زبان بدن هم رموز خاص خود را دارد

زبان بدن هم رموز خاص خود را دارد

می دانیـــــد چطور می توان دروغگویی یک فرد را تشخیص داد آیا واقعا می توان از روی حرکات یک نفر متوجه شد که چیزی را پنهان می کند یا در حال دروغ گفتن است یا حتی خیانت می کند اصلا کدام حرکات هستند که خیانت افراد را فاش می کنند

می‌دانیـــــد چطور می‌توان دروغگویی یک فرد را تشخیص داد؟ آیا واقعا می‌توان از روی حرکات یک نفر متوجه شد که چیزی را پنهان می‌کند یا در حال دروغ گفتن است یا حتی خیانت می‌کند؟ اصلا کدام حرکات هستند که خیانت افراد را فاش می‌کنند؟ حرکاتی که دست روی صورت انجام می‌دهد می‌تواند نشان‌دهنده خیلی‌ چیزها باشد و بیشتر از همه خیانت و دروغ، چون زمانی که ما دروغ یا خیانتی را می‌بینیم، می‌شنویم یا از آن سخن می‌گوییم بیشتر سعی می‌کنیم دهان، چشم‌ها یا گوش‌هایمان را با دست خود پنهان کنیم. البته ناگفته نماند هنگامی که یک‌نفر از علامت دست روی صورت استفاده می‌کند صددرصد به معنای دروغگویی یا خیانت نیست بلکه مشاهده دیگر علائم می‌تواند ظن شما را تأیید کند، اینکه فقط به طور خاص به علامت دست به صورت توجه کنید کافی نیست.

● وقتی از دهان محافظت می‌کند

محافظت از دهان یکی از معدود حرکات بزرگسالان است که به اندازه حرکات کودکان گویاست. در این علامت در حالی که مغز خودآگاه دستور می‌دهد که از گفتن دروغ اجتناب شود، دست دهان را می‌پوشاند و انگشت شست به لپ فشار می‌آورد،گاهی اوقات شاید فقط چند انگشت یا حتی مشت بسته روی دهان را بپوشاند، اما معنی کماکان یکسان خواهد بود. اگر طرف مقابل هنگام صحبت کردن از این علامت استفاده کند احتمالا دروغ می‌گوید و اگر هنگام صحبت شما دهان خود را بپوشاند یعنی گمان می‌کند شما دروغ می‌گویید.

● وقتی بینی خود را لمس می‌کند

در اصل حرکت لمس بینی مدل پنهانی و بسیار ظریف حرکت حفاظ دهان است. این حرکت شاید شامل چند مالش آرام در زیر بینی و شاید یک لمس بسیار سریع و تقریبا نامحسوس باشد. بعضی خانم‌ها خیلی محتاطانه از این حرکت استفاده کرده و خیلی آرام بینی را نوازش می‌کنند تا آرایش‌ صورت‌شان خراب نشود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون با ورود افکار منفی به مغز، به طور ناخودآگاه به دست فرمان پوشاندن دهان داده می‌شود اما در آخرین لحظه تلاش این است که این حرکت کمتر آشکار به نظر برسد، بنابراین دست از سمت صورت به عقب کشیده می‌شود که نتیجه آن لمس سریع بینی است. توضیح دیگر آن است که دروغگویی موجب سوزش عصب‌های بینی می‌شود که برای از بین بردن این احساس عمل مالش بینی صورت می‌گیرد.

● نمی‌خواهد دروغ ببیند

وقتی دست‌ها به طور ناخودآگاه به سمت چشم‌ها می‌روند و شروع به لمس آنها می‌کنند این حرکت نشان‌دهنده تلاش مغز برای ندیدن خیانت یا تردید در برابر دروغی است که در مقابلش است، مثلا پرهیز از مشاهده چهره شخصی که دروغ می‌گوید. مردها بیشتر چشم‌های خود را با شدت می‌مالند و چنانچه دروغ بزرگ باشد، بیشتر نگاه خود را برمی‌گردانند و حتی به زمین نگاه می‌کنند. زنان یک مالش آرام و کوچک درست زیر چشم به کار می‌برند که دلیل آن می‌تواند در تربیت آنها باشد که باید از انجام حرکات صریح اجتناب کنند یا می‌خواهند از خراب کردن آرایش خود جلوگیری کنند. البته خانم‌ها هم گاهی با تماشا کردن سقف، به‌طور ناخودآگاه سعی می‌کنند گوینده را نبینند.

● دیگر نمی‌خواهد بشنود

وقتی دست به سمت گوش‌ها می‌رود این حرکت تلاشی است از طرف شنونده تا با گذاشتن دست روی گوش یا اطراف آن مانع ورود کلمات شود یا به عبارت دیگر حرف‌های بدی نشنود.این مدل شبیه همان کاری است که بچه‌ها انجام می‌دهند، یعنی دست‌هایشان را روی هر دو گوش می‌گذارند تا از شنیدن سرزنش‌های والدین خودداری کنند. انواع دیگر علامت مالش گوش عبارتند از: مالیدن پشت گوش، حفاری انگشت (که نوک انگشت در داخل گوش به عقب و جلو پیچ می‌خورد) و کشیدن نرمه گوش یا خم کردن تمامی گوش به سمت جلو به صورتی که سوراخ گوش پنهان بماند. این حرکت آخر نشانه این است که شخص به حد کافی شنیده یا مایل به صحبت کردن است.

● پر از تردید

وقتی فرد شروع به خاراندن گردنش می‌کند یعنی انگشت اشاره دستش زیر نرمه گوشش را می‌خاراند یا حتی شاید کنار گردن را بخاراند، می‌تواند نشان‌دهنده خیلی چیزها باشد که بیشتر از همه نشانه تردید و عدم‌اطمینان و نمایانگر شخصی است که می‌گوید مطمئن نیستم که موافق باشم. هنگامی که کلام با این حرکت در تضاد است، بسیار جلب‌توجه می‌کند. به عنوان مثال وقتی شخص می‌گوید «من می‌توانم احساسات شما را درک کنم» در واقع در چنین زمانی خودش هم شک دارد که چیزی از احساسات شما می‌فهمد.

● دروغگویی‌ لو رفته

دزموند موریس متخصص زبان بدن می‌گوید: تحقیقاتی که در زمینه حرکات مورد استفاده افراد دروغگو انجام شده‌ است می‌گویند که دروغگویی باعث ایجاد حس خارش در بافت‌های ظریف صورت و گردن می‌شود که برای از بین بردن آن نیاز به خارش یا مالش احساس می‌شود. به نظر می‌رسد این یک توضیح مناسب برای افرادی باشد که هنگام صحبت یقه پیراهن خود را می‌کشند، زیرا حدس می‌زنند دروغ‌شان آشکار شده است. مثلا این حرکت زمانی پیش می‌آید که فردی متقلب احساس می‌کند شما به دروغگویی او شک کرده‌اید و همین حس موجب تشکیل کمی عرق روی گردن او می‌شود. این حرکت همچنین توسط فردی انجام می‌گیرد که احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کند و می‌کوشد به گونه‌ای اطراف گردن خود را با جریان هوا خنک کند، بنابراین یقه پیراهن خود را می‌کشد.

● در دروغ گفتن او شک نکنید

یک نوع حرکت ناخود‌آگاه مدل اغراق‌آمیز حرکت کشیدن یقه بلوز، مالیدن پشت گردن با کف دست است، چیزی که مایک کالرو متخصص زبان بدن آن را وبال گردن نامیده است. شخصی که از این حالت هنگام دروغ گفتن استفاده می‌کند، معمولا سرش را پایین می‌اندازد و سعی می‌کند در چشم طرف مقابل نگاه نکند. این علامت همچنین به‌عنوان نشانه ناراحتی یا عصبانیت مورد استفاده قرار می‌گیرد که در چنین موردی در وهله اول فرد به پس گردن می‌زند و سپس شروع به مالیدن آن می‌کند. اجازه بدهید فرض را بر این بگذاریم که شما درخواست انجام کار خاصی را از شوهر خود کرده بودید و او فراموش کرده که در زمان تعیین‌شده این کار را انجام دهد. زمانی که نتیجه کار را از او سؤال می‌کنید،

به‌طور غیرکلامی با زدن ضربه به سرش فراموشی خود را نشان می‌دهد یا به پیشانی خود ضربه می‌زند یا به پشت گردن، گویی به‌طور سمبلیک مشغول تنبیه خود است. اینکه شخصی چه احساسی راجع به شما یا این وضعیت حاد دارد بستگی به این دارد که به کدام قسمت از سر خود ضربه بزند؛ پیشانی یا گردن.چنانچه او به پیشانی خود ضربه بزند نشانه این است از اینکه شما به فراموشی او اشاره کرده‌اید ناراحت نشده است، اما اگر پشت گردن خود را بزند به طور غیرکلامی به شما می‌گوید که واقعا وبال گردن هستید زیرا به اشتباه او اشاره کرده‌اید. کسانی که عادت به مالیدن پشت گردن خود دارند، معمولا مورد انتقاد قرار گرفتن را دوست ندارند اما افرادی که پیشانی خود را می‌مالند تا یک اشتباه را به‌طور غیرکلامی نشان دهند، معمولا آدم‌های بازتر و راحت‌تری هستند.

● به دنبال امنیت کودکی

دزموند موریس، متخصص زبان بدن می‌گوید: زمان‌هایی هم فرد انگشتان خود را در دهان می‌گذارد. این زمانی پیش می‌آید که شخص تحت‌فشار قرار گرفته بنابراین انگشتان خود را در دهان قرار می‌دهد. این یک تلاش ناخودآگاه است توسط فرد برای برگشتن به امنیت دوران کودکی.

● دیگر اصلا حوصله ندارد، پس حرف زدن فایده ندارد

هنگامی که شنونده آغاز به استفاده از دست خود به عنوان تکیه‌گاهی برای سرش می‌‌کند، سر رفتن حوصله و خستگی خود را آشکار می‌سازد و برای جلوگیری از خواب رفتن، از دستش به‌عنوان نگه‌دارنده سر استفاده می‌کند. میزان بی‌حوصلگی شنونده بستگی به این دارد که تا چه حد دست او سرش را بالا نگه داشته باشد. بی‌حوصلگی زیاد و عدم توجه زمانی نمایان می‌شود که دست به طور کامل سر را نگه داشته و نهایت بی‌حوصلگی زمانی است که سر روی میز قرار گرفته و طرف مقابل مشغول خرناس کشیدن باشد.

● طرف مقابل در حال ارزیابی حرف‌های شماست

هنگامی که در یک جمع در حال صحبت هستید و راجع به ایده خود صحبت می‌کنید، اگر با دقت آنان را تماشا کنید، متوجه یک چیز جالب خواهید شد. بیشتر آنها اگر نه همه یک دست را به سمت صورت می‌آورند و شروع به استفاده از حرکات ارزیابی می‌کنند. هنگامی که به نتیجه‌گیری صحبت‌های خود می‌رسید و از آنها نظرشان را می‌پرسید، حرکات ارزیابی پایان می‌یابند و یک دست به سمت چانه حرکت می‌کند و علامت مالیدن چانه را آغاز می‌کند. یک فروشنده چنانچه خریدار شروع به مالیدن چانه و درواقع تصمیم‌گیری راجع به خرید کرده، صحبت کند یا به نوعی مزاحم شود مرتکب اشتباه شده است. بهترین روش، مشاهده دقیق علائم بعدی خریدار است که نشان‌دهنده تصمیم اوست. به عنوان مثال اگر بعد از حرکت مالیدن چانه خریدار در صندلی خود به سمت عقب بنشیند و دست و پاهایش را روی هم بیندازد فروشنده به طور غیرکلامی پاسخ نه دریافت کرده است، بنابراین باید قبل از شنیدن پاسخ منفی کلامی و از دست دادن فرصت نکات مهم محصولات خود را مجددا گوشزد کند.

● او به دقت به حرف‌هایتان گوش می‌دهد

زمانی که دست روی گونه باشد اما به‌عنوان نگه‌دارنده سر مورد استفاده قرار نگیرد، علاقه واقعی را نمایان می‌کند. اما باز حالت دست و انگشتان می‌تواند خیلی چیزها را نشان دهد. هنگامی که انگشت اشاره به سمت بالاست و شست زیر چانه قرار گرفته، شنونده درگیر افکار منفی یا انتقادآمیز درباره گوینده یا موضوع مورد بحث او شده است. با ادامه یافتن افکار منفی، بیشتر انگشت اشاره چشم را مالش می‌دهد یا می‌کشد. از آنجایی که حالت یک حرکت بر رفتار شخص تاثیرگذار است، هرچه زمان انجام این علامت طولانی‌تر شود رفتار انتقادآمیز نیز برای مدت طولانی‌تر باقی خواهد ماند. این علامت نشان می‌دهد که به انجام یک حرکت یا عمل فوری توسط گوینده نیاز هست. این حرکت می‌تواند شرکت دادن شنونده یا تمام کردن صحبت باشد.

● وقتی در حال تصمیم‌گیری است

فردی که عینک می‌زند هنگام فکر کردن و تصمیم‌گیری بیشتر از یکسری حرکات ارزیابی پیروی می‌کند، به این صورت که عینک خود را برمی‌دارد و به جای استفاده از حرکت مالیدن چانه حین تصمیم‌گیری یکی از دسته‌های عینک را در دهان خود می‌گذارد. اگر طرف مقابل بعد از اینکه از او خواستید تصمیم خود را به شما بگوید شیء‌ای را مانند خودکار یا انگشت در دهان خود گذاشت، این حرکت نشان می‌دهد اطمینان چندانی ندارد و اینکه نیاز به اطمینان خاطر بیشتر دارد زیرا وجود یک شیء در دهان اجازه می‌دهد که تصمیم‌گیری فوری را به تاخیر بیندازد. درواقع از آنجایی که صحبت کردن با دهان پر رفتار بدی است، این عذر موجه جلوه می‌‌کند.

● وقتی همه حرکت‌ها با هم انجام می‌شوند

گاهی اوقات حرکات سر رفتن حوصله، ارزیابی و تصمیم‌گیری با هم ترکیب می‌شوند و هریک بخشی از رفتار شخص را نمایان می‌کنند. مثلا زمانی که مانند تصویر فرد به آرامی چانه خود را بمالد، نشان می‌دهد در حال ارزیابی پیشنهاد است ضمن اینکه همزمان در حال تصمیم‌گیری هم هست. اما زمانی که شنونده علاقه‌اش را نسبت به صحبت‌های گوینده از دست می‌دهد، سر او روی دستش به حالت استراحت درمی‌آید مثل حرکت تصویر که فرد با انگشت شست سرش را نگه داشته‌ است.

error: Content is protected !!