روش ساخت یک ترکیب گیاهی ساده برای جلوگیری از "ریزش مو"

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم ؛ علیرضا جلیلی، پژوهشگر طب سنتی در برنامه “انارستان” درباره مزاج فصل تابستان اظهار کرد: فصل بهار، فصل طراوت و دارای رطوبت است در نتیجه مزاج فصل بهار، گرم و تر محسوب می‌شود اما در تابستان به دلیل گرما، این رطوبت از بین رفته و مزاج گرم و خشک بوجود می‌آید.

وی تصریح کرد: در تابستان، گرمای شدید باعث رقت و روان شدن خون می‌شود، در نتیجه سستی و بی‌حالی در بدن بوجود می‌آورد؛ گرما رطوبت را تحلیل داده و الکترولیت‌ها دچار اختلال می‌شوند و ممکن است مشکلاتی اعم از تهوع و استفراغ بروز می‌کند. 

این پژوهشگر طب سنتی متذکر شد: تعریق یک عکس العمل بدن برای خنک کردن آن است؛ بدن با تعریق مایعاتی را به سطح پوست می‌رساند تا از گرمای آن بکاهد و چون افراد در این فصل، بیشتر عرق می‌کنند، میزان ادرار کم خواهد شد؛ در نتیجه عطش نیز افزایش می‌یابد؛ آب هندوانه و خربزه برای این فصل بسیار مناسب است.

وی افزود: افرادی که بیش از سایرین دچار تعریق می‌شوند یا بدون تحرک عرق می‌کنند، می‌توانند از درون بدن، با مصرف غذاهای مناسب یا با استفاده از شوینده هایی که سطح پوست را خنک می‌کنند، به کم شدن آب بدن کمک می‌کند. 

جلیلی در پاسخ به این سؤال که از چه شوینده هایی برای خنک کردن پوست و تقویت موی سر استفاده کنیم، گفت: ترکیب ۲۰۰ گرم پودر صدر، ۱۵۰ گرم پودر مورد و ۱۰ گرم حنا ، پوست را خنک و تقویت کرده و از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کند.

خوراکیهای مناسب فصل تابستان

وی متذکر شد: توصیه شده در این فصل از مایعات بیشتر استفاده کنیم؛ آب زرشک، دم کرده سماق، شربت رب‌انار، دم کرده عناب، سکنجبین با کاهو، خیار، خرفه، گشنیز، شربت آبلیمو، اسفرزه و تخم خرفه و “ترکیب عرق کاسنی، شاهتره، بید و نسترن، جوشش خون و حرارت بدن را پایین می‌آورند.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: گیاهان دارویی، با طبیعت بدن مغایر هستند و چون مزاج افراد متفاوت است، نمیتوان گیاهی را برای همه به طور یکسان تجویز کرد. 

جلیلی تصریح کرد: هاضمه در این فصل از فصلهای دیگر ضعیف‌تر عمل می‌کند پس بهتر است تا حد امکان در این فصل، مصرف گوشت‌های چرب را کم یا حذف کنیم همچنین غذاهای چرب مثل کباب کوبیده و خورشتها، هاضمه را دچار مشکل می‌کنند.

وی یادآور شد: در فصل تابستان، گوشت بره که یک سال از آن گذشته باشد، ماهی، گوشت طیور به غیر از (بوقلمون و شترمرغ که باعث تولید خون غلیظ می‌شوند)، بیشتر مصرف کنید.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!