روش‌هایی علمی برای کاهش خطر زوال عقل

در زمینه کاهش خطر زوال عقل، زمان چیزی است که نباید هدر داده شود. هر ساله بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری ویرانگر مبتلا می شوند و انتظار می رود این آمار طی سال های پیش رو افزایش یابد.

روش‌هایی علمی برای کاهش خطر زوال عقل

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ایزی هلث آپشنز“، خوشبختانه مطالعات علمی نشان داده اند که برخی تغییرات ساده در سبک زندگی می توانند نقش چشمگیری در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل داشته باشند. در واقع، سازمان بهداشت جهانی اخیرا نخستین دستورالعمل درباره چگونگی پرهیز از زوال عقل را بر اساس روش هایی که از پشتیبانی علمی برخوردار هستند، ارائه کرده است.

انجام ورزش

مطالعات مختلف نشان داده اند که انجام ورزش می تواند بهترین روش برای حفظ سلامت مغز باشد. نتایج یک مطالعه نشان داد که ورزش می تواند روند کوچک شدن مغز مرتبط با افزایش سن که به اختلال شناختی منجر می شود را معکوس سازد. مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که انجام ورزش بیشتر می تواند حافظه را تقویت کرده و تیز نگه دارد.

ترک سیگار

سیگار کشیدن عادتی فوق العاده مضر برای سلامت بدن انسان محسوب می شود و مغز نیز از مضرات آن در امان نیست. دود سیگار می تواند مستقیم وارد مغز شود. نتایج یک مطالعه نشان داد که مردان سیگاری توانایی های شناختی خود را سریع‌تر از افراد غیرسیگاری از دست می دهند. مطالعه ای دیگر نشان داد که حتی دود دست دوم سیگار نیز به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

تغذیه سالم

به گفته سازمان بهداشت جهانی، دنبال کردن یک رژیم غذایی سبک مدیترانه ای می تواند تاثیر چشمگیری در حفظ سلامت مغز داشته باشد. اما رژیم غذایی مایند (MIND) گزینه ای حتی بهتر از رژیم مدیترانه ای برای تقویت مغز است. این رژیم غذایی ترکیبی بین رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی دش (DASH) است و به طور خاص برای پیشگیری از زوال عقل توسعه یافته است.

پرهیز از الکل

نتایج مطالعه ای جدید نشان داده است که حتی مصرف نوشیدنی های الکلی به میزان کم نیز می تواند به اندازه مصرف بسیار زیاد الکل برای سلامت مغز مضر باشد. در حال حاضر، قطعا مشخص است که مصرف بیش از حد الکل سطح سلامت مغز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تمرین دادن مغز

نتایج پژوهش ها درباره تاثیر بازی های فکری برای محافظت از مغز در برابر زوال عقل یکدست نیستند، اما مطالعات نشان داده اند که تمرینات مغزی چالش برانگیز، مانند جدول کلمات متقاطع و بازی های رایانه ای تمرین دهنده مغز می توانند به محافظت از این اندام در برابر خطر زوال عقل کمک کنند. از این رو، بازی های فکری ممکن است فوایدی بیشتر از یک سرگرمی برای گذر زمان ارائه کنند.

نظارت بر وزن

برخی پژوهش ها نشان داده اند که افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) بالا نسبت به افرادی که شاخص توده بدنی آنها در محدوده عادی قرار دارد، احتمال بیشتری دارد به زوال عقل مبتلا شوند. اگر ورزش می کنید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال می کنید، به طور معمول شاخص توده بدنی شما باید در محدوده سالم قرار بگیرد.

مدیریت فشار خون

فشار خون بالا رگ های خونی در مغز را تضعیف و تنگ می کند و از جریان خون مناسب پیشگیری می کند. بر همین اساس، خطر سکته مغزی افزایش می یابد. همچنین، این شرایط خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. نتایج یک پژوهش نشان داد زنانی که در دهه چهارم زندگی خود قرار داشته و به فشار خون بالا مبتلا بودند، ۷۳ درصد احتمال بیشتری داشت که به زوال عقل مبتلا شوند. بر همین اساس کاهش فشار خون و حفظ آن در محدوده ای سالم می تواند نقش مهمی در پیشگیری از مشکلات سلامت جدی، مانند زوال عقل و سکته مغزی داشته باشد.

کنترل دیابت

قند خون کنترل نشده می تواند موجب انسفالوپاتی دیابتی شود که نوعی آسیب مغزی است و به اختلال شناختی منجر می شود. مطالعه ای جدید نشان داده است که دیابت کنترل نشده آهنگ پیشرفت بیماری آلزایمر را دو برابر سریع‌تر می سازد.

نظارت بر کلسترول

نتایج یک پژوهش نشان داده است که سطوح بالای کلسترول در میانسالی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. از این رو، نظارت بر سطوح کلسترول می تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری ویرانگر نقش داشته باشد.

error: Content is protected !!