سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بیماران تالاسمی را در کشور دارد

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: میزان مصرف ماهانه گلبول قرمز در استان به طور تقریبی ۱۰ هزار واحد و میزان مصرف کل فرآورده‌های خونی نیز در طی ۴ ماهه اول سال بالغ بر ۴۸ هزار واحد بوده است.

سهیلا خسروی در گفتگو با ایسنا افزود: سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بیماران تالاسمی را در کشور دارد که بیش از ۶۰ درصد از کل خون اهدایی به این بیماران اختصاص می‌یابد.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: روزانه ۴۰۰ واحد خون و فرآورده خونی در استان مصرف می‌شود.

خسروی از اهداء ۱۹ هزار واحد خون در ۴ ماهه نخست سال جاری توسط مردم سخاوتمند استان خبر داد.
وی بیان کرد: در ۴ ماهه نخست سال جاری، ۲۴ هزار و ۹۴۴ نفر در سراسر استان جهت اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۲۲ هزار و ۷۵۹ نفر مرد و ۲ هزارو ۱۸۵ نفر زن بوده اند.

مدیرکل انتقال خون استان خاطرنشان کرد: تعداد افرادی که به جهت اهداء تایید شده اند را ۱۹ هزار و ۶۸۲ نفر اعلام کرد گفت: از مجموع این رقم ۱۸ هزار و ۳۷۷ مرد و هزار و ۳۰۵ نفر زن بوده اند.

وی ادامه داد: بیشترین گروه خونی اهدائی در طی این ۴ ماه، O مثبت با رقم بالغ بر ۶ هزار واحد بوده و به همین نسبت بیشترین گروه خونی مصرفی نیز همین گروه خونی بوده است.

خسروی گفت: با توجه به سطح بالای مصرف خون در استان و عدم کفایت خون‌های اهدائی به بیماران، ماهانه از سایر پایگاه‌های کشور خون به استان وارد و مصرف می‌شود که آمار ثبت شده در این خصوص در ۴ ماه ابتدای سال بالغ بر ۱۵ هزار واحدبوده است.

وی اظهار کرد: از مردم سخاوتمند استان درخواست داریم تا با حضور در مراکز و پایگاه‌های این سازمان و اهداء خون، علاوه بر تضمین سلامتی خود به یاری بیماران نیازمند بشتابند.

خسروی دارا بودن حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم خونی را از شرایط لازم برای اهدا کنندگان خون عنوان کرد.

0
error: Content is protected !!