشتیم تا بتوانیم ارزآوری داشته باشیم و تولیدکنندگان ایرانی در دنیا تبدیل به برندی مشهور شوند.

رئیس سازمان غدا و دارو گفت: معتقدیم باید تولید تسهیل شود، امروز برای صدور یک پروانه طبیعی و مکمل ۳۵ روز زمان از تولیدکننده می‌‌گیریم و همه اینها نتیجه تلاش شبانه روزی برای تسهیل بوده است و امیدواریم این زمان کمتر شود.

شانه ساز با اشاره به آمار تولید مکمل در کشور، اظهار کرد: باید توجه کرد که در سال ۱۳۹۶ مجوز حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار بسته مکمل را ارائه دادیم. در سال ۱۳۹۷ این میزان به ۵۵ میلیون بسته رسید. در سال ۱۳۹۸ نیز به ۱۰۵ میلیون بسته رسید که افزایش ۱۰۰ درصدی داشت. در سه ماهه اول امسال نیز مجوز ۴۵ میلیون بسته مجوز گرفته و وارد بازار شده است که این موضوع نشان‌‌دهنده توجه به تولید است.

او گفت: در حوزه واردات نیز از ۴۲ میلیون بسته در سال ۱۳۹۶ به ۲۷ میلیون در سال ۱۳۹۷ رسید که کاهشی ۴۰ درصدی داشت و به حدود ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار بسته در سال ۱۳۹۸ و در سه ماهه ابتدایی امسال نیز به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بسته رسیده که روندی کاهشی را داشته است.

شانه ساز افزود: در حوزه مکمل‌‌های تغذیه‌‌ای و ورزشی در سال ۱۳۹۶ از نظر دلاری ۱۷۴ میلیون دلار واردات داشتیم که در سال ۱۳۹۷به ۱۰۵ میلیون دلار کاهش یافت. همچنین در سال ۱۳۹۸ به ۷۲ میلیون دلار رسید که البته ارز آن نیمایی شد. در سه ماهه ابتدایی امسال نیز حدود ۸ میلیون دلار برای واردات مکمل داشتیم. این عملکرد در راستای شعارهای تولید محقق شده است. همچنین ارز دلاری واردات مواد اولیه ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸٫۵ میلیون دلار بود که در سال۱۳۹۷ به ۴۰ میلیون دلار رسید و در سال ۱۳۹۸ به ۸۲ میلیون دلار رسید و امسال امیدواریم که به حدود ۱۹۲ میلیون دلار برسیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ما در حوزه داروهای گیاهی بسیار عقب هستیم و می‌‌بینیم که چاقی و دیابت بیداد می‌‌کند و در سنین باردار و سالمندی کم خونی و پوکی استخوان داریم و خانم‌‌ها باید از مکمل‌‌ها استفاده کنند. متاسفانه اتفاق‌‌های بدی در سالن‌‌های ورزشی رخ می‌دهد و باید در زمینه مصرف مکمل‌‌های ورزشی و عوارض آنها اطلاع رسانی کنیم.

شانه ساز با اشاره به تلاش شرکت‌های دانش بنیان در تولید برخی محصولات دارویی و مکمل برای نخستین بار در دنیا اظهار کرد: اکنون با تعداد کثیر درخواست تولیدات دانش بنیان برای تولید محصولاتی برای نخستین بار در دنیا مواجه هستیم و به دنبال رجیستر و ثبت جهانی آنها هستیم و ادعاهای این داروها قابل پیگیری و موجب افتخار کشور است و ما به دنبال تولید اقلامی هستیم که برای اولین بار در دنیا عرضه می‌‌شود و در حوزه داروهای طبیعی حرف‌‌های بیشتری در این زمینه داریم.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!