سویه مکزیکی کروناویروس با شدت بیماری و مرگ مرتبط است

به گزارشخبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان هشدار می‌دهند که نوع مکزیکی کروناویروس به نام B.۱.۱.۵۱۹ که چند ماهی است مکزیک را دربرگرفته است نه تنها باعث افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان و شدت بیماری می‌شود بلکه خطر مرگ و میر را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر سویه های معروف دلتا و مو، گونه‌های فرعی نیز نگران کننده هستند.

تیم تحقیق از مکزیک، شناسایی یک نوع بالقوه که دارای جهش T۴۷۸K، P۶۸۱H و T۷۳۲A در پروتئین سنبله است را در سویه جدید B.۱.۱.۵۱۹ گزارش کرد که به سرعت از انواع موجود در مکزیک پیشی گرفت و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ویروس غالب در این کشور بوده است.

تجزیه و تحلیل کلی ژنوم ویروس‌ها در سویه B.۱.۱.۵۱۹، نشان داد که در مقایسه با توالی ژنوم مرجع Wuhan-Hu-۱، در مجموع ۲۰ جهش را داراست. یازده مورد از این جهش‌ها مترادف نیستند و چهار مورد از آنها در پروتئین سنبله وجود دارند.

جهش P۶۸۱H یکی از جهش‌هایی است که در نوع B.۱.۱.۷ شناسایی شده در انگلستان نیز وجود داشت. برخی گمان می‌کنند که ممکن است این جهش قابلیت انتقال را افزایش دهد.

ارزیابی داده‌ها نشان داد که بیماران آلوده به نوع B.۱.۱.۵۱۹ با افزایش احتمال بروز علائم تأثیرگذار بر دستگاه تنفسی نسبت به انواع غیر B.۱.۱.۵۱۹ روبرو هستند.

مطالعات نشان داد که نوع B.۱.۱.۵۱۹ با افزایش ۱.۷۸۶ برابری تنگی نفس، ۱.۴۸۹ برابری افزایش درد قفسه سینه و ۳.۶۵۵ برابری افزایش سینانوسیس همراه است.

error: Content is protected !!