شیوع اختلال افسردگی در زنان ۲ برابر مردان است

پزشک متخصص اعصاب و روان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شیوع اختلال افسردگی در زنان ۲ برابر مردان است.

مریم صفایی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، افزود: افسردگی در زنان به دلیل تفاوت‌های هورمونی، تأثیرات زایمان، فشار‌های اجتماعی و… بیش از مردان است.

وی با بیان این که افسردگی اساسی در بین اختلالات روانپزشکی بالاترین شیوع را دارد، افزود: متوسط سن شروع افسردگی حدود ۴۰ سالگی است و این اختلال در نواحی روستایی بیش از شهری شیوع دارد.

وی تصریح کرد: اختلالات اضطرابی، وسواس ها، وابستگی به الکل و سوء مصرف مواد همراهی زیادی با افسردگی دارد.

صفایی به تأثیر ژنتیک در این اختلال اشاره و اظهارکرد: اگر یکی از والدین مبتلا به افسردگی باشد، احتمال ۱۰ تا ۲۵ درصد این اختلال در فرزند بروز می‌کند و اگر هر دو والد مبتلا به افسردگی باشند، این میزان به ۲ برابر افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: خلق افسرده در بیشتر اوقات، احساس کاهش علاقه مندی به انجام کارها، کاهش چشمگیر وزن بدون رژیم غذایی و یا افزایش وزن و اشتها، کم خوابی یا پرخوابی، احساس خستگی یا از دست دادن انرژی، احساس گناه مفرط، سراسیمگی یا کند شدن در کار‌های روزمره از علایم و نشانه‌های افسردگی به شمار می‌رود که وجود پنج علامت به مدت دو هفته در تشخیص افسردگی دارای اهمیت است.

error: Content is protected !!