زردآلو موثر در کاهش فشارخون

مسول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به فواید میوه تابستانی زردآلو، عنوان کرد: زردآلوهای تازه و پررنگ تأمین کننده مقادیر قابل توجهی بتاکاروتن (ماده پیش ساز ویتامین A) و پتاسیم برای بدن بوده ‌و برگه‌های زردآلو نیز منبع بسیار غنی پتاسیم هستند.

مینا کاویانی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با سایر فواید میوه زردآلو تصریح کرد:‌ زردآلو یکی از میوه‌های خوش طعم و مغذی فصل تابستان است. البته انواع خشک و آماده مصرف آن نیز موجود است که دسترسی به آن‌ را در سایر فصول سال میسر می‌کند.

وی گفت: تحقیقات نشان داده است که بتاکاروتن موجود در زردآلو احتمالاً می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان ریه و معده را کاهش دهد و بنظر می رسد مصرف منظم زردآلو در رژیم غذایی به دریافت مقدار کاروتن کافی کمک می‌کند.

کاویانی ادامه داد: همچنین نتایج تحقیقات حاکی از آن است که دریافت ۵/۲ تا ۹/۳ گرم پتاسیم اضافه بر نیاز در رژیم غذایی روزانه، فشار خون را در افرادی که پرفشاری خون دارند، کاهش می‌دهد. بنابراین برگه‌های زردآلو نیز که دارای حدود ۴/۱ گرم پتاسیم در هر ۱۰۰ گرم هستند، در کاهش فشار خون نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش‌ها، کمبود پتاسیم در سالمندان که ناشی از دریافت ناکافی میوه‌ها و سبزی‌های تازه است، سبب ایجاد افسردگی می‌شود. بنابراین پوره زردآلو به عنوان یک دسر خوشمزه غنی از پتاسیم، می‌تواند در بهبود حالت افسردگی آنها موثر باشد. زردآلوها به عنوان منبع خوب کاروتن، می‌توانند مانع از ایجاد حالت شبکوری بویژه در سالمندان شوند.

کاویانی همچنین گفت: همچنین زردآلوها به آرامی هضم می شوند و قند آنها به تدریج جذب و وارد خون می‌شود. بنابراین افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، برای جایگزینی انرژی در ماهیچه، به چنین منبع انرژی چند ساعت قبل و بین نوبت‌های تمرین، نیاز دارند.

وی افزود: زردآلوهای تازه شیرین، کالری نسبتاً پایینی دارند، همچنین حاوی مقدار قابل توجهی فیبر غذایی هستند (حدود ۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم) بنابراین یک میان وعده کامل کم کالری برای افرادی که اضافه وزن دارند، هستند.

error: Content is protected !!